20 Aralık 2015 Pazar Saat 08:21 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
Savaştan Kaçan Kadınlar Fuhşa Zorlanıyor

Savaş mağduru kadınlar göç ediyor-ötekileştiriliyor-fuhşa zorlanıyor

Ortadoğu’daki adı konulmayan ‘3. Dünya Savaşı’ nedeniyle milyonlarca insan yurtlarını terk ederek kendilerine ‘yeni bir yaşam alanı’ arayışına giriyor. Yalnızca, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) belirlemelerine göre 2015 yılı başlarından Kasım ortalarına kadar yaklaşık 800 bin sığınmacı-mülteci Avrupa kıyılarına işte bu nedenle ulaştı. Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği ve BM Göçmenlik Bürosu'na göre bu rakamın yüzde 84'ü içerisinde Suriye, Afganistan ve Irak'tan göç edenler başta geliyor. Türkiye, bu mülteci akınının geçiş güzergahı olma özelliği taşırken, Avrupa’ya kadar gidebilme ihtimali olmayan sayıları milyonları bulan mülteci ya kamplarda yaşamlarını idame ettiriyor ya da ‘kaçak’ olarak yaşamlarını devam ettiriyorlar.

‘Yeni yaşam’ umuduyla yola çıkıyorlar…

Mülteci akınını barındırabilecek alt yapıya sahip olmayan TC, Avrupa’ya karşı en büyük kozunu ise ‘Mültecileri, geçişleri serbest bırakarak Avrupa’ya salarım’ şeklinde gösteriyor. Elbette savaş-kaos denildiğinde mağduriyetlerin en büyüğünü yaşayan kesim başta kadın ve çocuklar oluyor. Gerek ‘yeni bir yaşam’ umuduyla yolunu tuttukları Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de gerekse de yaşadıkları ülkelerde savaşın getirdiği ekonomik nedenler başta olmak üzere politik, sosyal sorunlarla yüz yüze kalıyorlar.

Göç eden kadınlar ‘ötekileştirme’ psikolojisi yaşıyorlar

Kadın ve kız çocukları göç ettikleri yerlerde sürekli devam eden ‘ötekileştirilme’ psikolojisini yaşıyorlar.  Bunun yanı sıra göç eden ve mülteci kadınların aile içi şiddete maruz kaldığı yine aileleri tarafından cinsel saldırıdan ‘korunmak’ amacıyla ya da kültürel sebeplerle göç eden ve sığınan kadınların aileleri tarafından erken evlendirilmesi; fakat yine eş tarafından aile içi şiddet ve dahası cinsel saldırıya maruz kalmaları da cabası. 

Urfa’da bir saatte 50 Suriyeli kadın gözaltına alındı

Göç etmek zorunda kalan binlerce kadın dil-kültür gibi faktörler nedeniyle iş bulamıyor ve fuhuş yapmaya ya zorlanıyor ya da zorunda kalıyorlar. Türkiye son günlerde ‘Suriyeli kadın’ sorunu ile karşı karşıya. Kadın örgütleri bu sorunu şimdilik görmezlikten geliyor, çünkü AKP hükümeti-devleti göç akınına hazır olmadığı gibi, sivil toplumun kendisini de bu konuda öngörüsüz ve yetersiz kalıyor. Urfa’dan bir örnek vermek gerekiyorsa eğer konuya açıklık getirmesi açısından; geçtiğimiz günlerde polisçe yapılan operasyonda yalnızca bir saat içerisinde Urfa sokaklarından ‘eğlence mekanlarında konsomatris’ olarak çalıştıkları belirlenen 50 Suriyeli kadın gözaltına alındı. Savaştan kaçan ve göç etmek zorunda kalan bu kadınların muhtemelen ‘varmak istedikleri durak’ burası değildi.

Samara Îzgin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com