06 Ağustos 2016 Cumartesi Saat 11:18 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
KDP’NİN KUZEY SURİYE FEDERASYONUNDA SUİKAST SALDIRILARI - 1

Türk MİT’i ve KDP’nin Halep’teki SUK içerisinde bulunan temsilcilerinin talebi sonucunda böyle bir senaryo hazırlandı. Amaç Bahoz Erdal’ın teknik takibe alınarak ve KDP’nin dağ alanındaki yerel istihbaratını harekete geçirerek yer tespiti yapıp hem Bahoz Erdal’ı yok etmekti. Fakat düşünüldüğü gibi Bahoz Erdal kendisinin yaşadığını anlatmak için hiçbir iletişim(telefon, telsiz) aracını kullanmadı. Bu süre içinde Türk savaş uçakları sürekli havadaydı. Telefon yada telsiz kullansaydı vurulacaktı

Minbic operasyonunun başlamasıyla birlikte yeni bir konsept AKP, KDP, ENKS, DAİŞ ve SUK çeteleri tarafından devreye koyuldu. Bu konsept Minbic’i özgürleştirme operasyonunun başlarında ENKS ve SUK çetelerinin DAİŞ’e verdiği bilgiler sonucu QSD gücü olan Şems el Şemal Komutanı Faysal Ebu Leyla’nın aracına yönelik suikast saldırısına maruz kalması ve yaşamını yitirmesi ile devreye girmiş ve daha bir dizi alçakça planı içermektedir

Çarçıra Suikast Yapılanması Urfa’daki Toplantıda Kararlaştırıldı

AKP’nin akıl hocalığını yaptığı, maddi, manevi, askeri, lojistik vs. gibi imkânlar sunduğu Suriye Kürtleri Platformu, kuruluşunu Urfa’da 45 üyenin katılımı ile ilan etmişti. Bu toplantıya AKP, SUK ve ENKS çetelerinin yanı sıra KDP’den de birçok kişi katıldı. Bunlardan ismi açıklanan 40 kişiden 5’inin ENKS üyesi olduğu ve bu oluşuma bağlı Çarçıra gücünün Rojava’da örgütlendirilmesi görevinin verildiği, Federasyon Yöneticilerini hedef alan açıklamalarından kaynaklı, faaliyetlerinin Rojava Federasyon mahkemelerince yasaklanması sonrası bu 5 kişinin isimlerinin açıklanmadığı biliniyor. Bu toplantıda oluşturulan Ketib El Suwar adlı kuruluş ise doğrudan PYD ve PKK’yi hedef alan açıklamalarda bulunmuştu. Buna paralel olarak oluşturulan Çarçıra yapılanmasına ise askeri misyon biçilmiş ve bu yapılanmanın Rojava’da Federasyon bünyesindeki gerek askeri gerekse siyasi öncülerin hedeflerinde olduğunu belirtmişlerdi. Yine Kürt özgürlük hareketi ile birlikte Rojava devrimine hizmet eden bürokrat, yurtsever ve birçok kişi veya kurumu hedefleyeceklerini açıkça belirtilmişlerdi.

Parastın İle Ortak Hareket

Bunlara yönelik yapılan araştırmalar ve ENKS’nin Rojava’nın Amûdê bölgesindeki üst düzey faaliyetlerinde yer alan bir kaynağın paylaştığı bilgilerde, Ketib El Suwar ve Çarçıra yapılanmasının Güney Kürdistan’ın KDP kontrolünde bulunan bölgelerindeki Parastın üslerinde konumlandıkları, bir bölümünün ise Halep ve civarında SUK çetelerinin yanında konumlandıkları, Rojava’nın bazı kentlerinde ise uyuyan hücreler şeklinde örgütlendiklerini, ana üslerinin ise Urfa ve Antep olduğu belirtiliyor.

Geliştirilmek İstenen Konsept İçin Kara Liste Hazırlanmış

ENKS’li kaynağın verdiği diğer bilgilerde ise bir kara listenin hazırlandığını, QSD Komutanlarından Feysel Ebu Leyla, YPG’nin üst düzey komutanları, HPG komutanları Bahoz Erdal, Sabri Başkale, Nuredin Sofi, TEVDEM Sözcüsü Aldar Xelil ve birçok Rojava federasyonu hükümet yetkilisinin bu listede yer aldığını söyledi. ENKS’li üst düzey kaynak ayrıca Rojava Federasyonu içerisinde yer alan diğer siyasi partilerin önde gelen isimlerinin de yer aldığı bir listenin olduğunu söyledi.

Ebu Leyla İlk Hedef Oldu!

