18 Şubat 2016 Perşembe Saat 12:56 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
EL KURDİ: TÜRK DEVLETİ SURİYE’YE TÜRKİSTAN’DAN SAVAŞÇI TAŞIYOR

Türk devletinin bölgenin demografik yapısıyla oynamak için MİT eliyle Türkistan’dan binlerce aile ve savaşçıyı bölgeye taşıdığını belirten Haci Ahmet, “Bize karşı savaşanların yüzde 95’i direkt Türklerin eğittiği, görevlendirdiği insanlardır.” dedi

Ceyş El Suwar güçlerinin Rojava’daki ilerleyişi karşısında Kürt halkına ve Ceyş El Suwar güçleri  mevzilerine saldırılarını arttıran Türk devletinin, Rojava ve Suriye’ye müdahale gerekçelerini ve bölgenin son durumunu ajansımıza değerlendiren Ceyş El Suwar güçleri Komuta Konseyi üyelerinden Haci Ahmed el Kurdi, bölgede Türk devletinin iddia ettiği gibi çok fazla bir Türkmen nüfusun olmadığını söyledi. Türk devletinin bölgenin demografik yapısıyla oynamak için MİT eliyle Türkistan’dan binlerce aile ve savaşçıyı bölgeye taşıdığını belirten Haci Ahmet, “Bize karşı savaşanların yüzde 95’i direkt Türklerin eğittiği, görevlendirdiği insanlardır.” dedi.

 

Ceyş El Suwar güçlerinin Suriye’nin Halep’in kentinin kuzeyinde ilerleyişi devam ederken, bunun karşısında Türk devletinin tepkisi ve bölgeye obüs topu ve füze saldırısı da her geçen gün artarak devam ediyor. Bölgede yaşanan kritik durumu ajansımıza değerlendiren Ceyş El Suwar Güçleri Komuta Konseyi üyesi ve Cephet el Ekrad Genel Sorumlusu Haci Ahmed el Kurdi,  önemli açıklamalarda bulundu.

 

Tıl Rıfat ilçesini tamemen temizlediklerini ve operasyonların çevre köylerde sürdüğünü söyleyen Haci Ahmed, bölgede yaşanan son durumu şu şekilde aktardı; “Dün akşam bu sabaha kadar Tıl Rıfat köyünde temizlik operasyonları yapıldı. Buna paralel iki köy alındı. Bu köyler büyük köylerdir. Her biri  5 bin ile 10 bin arasında nüfusları olan köylerdir. Keferneya ile Kefernasa köyleridir. Ona paralle olarak, Tıl Rıfat’ın kuzeyinde 2-3 köy daha aldık. Marea kazasına dayandık denilebilir. Marea ve Tıl Rıfat, Suriye devriminin ilk ateşlendiği merkezlerdir. Suriye devriminin kaleleri de denilebilir buralar için. Tıl Rıfat düştü. Birşey olmazsa, bir terslik çıkmazsa yarın yada diğer gün Marea’da bitmiş olur. Bu şekilde Ezaz şehrini kuşatmaya almış oluruz.” 

 

‘Ezaz çevresinde sadece 2-3 Türkmen köyü var’

 

Türkiye’nin Ezaz ve çevresinin Türkmeneli olduğu iddiasıyla bölgeyi bombalamasına ilişkin de konuşan Haci Ahmed, bölgenin gerçek demografik yapısının Türkiye’nin iddia ettiği gibi olmadığını kaydetti. Haci Ahmed, şunları söyledi; “Tamam, burada Türkmen var. Ama burada nüfusun yüzde 60-65 Kürt, yüzde 30-35’i Arap’tır. Yüzde 1 veya 2 Türkmen var yada yok. Hepsi 2-3 köydür. Fakat tarihten kalan, Osmanlıların baskısı ve asimilasyonu sözkonusu. Burası ova olduğu için tarihsel olarak sürekli bir geçiş yolu olarak kullanıldı. Bundan dolayı bölgede bir asimasyon yapılmış. Kürtler de Türkmence konuşuyor, Arapların bir kısmı da. Bu son beş yılda da Türkiye bölgeye müthiş bir baskı yaptı, yatırımlar yaptı. Tüm paralı askerlerini, yani şimdiye kadar ne kadar çete yetiştirmişse hepsini bu alana aktardı. Bu kadar zamandır tüm kavgamız, savaşımız bu çetelere karşıdır.”

