19 Aralık 2015 Cumartesi Saat 13:39 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
Hewlêr, Singeser, Qandil hattında kirli şebeke: MİT!

Türk MİT’i, PKK’ye karşı Hewlêr, Singeser, Qandil hattını markaja aldı. Hewlêr’den başlamak üzere Qandil’e uzanan kirli Türk MİT’i şebekesi, ismini vermek istemeyen güvenilir bir kaynaktan edinilen bilgiler ışığında gün yüzüne çıktı. Hewlêr’de ikamet eden Güney Kürdistanlı Kamuran AbasBayiz’in, Türk MİT’ine çalışmasının yanı sıra Sengeser’de istihbarat şebekesi oluşturduğu bildirildi

MİT elemanı Kamuran Abas Bayiz kimdir?

Edinilen bilgiler çerçevesinde Kamuran Abas Bayiz’in kim olduğuna yakından bakalım; Abas Ağa’nın oğludur ve Hewlêr’de ikamet etmesine rağmen aslen ise Sengeser’lidir. Bayiz, Hewlêr’de Türk MİT’i ile kurduğu ilişkilerini genişletmesi nedeniyle yalnızca Güney Kürdistan ile sınırlı kalmayarak ayda ortalama 4-5 kez Türkiye’ye seyahat ederken, bu seyahatlerinin İran ayağının olduğu da belirtiliyor. Enzê ve Lewcê köyleri ile akrabalık ilişkilerinin bulunduğu belirtilen Bayiz’in bu ilişkileri kullanarak rahat hareket edebildiği bildirildi. Bayiz’in ayrıca Sengeser’de ‘istihbarat şebekesi’ oluşturduğu da edinilen bilgiler arasında yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra Bayiz’in bir gözü de görmüyor. Oluşturulan istihbarat şebekesinde yer alan isimlerden elde ettiği bilgileri Bayiz, Türk MİT’ine ulaştırıyor.

Hewlêr-Qandil hattında isim isim Türk MİT’ine çalışanlar

Hewlêr, Singeser, Qandil hattında Türk MİT’ine istihbarat sağlayan isimler KDP ve YNK üyeleri oldukları gibi şimdilik çok sayıdaki isimden öne çıkanları paylaşıyoruz;

Resul Mihemed: Enzê ve Lewcê’ye sık sık ziyaretler gerçekleştirdiği ve bu ziyaretler sırasında PKK hakkında Türk MİT’ine ulaştırılmak üzere bilgi topladığı ve topladığı bilgileri ise Bayiz’e veriyor. Resul Mihemed’in Babası Mihemed, Enzê’de oturduğu için gerçekleştirdiği ziyaretler böylelikle dikkat çekmiyor.

Ezîz Ehmed Reş: YNK üyesi olduğu gibi Türk MİT’ine de ajanlık yapmaktadır. Sengeser’de oturan Reş’in kaçakçılık yaptığı ifade ediliyor. Reş’in aynı zamanda İran Rejimi ile de ilişkileri olduğu ve rejim için çalıştığı iddia ediliyor.

Mirza Mihemed Xidir isimli YNK’linin Sergeser’de ikamet ettiği ve PKK ile ilgili topladığı bilgileri Abas Bayiz aracılığı ile Türk MİT’ine ulaştırdığı biliniyor.

Mixdat Hesen Xidir’da YNK’li ve Sergeser’de ikamet ediyor. Xidir’da elde ettiği bilgileri Türk MİT’ine Abas Bayiz aracılığı ile paylaşıyor. 

Ehmed Evdila Evdel isimli kişi ise KDP’li ve Sengeser’lidir.

Zergele Muhtarı İsmail isimli şahsın KDP Komitesi üyesi olduğu Diyana’da oturmaktadır. Elde ettiği bilgileri Türk MİT’ine veriyor. 

Türk MİT’inin Güneyli ajanları İran’a da çalışıyor

Silêman Xêl lakaplı Silêman Xidir Kakeşîn kişi ise Hewlêr’de ikamet ediyor. Enzê ve Lewcê’deki akrabaları vesilesiyle sık sık Medya Savunma Alanları’na ziyaretler gerçekleştirdiği belirtilen Kakeşîn’de aynı zamanda sık sık İran’a ziyaretler gerçekleştiriyor. Kakeşîn, ağırlıklı olarak siyah Fort marka, arkası kapalı ve 11.70.80 Plakalı aracı seyahat ediyor.

Goran Akreyî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com