30 Haziran 2014 Pazartesi Saat 13:49 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
KDP VE SYK ARASINDA ROJAVA’YA DÖNÜK KİRLİ KATLİAM SENARYOLARI

Suriye Yüksek Kürt Konseyi ile KDP arasında mayıs ayının başlarında yapılan gizli bir toplantıda, KDP Rojava Devrimi’ni boğmak için bütün imkanlarını seferber etti. 10 bin peşmergesini Suriye’ye göndermeye hazır olduğunu ifade eden KDP, peşmergelerin geçişi için SÊMALKA ve KELHÊ köyünde YPG’nin bombalanıp bu bölgeden çıkarılmasını istedi. Rojava’daki petrolü de Türkiye’ye pazarlamaya çalışan KDP, Rojava’nın Cizre kantonunda yetişen buğdaylara da göz dikmiş durumda.

Suriye Yüksek Kürt Konseyi ile KDP arasında mayıs ayının başlarında yapılan gizli bir toplantıda, KDP Rojava Devrimi’ni boğmak için bütün imkanlarını seferber etti. 10 bin peşmergesini Suriye’ye göndermeye hazır olduğunu ifade eden KDP, peşmergelerin geçişi için SÊMALKA ve KELHÊ köyünde YPG’nin bombalanıp bu bölgeden çıkarılmasını istedi. Rojava’daki petrolü de Türkiye’ye pazarlamaya çalışan KDP, Rojava’nın Cizre kantonunda yetişen buğdaylara da göz dikmiş durumda.

 Kürt Katliamında KDP Büyük Rol Oynuyor

Uluslar arası arenada kendini Kürt halkının yegane temsilcisi olarak göstermeye çalışan KDP, Rojava Devrimi’nin gerçekleşmesinin ardından var olmayan prestiji tamamen sarsılmaya başladı. Koltuğu elinden alınmış diktatör misali saldırganlaşan KDP, var olmayan prestijini kazanmak için kardeş katli dahil olmak üzere, geçmişini aratmayan politikalar içine girdi. Rojava Devrimi’ni boğmak için ilk olarak eğittiği özel peşmerge güçlerini Rojava’ya yönlendiren KDP, öte yandan Faşist Türk devleti ile temaslar kurarak Rojava üzerinde ambargo uygulamaya çalıştı. Buna paralel olarak uzun bir süre Semelka sınır kapısından gıda yardımı dahil olmak üzere hiçbir şeyin Rojava’ya geçmesine izin vermeyen KDP, adeta Rojava halkını açlık ile terbiye etmeye çalıştı. Yine Kuzey Kürdistan’da Türk devleti Rojava sınırına utanç duvarları örerken, KDP bundan geri kalmayarak işgalci güçlerin yıllardır Kürdistan’a uyguladığı “sınır” uygulamasını hendekler kazarak bizzat kendisi uygulamaya başladı. Bundan da sonuç alamayacağını anlayan KDP, Kürtlere yönelik her gün yeni bir katliam gerçekleştiren ve faşist Türk devleti tarafından desteklenen El Nusra gibi çeteciler ile birlikte hareket ederek, Rojava’ya yönelik katliamlarda bizzat rol aldı.

Hewler-Şam Hattındaki SYK ve KDP Trafiği

Peki kardeş katlini kendi koltuk sevdası yüzünden adeta vacip gören KDP’nin yaptıkları sadece bunlardan mı ibaretti? Tabiiki değil. KDP’nin Rojavaya yönelik katliamlarını bu yazıda anlatmak mümkün olmadığından, şimdilik Rojava’ya yönelik başlatmış olduğu kirli bir politikasını anlatmak ile yetinelim. Çeteciler ve işgalci Türk devleti ile yaptığı temaslarında sonuç alamayan KDP, bu sefer Suriye Yüksek Konseyi ile bir araya gelerek Rojava Devrimi’ni boğmak ve orada devrimin yapı taşı olan PYD ve YPG’ye yönelik yeni bir tasfiye girişimine girmiş durumda. Elimize ulaşan son bilgilere göre rejim ile yapılan bu toplantı hendeklerin kazıldığı dönemde yapıldı. O dönemden bu yana Hewler-Şam hattında Suriye Yüksek Konseyi ve KDP yöneticileri arasında yoğun bir görüşme trafiği yaşanırken, son olarak Mayıs ayı başında Azad Berwari, Ali Memluk( Suriye Güvenlik konseyi başkanı) ve Esad’ın sağ kolu olan Husam Sukker’in katılımı ile bir toplantı daha gerçekleştirildi.

