04 Şubat 2020 Salı Saat 08:50 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
Başkentgaz-Kızılay-Ensar Vakfı ve TÜRGEV ortaklığı

HABER MERKEZİ - Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na 8 milyon dolar bağış yapan Başkent Gaz, 30 milyon TL değerinde olan 31 adet işyerini Erdoğan’ın çocukları Esra Albayrak ile Bilal Erdoğan’ın yönetim kurullarında yer aldığı TÜRGEV’e başladı.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Başkent Gaz’ın, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na 8 milyon dolar bağış yaptığı belgelenirken, 30 milyon TL değerinde olan 31 adet iş yerini Erdoğan’ın çocukları ile Bilal Erdoğan’ın yönetim kurullarında yer aldığı Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na  (TÜRGEV)’e bağışladığı belirtildi.

 

Erdoğan’ın çocuklarına 30 milyon TL Bağış

2013 yılında Ankara’nın doğalgaz ihalesini alan Başkent Gaz, İBB iştiraki KİPTAŞ’ın projesi olan 5. Levent Güzeltepe Konutları’nın zemin katlarındaki 31 adet ticari işyeri ve işyerlerine ait bin 596 metrekarelik depoları 18 Ekim 2018’de, 30 milyon TL’ye satın aldığı ifade edildi. Başkent Gaz, KİPTAŞ’ın satın aldığı 31 adet işyerini, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) bağışladı. İki ayrı kalemde yapılan bağış protokolünde ise “bağışlanan işyerlerinin toplamda 30 milyon TL değerinde olduğu” kaydedildi.

 

Protokolde ‘Dilediği Şekilde Kullanma’ Vurgusu

Başkent Gaz ve TÜRGEV arasında imzalanan iki ayrı bağış protokolünde de vakfın “hayırseverin yapacağı bağışı, dilediği şekil ve şartlarda kullanabileceği” belirtildi. Protokole göre, TÜRGEV 30 milyon değerindeki işyeri ve depoları “dilediği gibi işletme, satma ve kiralama” hakkına sahip olacağı vurgusu yapıldı.

Protokollerde, bağışlanan 16 işyeri ve 916 metrekarelik depoların rayiç bedelinin (pazar değeri) ve bağışlamaya esas tutarın 15 milyon 779 bin TL, 15 işyeri ve 679 metrekarelik depoların rayiç bedelinin 14 milyon 221 bin TL olduğu da kabul edildi.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html