27 Temmuz 2016 Çarşamba Saat 12:44 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
KOREK HAT KULLANANLAR DİKKAT: MİT-PARASTİN’DAN YENİ DİNLEME SİSTEMİ

KDP’ye bağlı ve Türkiye’deki Turkcel ile ortaklığı olan Başurê Kürdistan’ındaki Korek telefon şirketinin MİT-Parastin ortaklığında daha aktif dinleme-takip yaptığı ortaya çıktı. Geçmişte de dinleme yapan ve bunları MİT’le paylaşan Korek telefon şirketinin yeni cihaz alımı ardından daha düzenli, sistemli ve aktif dinleme-takip yapacağı belirtiliyor

KDP’ye bağlı ve Türkiye’deki Turkcel ile ortaklığı olan Başurê Kürdistan’ındaki Korek telefon şirketinin MİT-Parastin ortaklığında daha aktif dinleme-takip yaptığı ortaya çıktı. Geçmişte de dinleme yapan ve bunları MİT’le paylaşan Korek telefon şirketinin yeni cihaz alımı ardından daha düzenli, sistemli ve aktif dinleme-takip yapacağı belirtiliyor.

Korek’in Dinleme Cihazı Kredisi Halk Bankasından

Türk şirketi olan Turkcel’de yönetici olan kaynak, Türkiye’deki Halk Bankası üzerinden yüklü miktarda alınan kredilerle bu cihazların temin edildiği ve 20 Mayıs 2016’dan itibaren de bu sistemin devreye girdiğini ifade etti. Bu tarihe kadar da dinlemelerin yapıldığını belirten Turkcel yetkilisi 20 Mayıs’tan itibaren ise daha geniş ve detaylı dinleme-takip faaliyetini yapabilme yeteneğine ulaşıldığını vurguladı. Bu tarihten itibaren de artık her Korek sim kart kullanıcısının dinleme-takip ağına dahil olduğunu bilmesi gerektiğini söyleyerek uyarıda da bulundu.

MİT-Parastin Ortak Dinleme Şebekesinden KDP Yöneticileri de Haberdar

Dinlemenin Türk istihbaratı MİT ile KDP istihbaratı Parastin’ın ortaklık ve işbirliğinde yapıldığını belirten Turkcel yetkilisi bu çalışmada esas belirleyici olanın MİT olduğunu belirtti. Parastin’ın burada MİT’in direktifleri doğrultusunda hareket ettiğini ve esas dinleme-takip sonuçlarının tümünün MİT’te toplandıktan sonra analize tabi tutulduğunu ifade etti.  Bu durumdan hem Başurê Kürdistan’ı bölge başkanı Mesut Barzani’nin hem de üst düzey bazı KDP yöneticilerinin bilgisi olduğunu açıkladı. Ama bu işte esas KDP’yi temsil eden sorumlunun KDP istihbaratı başındaki Mesut Barzani’nin oğlu Mesrur Barzani olduğunu belirtti.

Dinlenenler Arasında Noşirvan Mustafa ve Yusuf Mihemmed de Var

Turkcel’deki kaynak, Korek üzerinden yeni geliştirilen sistem çerçevesinde dinlenenlerin çok geniş bir kesimi kapsadığı KDP ve Türk devletinin kendisi için tehlikeli, muhalif kısaca kendileri dışındaki herkesi kapsadığını belirtti. Hatta bu dinleme kapsamına Başurê Kurdistan’ındaki Başurlu, Bakurlu, Rojavalı ve Rojhilatlı Kürtler arasında ayrım yapmaksızın herkesi kapsadığını belirtti. Dinlenenler arasında Tevgera Azadi yöneticileri, YNK, Goran ve İslami grupların üst düzey yöneticilerinin olduğunu da belirtti. Turkcel yetkilisi sistemli dinlenenler arasında Goran lideri Noşirvan Mustafa’nın yanısıra Parlamento Başkanı Yusuf Mihemed’in de olduğunu belirtti. Ayrıca dinlenenler arasında Başurlu iş insanları ve ayrıca Gülen cemaatinin üyelerinin de olduğunu ifade etti.

Artık Korek Kullanmak Daha Tehlikeli!

Söz konusu kaynak Başurê Kurdistan’ı ve Irak’ta artık Korek kullanımının çok tehlikeli olduğunu ifade etti. Özellikle de bu durumun KDP dışındaki herkes için geçerli olduğunu ve cep telefonu kullanıcılarının Korek kullanırken bunu bilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca meselenin KDP ve Parastin ile de sınırlı olmaması ve tüm verilerin Türk istihbaratı MİT ile de paylaşılmasının da ötesinde her türlü kullanılabileceği uyarısında bulundu.

Daha Önce Deşifre Edilen Mit-Parastin Faaliyetleri

Bir süre önce de yine MİT ve Parastin’ın ortak çalışmaları ve özellikle de PKK’ye yakın kesimlerle ilgili planlamaları deşifre edilmişti. Özellikle de MİT’in Başurê Kurdistan’ın daki Hewlêr Konsolosluğu bünyesinde, KDP’nin de bilgisi dahilinde istihbarat faaliyeti yürüten MİT’çiler de isim, kimlik ve fotoğraflarıyla yayınlanmış ve büyük yankı uyandırmıştı.  

                                                                                           

Behdin Barzan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com