06 Mart 2014 Perşembe Saat 08:33 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
RUDAW TV KAÇAK PETROL PARASI İLE FİNANSE EDİLİYOR

Rudaw televizyonu Türkiye’ye kaçak götürülen petrol parasıyla finanse ediliyor.

Rudaw televizyonu Türkiye’ye kaçak götürülen petrol parasıyla finanse ediliyor.

Kaçak petrol işinin organizatörleri OB gurubun, sahibi Xalil Hacı Nezir ve ortakları Neçirvan Barzani, Mesrur Barzani, Türkiye’de ise Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’dır.
 
Xalil Hacı Nezir, Irak  hem Irak vatandaşı hem de Bilal Erdoğan’ın sağladığı olanaklarla Türkiye vatandaşıdır. Türkiye’ye kaçak petrol işinin arkasında Xalil Hacı Nezir, Neçirvan Barzani, Mesrur Barzani ve Bilal Erdoğan’ın ortak olduğu Irak Oil ve Asya Oil bulunuyor.

Zaxo’da İbrahim Halil yolu üzerinde Irak Oil’in arkasında yapılan gizli  bir bölümde Çoğunluğu Türkiye plakalı 2.500 tır bu petrolü Türkiye’ye götürüyor.

Son günlerde Irak merkezi hükümetinin Güney Kürdistan’a yönelik gerçekleştirdiği ekonomik ambargo sonrasında çalıntı petrolleri taşıyacak TIR sayısı 2.500’den 3.000 çıkartıldı. Her TIR ayda üç sefer yapıyor. Toplam bir ayda 270.000 ton, yıl da 3.240.000 ton petrol Irak merkezi hükümetinin bilgisi dışında Habur sınır kapısından geçirilerek Mersin’e götürülüyor. TIR’ların Habur sınır kapısından beklemeden girip çıkmaları için hem Türkiye tarafından hem de Güney Kürdistan tarafından üzerlerinde plakaları yazılmış özel izin kağıtları veriliyor. Kaçak petrol taşıyan TIR filosunun sahipleri de yine tanıdık isimler Bilal Erdoğan ve Neçirvan Barzani.

 Petrolün yolda çalışmasına karşı TIR’lar uydudan takip ediliyor. TIR’ların yol güzergahlarında uzun süreli durdukları tespit edildiğinde özel güvenlik tarafından müdahale ediliyor.

Neçirvan Barzani’nin sahibi olduğu, MİT’in yayın politikasını belirlediği Rudaw televizyonu bu kaçak petrol ticaretinden finanse ediliyor. Milyon dolarlık vurgunun yapıldığı bu kaçak petrol ticaretinden en büyük pastayı Neçirvan ve Mesrur Barzani ile Bilal Erdoğan alıyor.

Özgür Botan/Silopi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info