29 Aralık 2016 Perşembe Saat 05:30 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
Eski AKP’liler Cemaat soruşturması kıskacında: 4 bakana soruşturma talebi

Teknik bilgilere göre Gülen cemaat üyelerinin kendi aralarında iletişim için kullandıkları iddia edilen Bylock isimli programı kullananların sayısı 165 bin dolayında olduğu belirtiliyor. Kullandığı tespit edilenler grup-grup tutuklanırken bu programı kullananlar arasında AKP’li bakanlarında olduğu belirtiliyor. Hakkında soruşturma açılan 4 eski bakan Arınç, Ergin, Çelik ve Kılıç’ın AKP ile yollarını zaten ayırdığı için şimdilik gözden çıkarılanlar arasında

Cemaatin yanında geçti, selam verdi, bankasına para yatırdı diye binlerce insan tutuklayan AKP-Erdoğan rejim yargısı ortaya çıkan delillere rağmen bu AKP’lilere dokunmuyor. Bylock kullanan AKP’lilerden Fikri Işık, Bekir Bozdağ, Veysel Kaynak ve Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın ve Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu isimleri ön plana çıkıyor.

AKP eski bakanlarından Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Suat Kılıç ve Sadullah Ergin hakkında Cemaat ile irtibatlı oldukları yönünde yapılan şikayetin dosyası ise Ankara Başsavcılığı’na gönderildi.

Şimdilik yalnızca ’15 Temmuz rolleri’ göz dağı!

Haklarında verilen şikayet dilekçesinde, Arınç ile 3 eski bakan ile ilgili "Şüphelilerin 15 Temmuz terör saldırısında herhangi bir rolleri var mı, bunun tespiti gerekmektedir” denilerek, 4 kişinin evlerinde, işyerlerinde arama yapılması, cep telefonlarına el konularak imajlarının alınması istendi.

Dilekçeyi işleme alarak hakkında karar alan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma dosyası hakkında “görevsizlik” kararı vererek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Aktif AKP’lilere ‘dokunulmayacak’!

Bir dönem AKP’de siyaset yapmış ve kabinede bir şekilde görev almış olan bakan, vekillerin Cemaat soruşturması kıskacında olduğu ancak halen parti içerisinde siyaset yapanların ise soruşturmalara dahil edilmeyeceği meclis kaynaklarınca belirtiliyor.

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html