25 Temmuz 2016 Pazartesi Saat 07:56 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
YAŞAMA ELVERİŞLİ 2 GEZEGEN KEŞFEDİLDİ

Uzay teleskobu Kepler ile yapılan gözlemler sonucunda Güneş Sistemi dışında 104 gezegen bulunduğunu belirten NASA, bunlardan 4 tanesini incelemeye aldıklarını ve 2 tanesinin Dünya ile benzer yaşam formuna sahip olduğunu açıkladı. NASA, incelemeye aldığı 4 gezegenden 2 tanesinin yaşama elverişli olduğunu duyurdu

Uzay teleskobu Kepler ile yapılan gözlemler sonucunda Güneş Sistemi dışında 104 gezegen bulunduğunu belirten NASA, bunlardan 4 tanesini incelemeye aldıklarını ve 2 tanesinin Dünya ile benzer yaşam formuna sahip olduğunu açıkladı. NASA, incelemeye aldığı 4 gezegenden 2 tanesinin yaşama elverişli olduğunu duyurdu.

Dünya’dan 181 ışık yılı uzaklıkta bulunan K2-72 cüce yıldızının yaşama elverişli koşullardaki bir bölgede bulunduğunu belirten NASA araştırmacıları, ayrıca burada suyun da bulunma ihtimalinin olduğunu ifade etti.

NASA’nın konuyla ilgili resmi açıklaması ise şu şekilde: "Merkür’ün Güneş’e yakınlığından daha yakın bir yörüngeye sahip olsa da, K2-72 gibi bir yıldızın etrafında dönen bir gezegende hayatın olması ihtimaller dahilinde."

Keşiflerin North Gemini teleskopu, Hawaii’deki W. M. Keck Gözlemevi, Kaliforniya Gözlem Üniversitesi Otomatik Gezegen Teleskopu ve Arizona Üniversitesi’ndeki bir teleskop ile elde edilen bilgiler eşliğinde yapıldığı belirtildi.

Kepler, bu 104 gezegenle birlikte Güneş Sistemi dışında 2000’den fazla gezegeni keşfetmiş oldu.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com