08 Şubat 2017 Çarşamba Saat 13:08 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
Amed’deki kayyumların 'kadın alerjisi'

DBP’li belediyelere atanan kayyumların ilk hedefi kadın çalışmaları ve kurumları olurken, bazı belediyelerde neredeyse kadın bırakılmadı. Diyarbakır’da 3 kadın derneği ve belediyelere ait 4 kadın danışmanlık merkezi kapatılırken, büyükşehir belediyesinde kadın çalışmaları durduruldu

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile şu ana kadar DBP’li 3’ü büyükşehir 9 il, 55 ilçe ve 7 belde olmak üzere toplam 71 belediyeye İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atandı. Kayyumların koltuğa oturur oturmaz ilk icraatlarından biri ise kadın kurumları ve kuruluşların yanı sıra belediyelerdeki kadın danışmanlık merkezlerinin kapatılması, kadın daire başkanlıklarının yerine erkeklerin atanması oldu. Diyarbakır’da kadınlara sosyal, kültürel ve ekonomik olarak destek veren Ceren Kadın Derneği, Selis Kadın Derneği’nin yanı sıra Sur, Silvan Ergani ve Çınar belediyelerine ait Jinwar, Amida, Selis ve Meya kadın danışmanlık merkezleri kayyumlar tarafından kapatıldı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi hariç tüm belediyelerin kadın politikaları müdürlükleri de kültür müdürlüğüne bağlandı.

Büyükşehir Belediyesi Kadın Daire Başkanı Yüksel Acer görevden alınarak, tüm çalışmalar durduruldu. Kadın daire başkan yardımcısı yerine genel sekreter yardımcısı erkek atanarak, yürütülen kadın çalışmaları direk Aile ve Sosyal Politikalar Daire Bakanlığı’na bağlanmak isteniyor.

Silvan’da 6 Kadın Çıkarıldı

İlçe belediyeleri ve bağlı olan kadın danışmalık merkezlerinde kadınların tamamına yakını işten çıkarıldı. Silvan Belediyesi’nde toplam 73 kişi işten çıkarıldı. Bunların 19’u KHK ile 54’ü ise ihaleleri feshedilerek ilişkileri kesildi. Kayyum ile kadın danışmanlık merkezlerinden çıkarılan toplam kadın sayısı 6. İşten çıkarılan kadınların 2’si sosyolog, 2’si kurs hocası eğitmen, 2’si ise aktif çalışan.

Sur’da 30 Kadının İşine Son Verildi

İlçe kaymakamının kayyum olarak atandığı Sur Belediyesi’nde ise toplam 67 kişi işten çıkarıldı. Bunlardan 30’u kadın. 30 kadından 6’sı Amida Danışmanlık Merkezi çalışanı. İşten çıkarılan kadınlardan 2’si meslek elemanı, 2’si sosyolog, 1’i ziraat mühendisi, 1’i psikolog.

Çınar’da 2 Kadın Kaldı

Çocuk yaşta zorla evlendirmelerin, cinayet ve şiddetin yoğun olarak yaşandığı Çınar’da ise KHK ile ilk etapta 24 belediye personeli ihraç edildi. Bunlardan 5’i kadın. Kayyumun atanmadığı ancak tüm yetkilerin Çınar Kaymakamı’na devredildiği belediyede ihraç edilenlerin arasında Kadın Politikaları Müdürü Halide Türkoğlu da yer alıyor. İlçe kaymakamı tarafından “vizesi uygun görülmeyen” başlıklı listeyle 37 kişinin işine son verildi. Jinwar Kadın Merkezi’nde 1 sosyolog ve 4 saha çalışanın olduğu 5 kişi işten çıkarıldı. “Vizesi uygun görülmeyen” 37 kişinin içinde kadın merkezi çalışanlarıyla birlikte 8 kadın bulunmaktaydı. Şimdi belediyede sadece 2 kadın çalışmakta.

Fiili olarak kayyumun atandığı ve belediye eşbaşkanlarının hiçbir yetkisini kullanamadığı bir başka belediye Ergani’de ise Kadın Politikalar Müdürlüğü’nün alt birimi olarak faaliyetlerine devam eden kadın merkezinde 4 kadın çalışmakta. Son dönem çıkarılan KHK ile kadın politikaları müdürü ve kadın merkezinde sosyolog olarak çalışan bir kadın ihraç edildi.

‘Mücadele Devam Edecek’

Görevden uzaklaştırılan Sur Belediyesi Eşbaşkan Yardımcısı Naşide Bulut Tekin, kadın çalışmalarını hedef alan kayyumlara ilişkin konuştu. Tekin, kayyumun kendi sistemlerine yönelik “darbe” olduğunun altını çizerek, demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü bir sistem inşa ettiklerini vurguladı. Var ettikleri sistemin temel olmazsa olmazlarından birinin eşbaşkanlık sisteminde kadının inşası olduğunu dile getiren Tekin, kadın inşasında en önemli yerin kadın kurumları olduğunu vurguladı ve şöyle konuştu: “Dolayısıyla ilk darbede kadın kurumlarına oldu. Kayyum sisteminin özünde bu vardı. Kadın sistemine yönelik bir hedefti. Dolayısıyla ilk müdahale edilen yerlerden biri eşbaşkanlık sistemi ve kadın sisteminin oluşturulan kadın merkezleri oldu. O yüzden ilk icraatları da bu oldu. Kadın merkezleri sadece pasifize edilmedi. Belediyede çalışan tüm kadınlar kadınları hedef alındı. Örneğin Sur Belediyesi’nde birkaç memur kadın dışında kadın kalmadı. Kadın sistemini oluşturmak için kadın kurumları çok önemliydi, çok hayatiydi, çok büyük emeklerle oluşmuştu. Ama bizim kurumlarımız yokken de kadın mücadelesini her alanda veriyorduk. Bundan sonra da bu mücadele devam edecektir.” (dihaber.org)

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html