09 Ağustos 2014 Cumartesi Saat 07:06 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
SURİYE REJİMİ’NİN RUSYA VE İRAN FAYDACILIĞI

Suriye’de 3 yıldan bu yana devam eden kaos ortamı rejim içerisinde çatlaklara yol açtı. Bu çatlakların bir bölümünün İran diğer bir bölümünün ise Rusya’nın oluşturduğu öğrenildi. Beşar Esad’ın Rusya, Ali Memluk’un ise İran tarafından desteklenmesinin rejim gücünün ikiye bölünmesine yol açtığı belirtildi.

Suriye’de 3 yıldan bu yana devam eden kaos ortamı rejim içerisinde çatlaklara yol açtı. Bu çatlakların bir bölümünün İran diğer bir bölümünün ise Rusya’nın oluşturduğu öğrenildi.  Beşar Esad’ın Rusya, Ali Memluk’un ise İran tarafından desteklenmesinin rejim gücünün ikiye bölünmesine yol açtığı belirtildi.

Suriye rejiminin Rusya ve İran yanlıları olarak ikiye bölündüğü ortaya çıktı. Suriye Rejimin Rusya’nın desteklediği Beşar Esad ve İran’ın desteklediği Ali Memluk adındaki kişi tarafından yönetildiği belirtildi. Her iki ekibinde Suriye ve Şam’da hangi bölgelerde ve hangi devlet kurumlarında hakimiyet kuracakları şeklinde ayrıştığı ve bu durumunda rejim içerisinde koltuk savaşına yol açtığı öğrenildi. Yaşanan koltuk savaşında her iki grubunda saflarını netleştirmeye çalıştığı, Suriye’de rejim hakimiyetinde olan şehir ve kurumların ise adeta bu iki grup arasında paylaşıldığı öğrenilen bilgiler arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda, Suriye rejiminin bu koltuk savaşını kendisin yarattığını, bunun bir oyun olduğu ve böylelikle İran ve Rusya’dan faydalanılmaya çalışıldığı öğrenildi.

Munzur Botan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info