04 Şubat 2020 Salı Saat 09:09 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
Faili Meçhul Cinayetlerle Hatırlanan İsim Bugün Efrin’den Sorumlu!

HABER MERKEZİ –Efrin’de, çeteler tarafından keyfi gözaltı, zorla kaybettirme, malvarlığına el koyma olayları yaşanmaya devam ederken, bu olaylarla gündeme gelen kentin atanmış sorumlusu, 1994-96 yıllarında Cizre kaymakamı olan Hatay Vali Yardımcısı Şenol Bozacıoğlu, Efrin’de yaşandığı gibi faili meçhul cinayetler ve işkenceler ile hatırlanan Şırnak’ın Cizre ilçesi ile özdeşleşmiş bir isim.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ne bağlı Efrin Kantonu, 20 Ocak 2018’de ‘Zeytin Dalı’ adı verilen operasyonla kenti işgal eden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ona bağlı çetelerin işgali altında. Düzenlenen işgal operasyonu nedeniyle on binlerce kişinin ayrılmak zorunda kaldığı kent, o günden bu güne Uluslararası Af Örgütü gibi kurumların raporlarına da yansıyan keyfi gözaltı, zorla kaybedilme, infaz, malvarlığına el koyma ve yağmalama olayları ile gündemde.

Af Örgütü, Efrin’de yaşananlara dair ilkini Şubat 2018’de yayımladığı raporunda, Kürt Kızılayı’nın verilerine yer verip, 22 Ocak ile 21 Şubat 2018 tarihleri arasında aralarında 24 çocuğun da bulunduğu 93 sivilin öldürüldüğünü, 51 çocuk dahil olmak üzere 313 sivilin de yaralandığını kaydetti.

Bu rapordan 7 ay sonra Ağustos 2018’de ikinci bir rapor daha yayımlayan Af Örgütü, TC’nin işgali altında bulunan Efrin’de yaşananlarla ilgili yapılan derinlemesine araştırmaya dayanarak, çete grupları tarafından sivillere yönelik ağır insan hakları ihlallerinin gerçekleştirilmesine Türk silahlı güçlerinin engel olmadığını duyurdu. Raporda, Kürt nüfusunun yoğunlukta olduğu Efrin'de evlerin yağmalanması, keyfi tutuklamalar, işkence ve sivillerin ortadan kaybolması gibi ağır insan hakları ihlallerinden TC'nin desteklediği çete gruplarının sorumlu olduğu kaydedildi. TSK’nin ise bu ihlalleri "görmezden geldiği" vurgulandı.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf, “Bölgede Suriyeli silahlı gruplar tarafından gözaltına alınan, işkence edilen ve zorla kaybettirilen insanların dehşet verici hikayelerini dinlediklerini ve Türkiye güçlerinin denetimsiz bıraktığı bu silahlı grupların sivillere büyük zararlar vermeyi sürdürdüğünü” ifade etmişti.

 

Ailesinden Fidye Alınıp Öldürüldü

İşgal altında bulunan kentte yaşanan keyfi gözaltı, zorla kaybedilme, infaz, malvarlığına el koyma ve yağmalama vakaları o günden bugüne durmadı. Son olarak Efrin’in Reco ilçesine bağlı Etmana köyünde zeytin ticaretiyle uğraşan Kürt tüccar Seîd Mecîd Reşîd, 4 ay önce kaçırıldığı ÖSO bünyesindeki Ehrar El Şerqiya grubu tarafından ailesinden fidye alındıktan sonra öldürüldü. Reşîd’in işkence izleri bulunan cansız bedenine 2 Şubat günü Mirkan ve Kaxire köyü arasındaki ağaçlık bir alanda ulaşıldı.

Yansıyan bilgilere göre, Reşîd’i alıkoyan Ehrar El Şerqiya grubu, serbest bırakılması karşılığında ailesinde yüksek meblağda fidye istemiş, aile ise ancak 25 bin dolar verebilmişti. Ehrar El Şerqiya grubu üyeleri, ailesinden fidye aldıktan sonra Kürt tüccarı öldürdü. 