 

‘MİT Türkistan’dan savaşı getirerek hem savaş yürütüyor hem demografik yapıyı değiştiriyor’

 

Türk devletinin MİT eliyle Türkistan’dan Suriye’ye çok sayıda savaşçı ve ailelerini getirdiğini, bu şekilde hem bölgede savaş yürüttüğünü hem de bölgenin demografik yapısında değişiklik yapmaya çalıştığını kayden Haci Ahmed, devamla şöyle konuştu; “Dışarıdan gelen Türkistanlılar var. Bunlar yeni piyasaya çıktılar. Bir-iki tane de değiller. İslamilerdir. Bunları Ketibeler (taburlar) halinde getiriyorlar. Hani Çeçenler deniliyor ya aslında bunların hepsi Türkistanlılardır. Türk istihbaratı yoluyla geliyorlar. Cebel Ekrat (Kürt dağları) dağlarında tek 30 bin Türkistanlı savaşçı var. Hepsi sarışın, çekik gözlü, eski Moğul Türklerine benziyorlar. Büyük bir kısmı MİT eliyle Ezaz mıntıkasına getirildi. Kürt köylerini boşaltıp, bu köylere bunları yerleştirdiler. Bu şekilde bölgede Kürt nüfusu karşısında Türk nüfusunun yoğunluğunu oluşturmak için böyle yapıyorlar. Aileleriyle birlikte getiriliyorlar.”

 

‘Türk devleti Ezaz ve Suriye içindeki savaşın dirket içinde yer alıyor’

 

Türk devletinin Ezaz ve Suriye’nin diğer bölgelerinde yürütülen savaşta direkt katıldığına dikkat çeken Haci Ahmed, devamla şunları dile getirdi; “Bize karşı savaşanların yüzde 95’i direkt Türklerin eğittiği, görevlendirdiği insanlardır. Tabi bunu MİT yürütüyor. Bir de Türk askeri yetkililerinin bizzat operasyonları yönettiği masalar var. Merkezleri Türkiye’dedir. Buradakiler bir toplantı yapacaksa, bunu burada yapamazlar. Güçlerin komutanlarını Türkiye’ye ye çekerler ya Kilis’e, ya Antep’e, ya Adana’ya, ya da Ankara’ya götürürler, orada toplantılarını yapıp geri gönderirler. Suriye devrimi böyle bir gerçekliğe sahip. Bunun için hemen hemen hepsi Türkiye merkezlidir. Erzeğını oradan alır, para desteğini oradan alır, cephanesini orada alır. Yani bizim burada yürüttüğümüz savaş Türklerle yürüttüğümüz bir savaştır.”

 

‘Türkiye’nin iddiaları kesinlikle doğruyu yansıtmıyor’

 

Türk devletinin son günlerde Afrin ve Ezaz çevresine yönelik artan obüs topu ve füzelerle saldırılarına Cesh el Suwar güçlerinin bir misillemesi olup olmayacağına ilişkin soruya da şöyle cevap verdi; “Nasıl bir misilleme, bizim gidip onları vurmak gibi bir tutumumuz yok. Düşüncemiz de yok. Fakat hem Türkiye’ye, hem de uluslararası güçlere çağrımız, bu saldırılara derhal son verdirilmesidir. Eğer bu saldırılar devam ederse, Türkiye’nin burada destek verdiğin güçler, herşey bizim için bir hedeftir.”  

 

Türkiye’nin iddia ettiği gibi Suriye tarafından kendilerine ateş açıldığı ve angajman kuralları çerçevesinde cevep verildiği iddialarına da Haci Ahmet şöyle cevap verdi; “Böyle bir şey kesinlikle yok. En azından bizim tarafımızdan böyle birşey kesinlikle yaşanmadı. Türkiye ile uğracak vaktimiz de yok. Bir ara böylesi bir iddia ortaya atıldı. Kilis’te patlama oldu. Ama sonradan fark ettik ki, Türkiye’nin kendisinin farklı noktalardan yaptığı atışlardır. Bir provakasyondur. Şimdiye kadar bizim tarafımızda böylesi birşey yaşanmadı, planlamamızda da kesinlikle böyle şey yok. Çünkü Suriye farklı bir devlettir, biz kendi sınırlarımız çerçevesinde çalışıyoruz.”

    

http://rojnews.net/Tu/Default.aspx


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com