Minbic özgürleştirme hamlesi sırasında şehir merkezine giren ve birçok DAİŞ çetesini sağ yakalayan YPG güçlerinin çetelerin sorgulamalarından elde edilen bilgilerde söz konusu suikast konsepti çete DAİŞ emirlerince doğrulandı. Minbic Güney cephesi emirlerinden olan Ebu Ammar daha detaylı bilgiler ile QSD Komutanlarından Feysel Ebu Leyla’nın da bu konsepte dahil olduğu, Kobanê şehrinde bulunan ENKS’li kaynakların yardımlarından yola çıkarak Ebu Leyla’ya ENKS’den temin edilen koordinatlarla ısı güdümlü bir füze ile araca suikast saldırısı düzenlediklerini ve sonuç aldıklarını söylüyor.

“Bahoz Erdal Saldırısı Bir Senaryo İdi”

Minbic Güney cephesi emirlerinden olan Ebu Ammar sorgusunda, kısa bir süre önce gündemi hayli meşgul eden HPG komutanı Bahoz Erdal’ın Rojava Kürdistan’ında öldürüldüğü haberlerine ilişkin şunları söyledi, “YPG komutanlarının öldürülmesine yönelik ENKS ve SUK ile ortak hareket ediyoruz. Bahoz Erdal konusu bir senaryo idi. Türk MİT’i ve KDP’nin Halep’teki SUK içerisinde bulunan temsilcilerinin talebi sonucunda böyle bir senaryo hazırlandı. Senaryonun etkili olması için de bombalı bir saldırı planlandı. Buda ENKS’nin ve Çarçıra yapılanmasının planlaması ile bir YPG aracına bomba yerleştirilerek gerçekleştirildi. Amaç Bahoz Erdal’ın teknik takibe alınarak ve KDP’nin dağ alanındaki yerel istihbaratını harekete geçirerek yer tespiti yapıp hem Bahoz Erdal’ı yok etmekti. Fakat düşünüldüğü gibi Bahoz Erdal kendisinin yaşadığını anlatmak için hiçbir iletişim(telefon, telsiz) aracını kullanmadı. Bu süre içinde Türk savaş uçakları sürekli havadaydı. Telefon yada telsiz kullansaydı yeri hemen tespit edilip vurulacaktı.”

YPG ve QSD Komutanları Hedefte

Rojava Kürdistan’ında HPG Komutanı Bahoz Erdal’ın aracı olduğu iddiasıyla bir araca yönelik bombalı saldırı gerçekleştirilmişti. Bombalı saldırı eylemini adı sanı duyulmamış kontra bir örgüt üslenmiş, sonrasında birçok senaryo üretilmişti. Olayla ilgili başlatılan soruşturma çerçevesinde, bombalı saldırıyla bağlantılı 2 kişi tutuklandı. Bunlardan birinin Duhok’ta MİT ve Parastın’ın kontr-gerilla merkezlerinde sabotaj eğitimi görmüş ENKS’li bir kontra diğerinin de Antep’te MİT tarafından eğitilmiş SUK üyesi bir çete elemanı olduğu ortaya çıkartıldı.

“Her ENKS ve SUK Çetesinin Bir Hedefi Var”

ENKS ve SUK kontr-gerila üyeleri soruşturma kapsamında Rojava Kürdistan’ın da ki ENKS ve SUK çete yapılanmasına ilişkin birçok konuda itiraflarda bulundular.  YPG, QSD komutanlarının ve Kuzey Suriye Federasyonu hükümet yetkililerinin hedeflerinde olduğunu, kendileri gibi bütün uyuyan hücrelerin en az bir hedeflerinin olduğunu belirterek şunları söylediler, “Her hücrenin birer hedefi ve her kişiye yönelik bir eylem planlaması var. Bunun için değişik yöntemler kullanılıyor. Sabotaj, suikast, zehirleme, kaza süsü verme vb. birçok yöntem konusunda bağlı olduğumuz merkezlerden, komuta ve yönetim kademesinin hedeflenmesi konusunda talimat aldık.”

“Kuştepe’de Eğitim Alıp Rojava’ya Geçtik”

Rojava Kürdistan’ındaki kirli faaliyetleri konusunda itiraflarda bulunan ENKS ve SUK’a ait kontr-gerilla elamanları, Hewlêr-Maxmur-Kerkük üçgeninde bulunan Kuştepe kampında MİT ve Parastın tarafından sabotaj ve suikast eğitimleri aldıklarını itiraf ettiler. ENKS’li tetikçinin, Rojava Kürdistan’ın da ENKS çatısı altında faaliyet yürüten İnsani Yardımlaşma Kuruluşunda yer aldığı belirtiliyor.

Devam edecek: Rojava’da kanlı eylemlerde kullanılmak üzere mühimmat nasıl-kimlerin eliyle tanışıyor? Rojava’da ‘uyuyan hücre’ler nasıl ve ne zaman devreye konulması planlanıyor?

 

Ciwan Serdeşt

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com