13 Nisan 2016 Çarşamba Saat 12:22 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
MİT ÇOK SAYIDA CEPHANE İLE EZAZ’A GEÇTİ

MİT elemanlarının Ezaz’ın 8 km kuzeydoğusunda yer alan Hewar Kilis köyünü geçti. Böylece, Ocak ayında, Ezaz’da Türk MİT’i öncülüğünde oluşturulması kararlaştırılan çete gücüne lojistik ve insan kaynağı aktarılmış oldu. MİT Müsteşarı Hakan Fidan ise gelişmeleri yerinde takip etmek için beraberindeki heyetle Kilis'te.

MİT elemanlarının Ezaz’ın 8 km kuzeydoğusunda yer alan Hewar Kilis köyünü geçti. Böylece, Ocak ayında, Ezaz’da Türk MİT’i öncülüğünde oluşturulması kararlaştırılan çete gücüne lojistik ve insan kaynağı aktarılmış oldu.MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Ezaz için oluşturulan MİT heyeti ile birlikte gelişmeleri takip etmek üzere Kilis'te. Fidan'ın Kilis'te bir süre kaldıktan sonra ise Ezaz'ı ziyaret edeceği iddia edildi.

Askeri Mühimmatla Geçiş Yapıldı

Yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Türk MİT elemanları 3 tank, bir miktar silah ve cephane eşliğinde Suriye topraklarına giriş yaptı.  Ezaz’ın 8 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Hewar Kilis köyüne geçiş yapan MİT elemanlarının tam olarak sayılarının tespit edilemediği kaydedildi. 

Geçtiğimiz Ocak ayında, Ezaz bölgesinde yeni bir koalisyon oluşturma peşinde çeşitli toplantılar gerçekleştiren MİT elemanlarının Newaf El-Beşîr öncülüğünde oluşturulacak koalisyona silah yardımı ve lojistik yardım kapsamında Ezaz’a geçiş yaptığı tahmin ediliyor.

Geçişler Ocak Ayında Kararlaştırılmıştı!

Türk MİT’i Ocak ayında,  25 Suriyeli ile Antep’e bağlı , Nizip ilçesinde  bir araya gelmişti. Toplantıda Suriye topraklarını işgal etmek ve Erdoğan’ın ‘tampon bölge/güvenlikli bölge’ planının gerçekleştirilmesi amacıyla Ezaz hattında yeni bir çete  gücü konumlandırmak üzere tartışmalar yürütülmüştü.

Özbekistan ve Türkmenistanlılar Sınır Kentlerinde Geçişi Bekliyor

Geçtiğimiz günlerde Suriye’ye geçiş yapan Türk MİT’inin bu çerçevede geçiş yaptığı belirtilirken, askeri mühimmatların ardından sınır kentlerine sevki yapılan Özbekistan ve Türkmenistan vatandaşı çok sayıda kişinin de burada oluşturulacak çete yapısının içerisinde yer alacağı belirtilenler arasında yer alıyor. 

 

Ciwan Serdeşt

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com