25 Aralık 2015 Cuma Saat 06:21 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
DAİŞ’in Yeni Geçiş ve Ticaret Hattı: Başûrê Kürdistan

Bir süredir DAİŞ çeteleri ile KDP Pêşmerge güçleri arasında Gîwer - Sultan Abdullah hattında çatışmaların yaşandığı haberleri alınmaktaydı. Ancak söz konusu çatışmaların perde arkasında DAİŞ - KDP ve Türkiye arasında petrol ve geçişler ile ilgili kirli anlaşmaların olduğu ortaya çıktı

Son dönemde Suriye’deki geçiş ve ticaret yollarının deşifre olmasıyla birlikte zora giren DAİŞ çeteleri yeni lojistik-geçiş ve pazar kaynaklarını Başurê Kürdistan’ın Gîwer bölgesi üzerinden sağlamaya başladı.

Bir süredir DAİŞ çeteleri ile KDP Pêşmerge güçleri arasında Gîwer - Sultan Abdullah hattında çatışmaların yaşandığı haberleri alınmaktaydı. Ancak söz konusu çatışmaların perde arkasında DAİŞ - KDP ve Türkiye arasında petrol ve geçişler ile ilgili kirli anlaşmaların olduğu ortaya çıktı.

Gîwer- Sultan Abdullah Hattında Çatışma Yok!

Bölgede görev yapan pêşmergeler, Gîwer- Sultan Abdullah hattında DAİŞ çeteleri ile gerçek anlamda bir çatışmanın olmadığını ve yaşanan kısa süreli ateş açmalar dışında her iki tarafında saldırı gerçekleştirmediğini dile getirdiler. Ayrıca çatışmaların yaşandığı iddia edilen bölgeden ciddi petrol sevkiyatının yapıldığı bilgilerine ulaşıldı.

Petrol Ticaretinin Başında Sirwan Barzani Var!

DAİŞ çetelerine ait Musul tarafından gelen ham petrol yüklü tırların olduğu ve bu tırların Gîwer - Sultan Abdullah hattı üzerinden Duhok’a gittiği öğrenildi. Başur’dan da benzin, mazot ve gıda ürünleri gibi malzemelerin DAİŞ çetelerinin bulunduğu alanlara doğru gittiği belirtildi. DAİŞ ile yapılan petrol ticaretinin başında Sirwan Barzani’nin olduğu ifade edilmekte.

DAİŞ Çeteleri Türkiye’ye Geçiyor!

DAİŞ çeteleri Gîwer- Sultan Abdullah hattını geçişler için de kullanmakta.  Hat üzerinden Musul’dan gelen veya Musul’a giden DAİŞ elemanları MİT’e ait araçlar ve Pêşmergenin sağladığı koruma gücüyle Habur sınır kapısına getirilerek Türkiye tarafına geçiriliyor. Musul’a yönelik operasyon tartışmaları başladığından bu yana Musul’dan birçok DAİŞ elemanının Türkiye’ye geçtiği belirtiliyor.

DAİŞ çetelerinin artık Suriye üzerinden geçmişteki gibi geçiş ve ticaret yapmakta zorluklar çektiği ve bu nedenle artık Türkiye ile Başûrê Kürdistan üzerinden ilişki ve yardımlaşmaya devam ettiği öğrenildi.

Rijwan Mistefa

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com