18 Ocak 2012 Çarşamba Saat 14:41 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
Guardian Türkiye’yi Kontralara Üs Sağlayan Honduras’a Benzetti

Guardian gazetesinin yazarı Jonathan Steele, Suriye’ye soğuk savaş dönemini anımsatan bir yabancı askeri müdahalenin başladığını belirterek,

Guardin gazetesi Türkiye’yi soğuk savaş döneminin ABD Başkanı Ronald Reagan döneminde Nikaragua’daki Sandinistleri devirmek amacıyla ABD’nin silahlandırdığı Kontraların üstlendiği Honduras’a benzetti.

Guardian gazetesinin yazarı Jonathan Steele, Suriye’ye soğuk savaş dönemini anımsatan bir yabancı askeri müdahalenin başladığını belirterek, “Şimdi Honduras yerine, sözde Suriye Özgür Ordusu’nun organize olduğu güvenli bölge olan Türkiye’yi koyun” diye yazdı.

Jonathan Steele, Batı medyasını Suriye’deki gerçeklerini çarptırdığını, Katar Vakfı tarafından finanse edilen “Doha Tartışmaları”nca yaptırılan bir anketin Suriye halkının yüzde 55’inin Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görevinde kalmasını istediğini gösterdiğini ancak bu anketin medya tarafından görmezlikten gelindiğini yazdı.

Suriye’ye yabancı müdahalenin başladığını ancak bu müdahalenin soğuk savaş dönemindeki modeli izlediğini yazan Steele şöyle dedi:

“Ronald Reagan’ın, Honduras’taki üstlerden Nikaragua’daki Sandinistleri devirmek amacıyla silahlandırdığı ve eğittiği Kontralara verdiği desteği hatırlıyor musunuz? Honduras yerine, sözde Suriye Özgür Ordusu’nun organize olduğu güvenli bölge olan Türkiye’yi koyun.”

Steele, bu konuda da medyanın suskunluğunun “dramatik” olduğunu savunduğu yorumunda bu bağlamda medyanın CIA eski yetkilisi Philip Giraldi’nin ABD’li muhafazakâr bir dergide yayımlanan makalesindeki yazdıklarıyla ilgilenmediği için eleştirdi.-Londra

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info