08 Ocak 2017 Pazar Saat 09:04 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
MİT’in Irak ve Başurê Kürdistan’daki faaliyetleri

Türk devleti, PKK karşıtlığını büyütmek için Irak hükümeti ile yoğun temaslarını resmi düzeye taşımaya çalışırken MİT ise Başurê Kürdistan ve Irak’ta çete örgütlenmelerini yürütüyor. Irak hükümeti ile resmi temasları adı altında sık sık ziyaret gerçekleştiren AKP-Erdoğan rejimi diplomatları görünümünde Irak’ta MİT faaliyetleri yürütüyor. Son olarak MİT’çiler TİT isimli teşkilatı kurdu

AKP-Erdoğan rejimi, Başurê Kürdistan ve Irak’ta Türkmen Cephesi üzerinden faaliyetlerini arttırdı. Irak hükümeti ile resmi görüşmeler gerçekleştirmek için diplomatik kimliklerle Irak ziyaretleri gerçekleştiren MİT üyeleri Türkmenleri, Güneyli güçlerin karşısında PKK’ye karşı kullanmak ve Irak Hükümeti’ne karşı koz olarak kullanmak üzere örgütleme faaliyetleri yürütüyor.

TİT’in Logosu Bile MİT’ten ithal

Türk MİT’i Türkmen Cephesinin bünyesinde TİT-Türkmen İstihbarat Teşkilatı adı altında teşkilat oluşturdu. Irak ve Başurê Kürdistan’da Türkmen Cephesi faaliyetlerinin yürütüldüğü tüm mekanlarda da örgütlenme çalışmalarını sonlandıran örgüt, teşkilatın logosunu bile kendisi hazırladı.

Bu yapı en yoğun olarak ise Kerkük, Duzxumatu, Kelar, Kıfri, Maxmur ve Şengal hatlarında istihbarat çalışmaları yürüttükleri yerel kaynaklar tarafından doğrulandı. MİT, Kerkük’te Türkmenlere ait bazı yardım dernekleri üzerinden DAİŞ saldırılarından dolayı Tel Afer’den Kerkük’e sığınma kamplarına kaçan gençlere silahlı eğitim verdiği bilinmekteydi.

Türkmen Cephesi’nde İç Hesaplaşma!

26 Ekim 2016 tarihinde ise Kerkük Valiliği önünde Türkmen İstihbarat Subayı Abdulemir Cuma’ya kimliği belirsiz kişiler tarafından suikast düzenlendi. Abdulemir Cuma ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı.  Türkmenleri yakında takip edenler Kerkük’te Valilik önünde subaya yapılan suikast girişiminin Türkmen Cephesinin kendi iç hesaplaşması da olabileceğini ifade etmektedirler.

AKP-Erdoğan Rejimi ve Cemaat çatışması Türkmenlere de sıçradı

Bilindiği gibi Irak ve Başurê Kürdistan’da bulunan Türkmenler ve siyasi partileri olan Türkmen Cephesi daha önce cemaatin kontrolündeydi. Cemaat-AKP çatışması buradaki Türkmenler içerisinde de yaşandığı belirtiliyor. Bir grup MİT’in kontrolündedir. Diğer bir grup ise halen cemaatin denetiminde olduğu belirtiliyor. Türkmen Cephesi Genel Başkanı olan Erşad Salih de MİT’in kontrolündeki gruptandı.

Irak Hükümeti ve AKP-Erdoğan Rejimi Politikada Uzlaşamadı-Enerjide de Kısmi Anlaşma Sağladı

Yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Türk Başbakanı Yıldırım’ın Irak Başbakanı Ebadi görüşmesinden ekonomi-enerji alışverişi anlaşmaları dışında anlaşmaya varılamadığı vurgulanıyor. Uzun süren tartışmalardan çok sayıda anlaşma çıkarmayı uman AKP-Erdoğan rejim üyelerinin Irak’tan yalnızca enerji-ekonomi başlıklı tartışmalarda kısmi uzlaşmaya vardıkları belirtiliyor.

Sınır Ötesi ve Şengal Operasyonlarına Ebadi Sıcak Bakmadı!

AKP-Erdoğan rejiminin Türk Başbakan Yıldırım başkanlığındaki heyetinin Cemaat okullarının kapatılması konusunda istedikleri desteğe karşın Ebadi’nin ‘Bu okullarda yurttaşlarımız okuyor ve bize karşı faaliyetleri söz konusu değildir’ diyerek geçiştirdiği, sınır ötesi operasyon ve Şengal konusuna da soğuk baktıkları somut anlaşmalara imza atmayacaklarını belirttiği aktarılıyor.

Goran Akreyî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html