04 Temmuz 2015 Cumartesi Saat 02:07 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
Türkiye’nin Yeni Siyaset Haritası

Türkiye artık yeni bir siyaset haritasına sahiptir. Bir tarafta Tayyip Erdoğan’ın başını çektiği milliyetçi faşist blok ile diğer taraftan Sayın Öcalan'a büyük emek ve fedakârlıklarla besleyip büyüttüğü ve başını da HDP’nin çektiği demokrasi ve özgürlükler bloku var

               7 Haziran seçimleri Türkiye için bir dönemim sonu ve yeni bir döneminde başlangıcı olmuştur. Seçimin en bariz sonucu olarak kaybedenler listesinin başında Tayyip Erdoğan’ın yazılması ve yine kazananlar listesinin başına da HDP projesinin yazılması elbette kendiliğinden olmamıştır. Tayyip Erdoğan’a kaybettiren esasta kişisel olarak zayıflıkları değildir. Tayyip Erdoğan ne kişi olarak basiretsizdir ne de dayandığı parti ve devlet kurumlarını kendi amaçları doğrultusunda harekete geçirme konusunda zayıflık yaşamamaktadır. Hatta herkesi ve her çevreyi kendi amaçları doğrultusunda kullanmakta Türkiye siyasi tarihinin en yetenekli siyasetçilerinden olduğu söylenebilir ama her siyasetçi gibi onunda bir ömrü var ve oda vadesini doldurdu demekle bu yenilgi yeterince izah edilemez. Esas başarısızlık nedeni kendisini konumlandırdığı siyasi yelpazedir.

                Tayyip Erdoğan ve Partisi AKP bugüne kadarki başarılarını demokrasi ve özgürlüklerden yana olduklarını bir algı olarak topluma başarıyla kabul ettirmelerine bağlıdırlar. Bununla beraber ekonomik istikrar ve gelişmeler bu başarıyı perçinleyen unsurlar olmuştur. 7 Haziran seçimleri Tayyip Erdoğan’ın bugüne kadar toplumda başarılı bir biçimde yarattıkları bu algının değişmesinin bir sonucudur. Tüm Türkiye artık Tayyip Erdoğan’ın demokrasi ve özgürlüklerden yana olmadığını görmüş ve buna tavır almıştır.

                7 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye artık yeni bir siyaset haritasına sahiptir. Bir tarafta Tayyip Erdoğan’ın başını çektiği milliyetçi faşist blok ile diğer taraftan Sayın Öcalan'a büyük emek ve fedakârlıklarla besleyip büyüttüğü ve başını da HDP’nin çektiği demokrasi ve özgürlükler bloku var. Türkiye’nin geleceğini bu iki siyasi anlayış, zihniyet ve yelpazede yer alan güçlerin arasındaki mücadeleye bağlıdır. Esas savaş bu iki siyasi blok arasında yürümektedir.

                Oluşan bu yeni siyasi haritada Türkiye tarihi boyunca milliyetçi faşist çizgiye karşı ilk defa gerçek bir demokratik alternatif seçeneğine sahiptir. HDP projesi ile gelişen bu seçenek Türkiye toplumunun demokratik ve özgürlükçü değerlerini tekrardan yaşaması için önemli bir fırsat. Bu nedenle bu haritada HDP ile girişilecek her adım böylesi bir sonucu bizlere getirecektir. Aksi takdirde Tayyip Erdoğan’ın milliyetçi faşist çizgi bloğunda yapacağı ısrar kendisine seçimlerden daha büyük kaybettirecektir. CHP veya MHP ile girişilecek her yol Türkiye toplumunun ihtiyaç ve isteklerine çözüm olmayıp kaderindeki yenilginin yaşanmasında nafile çabalar olarak yer alacaktır.

                Şuan Tayyip Erdoğan’ın içine girmiş olduğu tutum ve arayışlar ise Türkiye’yi kaosa taşıyacak plan ve çabalar durumundadır. Kürtlere ve Rojava’ya karşı tutumu, demokratik çözüm ve barış sürecini dondurması, ülkeyi savaşa sürüklemesi gibi iç ve dış politik durumun giderek kötüleştiği bir atmosfere girilerek Türkiye’ye zor zamanlar yaşatacak bir hal getirilmekte. Bu konuda ülke geleceğini ferahlatacak durum ise demokratik ve özgürlükçü politik ilkelerle mücadele veren bir alternafin demokratik iktidara güçlenerek gelmesi olacaktır.

 

Nihat KAZANHAN

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com