19 Eylül 2016 Pazartesi Saat 08:02 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
CHP-MHP-AKP İttifakında Devleti Paylaşma Anlaşması

15 Temmuz darbe girişimi ile ordu ve devlet kurumları içerisinde darbe bahane edilerek başlatılan tasfiyeler sürüyor. Bu tasfiyelerin sonucunda oluşan boşlukların doldurulması için AKP-CHP-MHP “teröre karşı ortak ittifak” adı altında birleşerek, ordudaki boşlukların kendi referansları ile doldurulması konularında anlaşmaya vardı

Eski bir CHP milletvekilinden elde edilen bilgilerde söz konusu ittifak ile devlet kurum ve kuruluşlarının bu üç parti arasında paylaşıldığı vurgulanıyor. Darbe sonrası parti görüşmelerine bu anlaşma içeriğinden kaynaklı HDP’nin dahil edilmediğini söyleyen eski milletvekili bunun üç partinin ortak talep ve kararı olduğunu aktardı.

15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişimi sonrası yapılan mitingler ile birlikte CHP-MHP, AKP’nin ittifak çağrılarına katılmıştı. Eski Milletvekilinin bilgilerinde devamla İttifakın asıl amacının ise, daha önce Ergenekon ve Balyoz adı altında tasfiye edilen eski CHP ve MHP’li asker ve devlet çalışanlarının darbe girişiminden kaynaklı Fetullahçılardan oluşan boşlukları doldurmak adına geri getirilmeleri olduğu belirtiliyor.   

Ordu’ya CHP-MHP ayarı

Fetullah Gülen odaklı gelişen 15 Temmuz darbe girişimi gerek orduda gerekse devlet kurumlarında Erdoğan’ın tasfiye kararlarından kaynaklı büyük boşluklar oluştu. Tasfiyelerin hızlı gelişmesi ise askeri ve devlet kurumlarının kemik yapısının zayıflamasına neden oldu. Oluşan CHP-MHP-AKP ittifakı ile bu boşluklar doldurulacak. Yine bilgilerde yeniden yapılandırma adı altında CHP-MHP güdümlü Ergenekon, Balyoz’dan tasfiye olan askerler ve mevcut Ulusalcı askerlerin CHP ve MHP referans ayrıştırmalı olarak orduda konumlandırılacakları konularında da anlaşmalar yapıldığı vurgulanıyor. Anlaşmaya göre CHP ve MHP’li askerler gruplara ayrılacak ve böylece ordu yeniden yapılandırılacak.

AKP-MHP-CHP ittifakının arka planı

Fetullahçı darbe girişimiyle iyice zayıflayan Tayyip Erdoğan devleti yaptığı ittifak ile rejimini paylaşmak durumunda kaldı. Eski CHP milletvekilinin verdiği bilgilerde, CHP ve MHP ile ittifak yoluna gitmek zorunda kalan Erdoğan’ın kamu kurum ve kuruluşların paylaşımı temelinde zayıflayan ordu ve devleti yeniden yapılandırmayı amaçlıyor. Ayrıca bilgilerde CHP ve MHP istediği askeri kademe ve devlet kurumuna konumlandırma yapabilecek ve söz konusu kurumu denetimine alabilecek.

İstihbarat ve Polis kadroları MHP’den

Erdoğan’ın stratejik kurumlardaki boşlukları doldurmak üzere MHP’ye talep götürdüğünü belirten eski milletvekili bilgilere devamla, “Teröre karşı ortak ittifak” adı altında yapılan anlaşmada MHP’nin yapılandırma ve konumlandırma konularında daha bir yetkilendirildiği görülüyor. Buna göre MHP’nin CHP’nin aksine Kamu Güvenlik Kurumları, Devlet kurumları ve kuruluşlara kendi referansları ile konumlandırma yapabilecek. MHP’nin, özellikle İstihbarat ve polis teşkilatlarına daha nitelikli konumlandırmalar yapması planlanıyor.

Ergenekon ve Balyoz sanıkları da terfi ettirildi

Askeri yapılanma adına alınan kararların 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan askeri şura toplantısında alındığını aktaran eski milletvekili burada eskiden tasfiye edilen askerlerin yeniden orduya alınıp terfilerinin yapıldığını belirtti.

Bilgilere ek olarak, darbe girişimi sonrası Erdoğan’ın Saray’ında yapılan askeri şura toplantısında MHP ve CHP’nin talepleri üzerine Ergenekon ve Balyoz davasında adı geçen sanık askerler terfi ettirildiği belirtiliyor. Bilindiği üzere bu toplantıda birçok Ulusalcı Subay ve Astsubay üst mertebelerde görevlendirildi.

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html