27 Haziran 2019 Perşembe Saat 12:38 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
Xakurke‘de Tıkanan TSK, Yönünü Başka Alanlara Çevirdi

DUHOK- İşgalci Türk ordusu TSK’nın Xakurkê alanına dönük gerçekleştirdiği işgal operasyonu devam ederken, gerilla direnişine karşı başarısızlıkları ve bölge halkından gelen tepkiler üzerine hiçbir gelişme kaydedemediği ve operasyonun yönünü değiştirdiği öğrenildi. Alınan bilgilere göre işgalci Türk ordusunun Amediye alanına dönük yeni işgal operasyonu gerçekleştireceği ve kalıcı yerleşme planları olduğu öğrenildi.

İşgalci Türk ordusu TSK’nın Xakûrkê alanına dönük işgal operasyonu hava saldırıları ile devam ediyor. 27 Mayıs'ta başlatılan ve "Pençe" adı verilen işgal  operasyonu kapsamında şimdiye kadar hiçbir ilerleme kaydedemeyen TSK, Operasyona karşı bölgede yaşayan yurttaşların tepkisi,  çatışma bölgelerine gelen gençler ve  kadınlardan oluşan canlı kalkan eylemeleri ve Dêrin  Peşmergeleri'nin işgal operasyonuna  karşı tepki açıklamalarının ardından saldırıların yönünü değiştirdi.

 

İŞGAL OPERASYONUN YÖNÜ DEĞİŞTİ Mİ?

27 Mayıs'ta başlatılan ve "Pençe" adı verilen Güney Kürdistan’na yönelik  işgal  operasyonu kapsamında şimdiye kadar hiçbir ilerleme kayıt edemeyen TSK, ağır askeri kayıpların yaşanması ve operasyonun sonuçsuz kalmasının ardından Amediye’nin Rekaniye, Şeladize  ve Pervari alanına dönük yoğun bombardıman başlattı. Xakurke alanında  gerillanın direnişi karşısında çakılı kalan TSK’nin Amediye alanına dönük  hareketliliği, bu alana dönük yeni  işgal operasyonu gerçekleştireceği  ve  kalıcı yerleşme planları olduğu  iddalarını doğruladı.

Daha öncede Misaki Milli sınırları çerçevesinde Federe Kürdistan topraklarının kalıcı olarak ele geçirilmesi amaçlı işgal operasyonu  sürerken bölgedeki kaynaklardan alınan bilgilere göre; Amediye’nin Rekaniye, Şeladize  ve Berwari alanına dönük yoğun askeri hareketliği, bölgenin yoğun bombalanması, arazinin ateşe verilmesi ve alanda bulunan  köylerin boşaltılması işgalci Türk ordusunun kalıcı yerleşme planlarını doğrular nitelikte.

 

BÖLGE HALKI ENDİŞELİ

Daha öncede sınır köylerinin boşaltılması ardından  Zaxo alanına bağlı Şeraniş köyü tümden boşaltılmış, çoğunluğunu Hristiyanların oluşturduğu köye giriş çıkışlar yasaklanmış durumda. Alanın yoğun bombalanması  artından köylerinden  zorla çıkılmaya çalışılan yurttaşlar olası bir işgalin olmasından  endişe duyduklarını  belirtti. Bu işgalin  kendi topraklarında istemeyen bölge halkı olası bir  işgalde   köylerini terk etmek durumunda kalacaklarını, bunun kendileri açısından çok olumsuz sonuçlar getireceğini dile getirdiler.

 

‘OLASI BİR  İŞGAL FELAKET GETİRİR’

Günlerdir köyleri bombalanan ve yaşanan baskılardan kaynaklı  korktuğunu söyleyen H.G olası bir bölge işgali ile ilgili şunları belirtti. “Uzun bir süredir sürekli havan toplarıyla ve uçaklarla köylerimiz, ekili arazilerimiz  bombalanıyor. Özellikle son bir haftadır alanlarımızı  boşaltmak zorunda kaldık. Köylerimize giremiyoruz. Hayvanlarımız ve arazilerimiz yapılan bombardımandan kaynaklı zarar gördü kimse sesimizi duymuyor. Bu alanda yaklaşık 200 köy ve mezra bulunmakta. Burayı Türk askerlerinin  işgal edip yerleşmesi bizim açımızdan felaket getirir.” dedi.

 

‘KÖYLER VE SİVİL HALK HEDEF ALINIYOR’

Son dönemde havadan ve karadan yoğun bombardıman yapıldığını dile getiren H.G. “iki haftadır çok yoğun bombardıman yapılıyor özellikle köylerimiz hedef alanıyor buralar askeri alanlar değil.  PKK noktaları deniliyor, bu yalandır tamamen sivil halk hedef alınıyor. Buralarda askeri noktalar yok, ama buna rağmen çok yoğun havan atılıyor. Hayvanlarımız telef oldu ve köylerimize giremiyoruz, arazilerimiz ateşe verildi.Kimse bize sahip çıkmıyor. Çocuklarımız geceleri uyuyamıyor, tepkimizi dile getirecek bir muhatabımız yok .Bize yapılanlar karşısında herkes sessiz” dedi.

 

‘BOŞALTILAN KÖYLERE MİT YERLEŞİYOR’

MİT’in bölgede çok yoğun istihbarat faaliyetlerini yürüttüğünü dile getiren H.G şöyle devam etti;  “Uzun süredir köylerde MİT ajanları faaliyet yürütüyor ve halka baskı yapıyor. Bu yüzden halk çok korkmuş durumda, kimse bir şey  diyemiyor. Ayrıca boşaltılar köylere kendileri yerleşiyor. Halk arasında bir güvensizlik yaratmış durumdalar, kimse kimseye bir şey diyemiyor. Hiç huzur bırakmadılar. Herkesi  tehdit ediyorlar ve bize buraları bırakacaksınız diyorlar biz alanlarımız terk etmek istemiyoruz” diye  belirtti.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html