02 Eylül 2019 Pazartesi Saat 07:57 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
Şırnak Valiliği’ne genelgeli talimat: Hançer ve Bayrak timleri devreye girsin!

ŞIRNAK – TC ordusundaki generallerin istifası sonrası Faşist AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başında olduğu Cumhurbaşkanlığı tarafından uzun süreden beri OHAL uygulamalarıyla gündemde olan Şırnak Valiliği’ne genelgeli bir talimat gönderilerek, 90’lı yıllarda isimleri birçok faili meçhul cinayete karışan “Hançer” ve “Bayrak” adlı timlerin tekrar devreye konulması istendiği belirtildi.

TC ordusundaki generallerin istifası sonrası Faşist AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başında olduğu Cumhurbaşkanlığı tarafından uzun süreden beri OHAL uygulamalarıyla gündemde olan Şırnak Valiliği’ne genelgeli bir talimat gönderilerek, 90’lı yıllarda isimleri birçok faili meçhul cinayete karışan “Hançer” ve “Bayrak” adlı timlerin tekrar devreye konulması istendiği belirtildi. 

TC ordusundaki generallerin istifası sonrası Faşist AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başında olduğu Cumhurbaşkanlığı tarafından uzun süreden beri OHAL uygulamalarıyla gündemde olan Şırnak Valiliği’ne genelgeli bir talimat gönderildiği belirtildi. Şırnak kırsalında bulunan Cudi Dağı ve Besta bölgelerine son günlerde çok sayıda asker ve korucunun katılımıyla sık sık hava destekli askeri operasyon gerçekleştiriliyor. Askeri sevkiyatın bir an olsun durmadığı bölgeler, ayrıca çevre karakollardan atılan top atışlarıyla sürekli ateş altında. Operasyonlar ise, özellikle bu bölgeler içerisinde kalan Navyan, Nerex, Kiron, Avgamasiya, Buryan ve Gundikê Melê beldesi kırsalında yoğunlaşmış durumda. TC Cumhurbaşkanlığı tarafından Şırnak Valiliği’ne gönderilen genelgeli talimatta bu operasyonların yanı sıra 90’lı yıllarda isimleri birçok faili meçhul cinayete karışan “Hançer” ve “Bayrak” adlı timlerin tekrar devreye konulması istendiği belirtildi.

 

'HANÇER' ve 'BAYRAK' Timleri Zaten İş Başındaydı!

Operasyonlardan kaynaklı ekili tarlalarına gitmekte zorlanan bölgedeki yurttaşlar, söz konusu operasyon alanlarında 1990'lı yıllarda insan kaçırma, gasp, ölüm ve işkence gibi suçlarla anılan "Hançer" ve "Bayrak" timlerini gördüklerini iddia etti. Yurttaşlar, içlerinde korucuların da yer aldığı timler içerisindeki kimi kişilerin ise HPG'liler gibi giyinerek, rahat bir şekilde operasyon alanlarında gezdiklerini ileri sürdü.

Geçtiğimiz aylarda Vali Çevik ve Hekim Demir isimli 2 çoban söz konusu köylerden olan Geçitboyu kırsalında silahla vurulmuş halde bulunmuştu. Hükümet yanlısı medya, 2 çobanın PKK tarafından infaz edildiğini iddia ederken, PKK yaptığı açıklamayla olayı üstlenmemişti.

 

Beytüşşebap’ta 2 Kişiyi Öldürmüşlerdi

1990’lı yıllarda işledikleri cinayetlerle ismi duyulan "Hançer" timi en son Temmuz 2009’da Beytüşşebap ilçesinde Necman Ölmez (35) ve Ferhat Ediş’i (35) öldürmekle gündeme gelmişti. Olaydan sonra Hançer Timi’nden 6’sı korucu 9 kişi müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html