21 Eylül 2016 Çarşamba Saat 09:54 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
Başbuğ ikinci darbe hazırlığında

15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olması ardından, ikinci bir darbe girişimi İlker Başbuğ öncülüğünde, AKP içindeki Gülen/Cemaatçiler ve Ulusalcılar tarafından yapılması bekleniyor. Bu bir hayali çıkarımsama mı? Elbette hayır, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un, AKP’yi tehdit ve uyarır niteliğindeki konuşmasına kulak vermek yeterli gelecektir

Başbuğ AKP'yi tehdit etti

Eski Genel Kurmay Başkanı ve Ulusalcıların lideri olarak bilinen İlkel Başbuğ, Gülen Cemaatine mensup kişilerle ilişkileri olduğu ortaya çıktı. Bu ilişkilerin bazıları AKP'nin de içinde yer alan birçok Gülen/Cemaat üyeleridir. Başbuğ yaptığı bir açıklamada bu ilişkilerini ifşa edecek bazı açıklamalarda bulunmuş ve şunları söylemişti; “Hükümetin şu anda Gülen hareketine üye olduğu iddiasıyla topladığı kişilerin sadece bazıları Fetullahçıdır. Daha Fetullahçılara mensup kişilere dokunmadı. Birçoğunu bilmiyorlar. Kendini ifşa etmemiş hükümet içinde de, bürokraside de Fetullahçılar var. Özellikle bunları diğerlerinden ayırt etmesi çok zordur. Biz bunları tanıyoruz ve çıkarlarımız doğrultusunda değerlendirmeye tabi tutuyoruz.” Başbuğ, AKP'yi bu ifadelerle ikinci bir darbe konusunda uyarıyor ve aynı zamanda örtülü tehditte bulunuyor. 

AKP içindeki Fetullahçılar

AKP'nin başarısız darbe girişimi ardından Devlet içinde ‘Cemaatçi’ olduğu gerekçesiyle yoğun şekilde tasfiye sürecini başlatmış olmasına rağmen çok sayıda Fetullahçının hem devlet içinde hem AKP içinde kritik pozisyonlarda bulundukları öne sürülüyor. AKP’nin içinde hala varlığını sürdüren Fetullahçıların sayısının oldukça fazla olduğu belirtiliyor. Bunlar içinde eski Adalet Bakan’ı ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek, eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, eski bakanlardan Sadullah Ergun, Hüseyin Çelik ve Suat Kılıç, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın isimleri geçiyor. Ayrıca AKP milletvekillileri içinde Galip Ensarioğlu, Ape Musa’nın katili-MİT ajanı Orhan Miroğlu, Mehdi Eker gibi milletvekilleri ile devletin önemli kademelerindeki bürokrasi de de çok sayıda Fetullahçının bulunduğu söyleniyor.

AKP’ye karşı Fetullahçılar ile Ulusalcılar arası ittifak

AKP’ye yönelik 15 Temmuz Darbe girişimini gerçekleştirmeye çalışanın sadece Gülen Cemaati olmadığı Ulusalcılardan da bir grubun destek verdiği öne sürülüyor. Bu ittifakın hala devam ettiği, Ulusalcıların son anda taraf değiştirmesi Cemaat ile anlaşmalı olduğu, ikinci bir darbe girişimini hazırlamak amaçlı olduğu iddia ediliyor.

İkinci darbe girişimine Ergenakon ve Ulusalcıların da daha aktif katılacağı bunlar bağlı olarak Ege Komutanlığı bünyesinde örgütlenmiş İsmail Ağa Cemaati ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı tarikat ve cemaatlerin de dahil olacağı ifade ediliyor.  Bu yeni oluşama, son anda darbe girişimine katılmaktan vazgeçen grupların da bu ittifaka dahil edilmeye çalışıldığı bilgileri paylaşılıyor. MHP ve CHP içinde konumlanmış ve bu alanlar üzerinden sızmaya çalışanların olduğu bu nedenle de MHP ve CHP’nin AKP'ye yakın durarak, hem bu Cemaat hücrelerin korunması hem de AKP içindeki Cemaatçilerle ilişkilerin geliştirilmesine çaba harcandığı belirtilenler arasında yer alıyor.

Yasin Kılıçkaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html