15 Mart 2017 Çarşamba Saat 09:07 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
Erkekler Ocak'ta 29 Kadın Öldürdü

Erkekler Ocak’ta 29 kadın öldürdü. Öldürülen kadınlardan ikisi Suriyeli mültecilerdi. Ocak ayında dört trans kadın ise saldırıya uğradı. 27 kız çocuğu cinsel istismara maruz kaldı

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler Ocak’ta 29 kadın öldürdü, altı kadına tecavüz etti, altı kadını taciz etti, 27 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 23 kadına şiddet uyguladı.

Erkekler 2016’da 261 kadın ve kız çocuğunu öldürdü; 75 kadına tecavüz etti; 119 kadını taciz etti; 417 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu; 348 kadını yaraladı.

Cinayet

Erkekler Ocak’ta 29 kadın ve o sırada kadınların yanında olan veya olayı görüp engel olmak isteyen dört erkeği öldürdü.

Öldürülen kadınlardan ikisi Suriyeli mülteciydi.

Kadınların yüzde 52’sini kocaları ve sevgilileri öldürdü: İki kadını ağabeyleri, birini erkek bir akrabası, ikisini annelerinin evleneceği erkeğin oğlu, ikisini kızlarının kocaları, birini eski nişanlısı, birini evleneceği erkeğin oğlu, birini kardeşinin kocası, dokuzunu resmi nikahlı kocaları, ikisini dini nikahlı kocaları, birini komşusu, birini oğlu, dördünü sevgilileri, birini torunu öldürdü, bir kadın ailesinin kararıyla ailenin erkekleri tarafından öldürüldü.

Kadınların yüzde 62’si ateşli silahlarla öldürüldü: Dokuz kadın bıçakla, biri boğularak, boğazı kesilerek, 16’sı tabanca, ikisi tüfekle öldürüldü.

Cinayetlerin beşi sokak ortasında işlendi.

Kadınların yüzde 24’ü ayrılmak/boşanmak istedikleri kocaları/sevgilileri, yüzde 10’u ise kızları ya da kız kardeşleri ayrılmak/boşanmak istediği kocaları tarafından öldürüldü.

Kadın katillerinden biri daha önce cinayetten hüküm giymişti. Yedi kadın katili cinayetin ardından intihar etti, ikisi intihara teşebbüs etti.

Bir erkek öldürdüğü karısının cesedini karakolun önüne attı. Bir erkek ise cinayetin ardından evinin kapısına “tatile çıkıyoruz” notunu yazıp kaçtı.

Kadın cinayetlerinin medyaya yansıdığı iller Adana (1), Antalya (1), Balıkesir (3), Giresun (2), İstanbul (4), İzmir (5), Kocaeli (2), Konya (1), Samsun (1), Sivas (1), Trabzon (3), Urfa (3), Van (1), Yozgat (1).

Bu 29 cinayetin yanısıra, bir trans kadının intihar ettiği öne sürüldü, tüfekle  öldürülmüş olarak bulunan bir kadının faili belirlenemedi, dini nikahlı korucu kocasından sistematik şiddet gören bir kadın hakkında kayıp ihbarı yapıldı, bir kadın ise cezaevindeki kocasından ölüm tehdidi içeren mektuplar aldı.

Tecavüz

Ocak’ta medyaya altı tecavüz olayı yansıdı.

Tecavüzcülerden ikisi kadınların babası, biri sosyal medyadan tanıştığı bir erkek, biri otobüs şoförü, biri tanıdığı/arkadaşı olan bir erkek, biri ise tanımadık erkeklerdi.

Tecavüz olaylarının ikisi kadınların evinde, biri araçta, biri hastanede, biri otelde, biri otobüste yaşandı.

Bir tecavüzcü daha önce de cinsel tacizden adli kontrolle serbest kalmıştı. Bir tecavüzcünün ise cinsel suçlar da dahil 48 suç dosyası vardı; üç ayrı cinsel istismar davasından yargılanıyordu.

Tecavüz olaylarının ardından beş erkek tutuklandı, bir erkek adli kontrolle serbest kaldı. Bir erkek hakkındaki süreç medyaya yansımadı.

Tecavüz olaylarının gerçekleştiği iller Ankara (1), Aydın (1), İstanbul (2), Tekirdağ (1).

Taciz

Ocak’ta en az 6 kadın tacize uğradı.

İki tacizci aynı suçtan sabıkalıydı. Biri hakkında tacizden suç duyurusu yapılmış ancak yargı hiçbir önlem almamıştı.

Bir tacizci tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı, biri denetimli serbestlik kapsamında serbest bırakıldı, biri hakkında uzaklaştırma kararıçıktı, biri yakalanamadı. Bir kadının evine gizlice giren tacizciyi ise kadının kocası öldürdü; koca tutuklanırken, kadın adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

Tacizcilerin yarısı kadınların tanıdıkları erkeklerdi: Üç kadını tanımadığı erkekler, birini işyerindeki müdürü, birini komşusu, birini ise tanıdığı/arkadaşı olan bir erkek taciz etti.

