01 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 05:34 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
İşgalci Türk Ordusu Sivil Yerleşim Alanlarına Fotokapan Yerleştiriyor!

BEHDİNAN - Gerilla güçlerinin Serhad Eyaletinde 2 yıldır sürdürdüğü Devrimci Zafer Hamlesi çerçevesinde işgalci Türk askerlerine tarihi darbeler vurulurken, işgalci Türk ordusunun savaş alanında almakta olduğu darbelerin önüne geçebilmek için alanlara gizli kamera yerleştirdiği aktarıldı.

Serhad Eyaletinde özellikle Bazîd alanındaki ana yollar, araziye hakim yerler, köylerin giriş ve çıkışları, Camii Minareleri, Elektrik direkleri gibi yerlere yerleştirilen kameralar ile sivil halkın yoğunca kullandığı alanlar fotokapan ve termal kameralarla 24 saat izlendiği bilgisine ulaşıldı. Gerilla’nın son dönemde gerçekleştirdiği etkili eylemler sonucu ağır kayıplar veren TC ordusunun, özellikle Ağrı Dağı ve Tendürek Dağı arasında kalan Bazîd ovasında Demirkapı alanında bu çalışmasının yoğunlaştırıldığı öğrenildi.

Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre gerilla karşısında çaresiz kalan Türk ordusu sivil halkın normal yaşamını sürdüğü her yere mobese kameraları dışında yeni kameralar kurarak alanda hakimiyet kurmak istiyor.

TC ordusu gerilla direnişine karşı çokça umut bağlayıp inandığı bu yöntemi daha önce de birçok yerde geliştirmişti, ancak sonuçsuz kalmıştı. En çok Karadeniz, Dersim, Mardin, Amed, Cudi ve Besta gibi yerlerde bunu uygulayan ordu, şimdi de Agirî’de köy çevrelerine, gerillanın geçtiği hatlara, boğaz ve geçitlere, gerillanın muhtemel eylem yapabileceği alanlarda uyguluyor. Agirî dağı çevresindeki köylerin giriş çıkışları, cami minarelerine gizli kamera yerleştirildiği belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Devrimci Gençlik Hareketine (DGH) bağlı Şehit Serhildan Garzan İntikam Birimi yayınladığı yazılı açıklama ile Agirî dağındaki işgalci Türk ordusuna ait fotokapanları imha ettiğini duyurmuştu.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html