KDP Kürt Katliamı İçin SYK’ya 10 Bin Peşmerge Sözü Verdi

Bu toplantıda bütün imkanlarını Suriye Yüksek Konseyi’ne sunan KDP, ilk aşamada 10 bin peşmergesini Suriye’ye göndermeye hazır olduğunu ve Suriye’nin bu peşmergeleri istediği yerde konumlandıra bileceğini söyledi. Kardeş katli için silah kuşanacak olan bu peşmergelerin Suriye’nin isteği doğrultusunda hareket edeceğinin sözü verilirken, peşmergelerin çoğunlukla DERAA, LAZiQÎYA, HALEP ve Rojava’da petrol bölgelerinin olduğu alanlara yerleştirmeleri istendi. Bununla yetinmeyen KDP önümüzdeki günlerde Suriye’nin isteği doğrultusunda yeni peşmergelerin de gönderile bilineceği sözünü verdi.

KDP SÊMALKA ve KELHÊ köyünde YPG’nin Bombalanmasını İstedi

Tezgâhında kardeş katlini pazarlayan KDP’nin Suriye Yüksek Konseyi’nden ilk isteği ise tezgâhındakileri rahatça satabilecek bir alan oldu. 10 bin peşmergenin geçişi için Suriye Yüksek Konseyi’nden YPG’nin hakim olduğu Kürdistan’nın Güney ve Rojava sınırında bulunan SÊMALKA ve KELHÊ köyündeki güçlerini yapacakları bombardıman ile temizlemesini isteyen KDP, çıkarları için ne kadar kirli bir politika yürüttüğünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Suriye Petrolünü De Türkiye’ye Pazarlama Peşinde

İkinci madde olarak Ortadoğu’nun vazgeçilmez altını olan petrol isteğinde bulunan KDP, Türkiye ile girmiş olduğu kirli petrol pazarından yeterli rant elde edemiyor olacak ki, Suriye’nin petrolünü de Türkiye’ye pazarlamaya çalışıyor. Akıllara Türkiye’nin isteği doğrultusunda alınmış olabileceği düşüncesini getiren ikinci madde de Rojava ’nın Cizre Kantonunda çıkarılan petrol dahil olmak üzere Suriye’de çıkarılan petrolün Güney Kürdistan tarafına geçirildikten sonra satılması ve iki taraf arasında paylaşılmasını talep etti. Öte yandan KDP bu madde ile belli ki Rojava’ya yönelik uyguladığı “açlık ile terbiye etme politikası” başarılı olamamış Rojava’nın yer altı zenginliklerine göz dikerek bu politikasında başarılı olmak istiyor. 

Cizre’de Yetişen Buğdaylara Bile Göz Dikti

Toplantının üçüncü maddesinde freni patlamış araba misali hızını alamayarak Rojava halkının ekmeğine göz diken KDP, Cizre’de yetişen buğdayların Suriye tarafından kendisine verilmesini istedi. Buğdayları un haline getirdikten sonra tekrardan Suriye’ye iade edeceğini belirten KDP, Kürt halkının katledilmesinde rolü olanları besleyebilecek kadar seviyesini düşürmüş durumda.

OMER OSÊ İle Rojava’da Yeni Bir Kürt Partisi Kurma Senaryosu

Gizli yapılan bu toplantının maddeleri KDP’nin kirli yüzünü açığa çıkarmaya yeterken, KDP bu maddeleri Suriye’ye kabul ettirmek için elindeki bütün imkanları seferber etmiş durumda. Mayıs ayının 15’in de Mesut Barzani ve Neçirvan Barzani tarafından yapılan resmi bir istek ile OMER OSÊ ile Hewler’de yapılmak istenen toplantı da bunun bir kanıtıdır. Bu yapılması planlanan toplantıda Suriye Yüksek Konseyi ile aralarında geçen toplantıyı OMER OSÊ ile tartışmak isteyen KDP, ayrıca OSʒden Rojava’da yeni bir Kürt partisinin kurulması istedi. KDP’nin OSʒnin kuracağı partinin Suriye tarafından resmi olarak tanınacağı sözünü vermesi, her ne kadar Suriye Yüksek Konseyi maddeleri tartıştığını hala kabul etmediğini belirtse de kısmi olarak bir anlaşmaya gidildiğinin bir göstergesidir.

Goran Akreyi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info