Bir kadın dijital tacize, biri dikizciliğe, biri teşhirciliğe maruz kaldı. Bir erkek taciz sms’leri yolladığı bir kadının evine gizlice girdi. İki kadın fiziksel tacize uğradı.

Taciz olaylarının biri sokakta, biri işyerinde, biri vapurda yaşandı.

Taciz olaylarının yaşandığı iller Adana (1), Diyarbakır (1), İstanbul (2), İzmir (1) ve Kayseri (1).

Çocuk istismarı

Erkekler Ocak’ta 27 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu.

Tecavüze uğrayan 38 günlük bir bebek kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. İstismar mağduru bir kız çocuğu zihinsel engelliydi.

Kız çocuklarının yüzde 63’ünü öğretmenleri istismar etti: 11 kız çocuğunu lise öğretmenleri, birini ortaokul öğretmeni, beşini müdür yardımcıları, birini sınıf arkadaşının babası, birini babası, birini büyükbabası, birini komşusu, birini servis şoförü, birini sosyal medyadan tanıştığı bir erkek, ikisini tanımadığı erkekler istismar etti. İki istismarcının kim olduğu haberlerde yer almadı.

Üç kız çocuğunun cinsel istismara maruz kaldığı, okuldaki öğretmenleri tarafından ortaya çıkarıldı.

İstismar olaylarının faili dört erkek adli kontrolle serbest bırakıldı. 14 erkek tutuklandı. İstismarcı bir öğretmen sadece açığa alındı, bir başka istismarcı öğretmen hakkında ise soruşturma başlatıldı.

İstismar haberlerinin geldiği iller Adana (1), Antalya (12), Aydın (1), Denizli (1), İstanbul (1), Mersin (1), Sakarya (1), Samsun (2), Tokat (1), Uşak (5), Van (1).

Diyarbakır’da bir kız çocuğu ise seks işçiliği yapmaya zorlandı.

Şiddet – yaralama

Erkekler Ocak’ta 23 kadına şiddet uyguladı/yaraladı. Kadınları yaralayan dört erkek hakkında kasten öldürmeye teşebbüsten dava açıldı.

Kadınların yüzde 43’üne kocaları ve sevgilileri şiddet uyguladı: Bir kadına babası, birine eski kocası, birine eski sevgilisi, birine dini nikahlı kocası, sekizine kocaları, birine komşusu, birine müşterisi, ikisine oğlu, birine otobüs muavini, birine sevgilisi, birine tanıdığı bir erkek şiddet uyguladı. Dört kadını yaralayan erkeklerin kim olduğu belirtilmedi.

Şiddet-yaralama olaylarının yüzde 29’u sokak ortası, televizyon seti, hastane, otobüs gibi kamusal alanlarda gerçekleşti.

Ocak ayında şiddete maruz kalan kadınların yüzde 17’sini trans kadınlaroluşturdu.

İki kadın boşanmak/ayrılmak istediği için şiddete maruz kaldı.

Şiddet-yaralama olaylarının yüzde 43’ü ölüme sebebiyet verebilecek aletlerle gerçekleşti: Yedi kadın bıçakla, biri tabanca, biri tüfekle yaralandı. Bir kadın cisimle darp edildi, 10 kadın darp edildi. İki trans kadın darp edilerek alıkondu, bunlardan biri bir kümese kapatıldı, biri ise elleri ve ayakları bağlanarak bekletildi.

Şiddet faillerinden biri güvenlik görevlisiydi, biri ise müftülükte din görevlisi olarak çalışıyordu.

Şiddet – yaralama olaylarının gerçekleştiği iller Adana (1), Aksaray (2), Ankara (1), Antalya (1), Çanakkale (1), Edirne (1), Erzurum (1), İstanbul (2), İzmir (5), Kayseri (1), Kocaeli (3), Konya (1), Muğla (1), Samsun (1) ve Zonguldak (1).

Bölgelere göre

Ocak ayında en çok cinayet İzmir’de işlendi. İzmir’i İstanbul ve Trabzon takip etti.

Cinayet haberlerinin yüzde 31’i Marmara, yüzde 24’ü Ege, yüzde 21’i Karadeniz, yüzde 10’u İç Anadolu, yüzde 10’u Güneydoğu Anadolu, yüzde 3’ü Doğu Anadolu’dan geldi.

Medyaya yansıyan tüm şiddet haberlerinin yüzde 25’i Marmara, yüzde 11’i İç Anadolu, yüzde 23’ü Ege, yüzde 21’i Akdeniz, yüzde 12’si Karadeniz’de, yüzde 3’ü Doğu Anadolu, yüzde 4’ü Güneydoğu Anadolu’dan geldi.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html