 

TSK ve ÖSO Tarafından Katliamlar Gerçekleşti

Efrin İnsan Hakları Örgütü verilerine göre, kentin TSK ve bağlı ÖSO gruplarınca işgal edildiği 20 Ocak 2018’den bu yana 40 Kürt işkence ve doğrudan ateş açılarak katledildi. Son olarak Türkiye istihbarat üyelerince 29 Ocak’ta Efrin’in Mabata ilçesinde alıkonulduğu belirtilen Şiyar Yûsif isimli sivilin akıbeti ise belirsiz.

 

Efrin’den Sorumlu İsim Eski Cizre Kaymakamı

Yaşanan bu olaylar nedeniyle işkence, keyfi gözaltı, alıkoyma ve zorla kaybetmelerle anılan Efrin’in yönetiminden oldukça şaşırtıcı bir isim sorumlu. O da aynı zamanda ‘Afrin Mülki İdare Amiri’ görevinde bulunan Hatay Vali Yardımcısı Şenol Bozacıoğlu. 

Şenol Bozacıoğlu, tıpkı bugün görev yaptığı Efrin’de yaşandığı gibi faili meçhul cinayetler ve işkenceler ile hatırlanan Şırnak’ın Cizre ilçesi ile özdeşleşmiş bir isim. 

1962 İstanbul doğumlu olan Bozacıoğlu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra 1986’da Bursa Kaymakam adayı olarak mesleğe başladı. Hakkari’nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde görev yapan Bozacıoğlu, 1994-96 yılları arasında ise, Şırnak Cizre ilçesinde Kaymakamlık yaptı. Adana Seyhan’da kaymakamlık yaparken Hatay Vali Yardımcısı olarak atanan Bozacıoğlu, ‘Zeytin Dalı’ operasyonu akabinde 2 Temmuz 2018’de Afrin Mülki İdare Amiri olarak görevlendirildi.

 

“JİTEM Davası”nda ‘Tanık’ Oldu 

Bozacığlu, Cizre’de 1993-95 yılları arasında 21 kişinin gözaltında kaybedilmesi ve faili meçhul cinayetle öldürülmesiyle ilgili görülen ve sanıkların beraat ettirildiği “JİTEM Davası”nda ‘tanık’ olarak dinlenmişti.

Soruşturma, Ergenekon Davası tanığı Tuncay Güney ile Abdülkadir Aygan’ın, sözkonusu yıllar arasında Şırnak ve Cizre’de öldürülen kişilerin asite atıldıktan sonra Cizre’deki BOTAŞ Karakolu ve civarındaki kuyulara gömüldüklerini iddia etmeleri üzerine açılmıştı. İddialar üzerine Şırnak Barosu suç duyurusunda bulunarak kuyuların açılmasını istemiş, Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı da kuyuların açılmasına karar vermişti. Kuyularda çeşitli kemiklere rastlanmıştı.

Yine 1993-1995 döneminde Cizre Belediye Başkanlığı görevini yürüten Kamil Atağ’ın kardeşi eski korucu Mehmet Nuri Binzet, 2009’da adli bir suçtan dolayı Midyat Cezaevi’nde tutuklu olduğu sırada Midyat Savcısı’na tanık olduğunu yazdığı ve dönemin Cizre İlçe Jandarma Komutanı, emekli Jandarma Kıdemli Albay Cemal Temizöz ve ekibi tarafından gerçekleştirildiğini söylediği birçok eylemle ilgili beyanlarda bulundu.

Alınan bu beyanlar akabinde dönemin Cizre İlçe Jandarma Komutanı, emekli Jandarma Kıdemli Albay Cemal Temizöz, eski Cizre Belediye Başkanı ve korucubaşı Kamil Atağ, Kukel Atağ, Tamer Atağ, Adem Yakin, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ ve Burhanettin Kıyak hakkında “suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturma ve bu teşekküle üye olma, adam öldürmeye azmettirme ve adam öldürme suçlarından” iddianame hazırlanıp, dava açıldı. 

 

En Küçüğü 12, En Büyüğü 48 Yaşındaydı

İddianamedeki faili meçhul cinayetlerin ilki 1993 yılı başında ve sonuncusu 1995 yılının Mayıs ayında gerçekleştirildi. Silopi’de yaşayan Abdullah Efelti’nin zorla kaybedilmesi dışında bütün maktuller Şırnak’ın Cizre ilçesi merkezinde ya da köylerinde yaşarken zorla kaybedildi ya da öldürüldü. En büyüğü 48, en küçüğü 12 yaşındaydı.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html