07 Eylül 2019 Cumartesi Saat 08:55 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
TC Bradost’ta OHAL Uyguluyor!

BIRADOST - Güney Kürdistan’da işgal operasyonlarını sürdüren işgalci Türk ordusunun Bıradost bölgesindeki Geliyê Reş ve Siro eteklerinde denetimine aldığı köylerde giriş çıkışları yasaklaması üzerine bölge halkından tepkiler yükselince, kimlik kontrolü ve saat 14:00 ü geçmemek şartıyla köylere giriş çıkışlara izin verdiği öğrenildi.

Alınan bilgilere göre işgalci Türk ordusu ,Bıradost alanında bulunan Geliyê Reş ve Siro eteklerinde denetimine aldığı birçok köyün giriş çıkışını yasakladı. Bermizê ve Heşimê köyü sakinlerinin yasaklardan dolayı bağ ve bahçe işlerini yapamadıkları ve acil durumlarda dahil hiçbir şekilde hareket etmelerine izin verilmediği bildirildi.

 

'Kimlik Kontrolü' Şartı

Türk askerinin bu köylerde OHAL uygulaması başlatmasına ve bölgedeki keşif uçuşları yapmasından dolayı arazide bağ ve bahçe işlerini yapamayan köylüler, bu uygulamaya tepki göstererek duruma son verilmesini istedi. Gelen tepkiler üzerine işgalci Türk askerlerinin köylere giriş çıkışlara izin verdiği, ancak giriş çıkışlarda kimlik kontolü yaptığı ve saat 14:00’ü geçmemesi şartını koydukları bildirildi.

 

Şartları Uygulamayan Köylüler Türk Askerinin Hedefi Olacak!

Bu uygulamalarla OHAL’i aratmayan işgalci Türk ordusu, Bıradost alanındaki köylerde baskıyı artırdı. OHAL uygulamasına maruz kalan köylülerin saat 14:00’ü geçtiği halde acil bir durum dahi olsa hareket edemedikleri, hareket ettiklerinde ise işgalci Türk askerlerinin saldırısına maruz kaldıkları belirtildi. Geliyê Reş ve Siro eteklerinde yaşayan halkın, tutuklanma korkusuyla dışarısıyla iletişim dahi kuramadıkları bildirildi.

 

Köyler Boşaltılmaya Devam Ediyor

Köylere giriş yasağının yanı sıra Güney Kürdistan’da işgal operasyonlarının sürdüğü bölgelerde köyler boşaltılmaya da devam ediyor. Buna göre, Haftanin bölgesinde Batufa ve Derkar nahiyesine bağlı 15 köy ise can güvenliği olmadığı gerekçesiyle boşaltıldı. 

İşgalci Türk ordusu, daha önce de Güney Kürdistan’da Pençe 2 adıyla başlattığı işgal operasyonu kapsamında Bradost’a  bağlı 79 köyde belli saatler arasında köylülerin köye giriş ve çıkışlarını yasaklamıştı.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html