21 Ocak 2011 Cuma Saat 18:40 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
Alternatif Tıpta Enerji

Alternatif tıpta enerji önemli bir konudur. Güneş Ortadoğu’da bir semboldür. Enerjiyi ve gücü sembolize eder.

Alternatif tıpta enerji önemli bir konudur. Güneş Ortadoğu’da bir semboldür. Enerjiyi ve gücü sembolize eder. Dünyada çeşitli enerji tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.
(ying yang)

En çok bilinen Akupunktur(acupuncture). Felsefesine göre Ying-Yang denge anlamına gelmektedir. Ying; beyazdır, vücudun iç bölümünü, alınan besinleri, alınan suyu anlatır.

Yang ise; siyahtır, dış çevreyi, aktifliği ve sıcaklığı (ateşi) ifade eder. Kötü ve iyi enerji akımlarını ifade eder. Her kötü(siyah) akımın içinde iyi akım vardır, her iyi(beyaz) akımın içinde kötü akım vardır. Çin mitolojisinde önemli bir yere sahiptir. Mitolojide Ying ve Yang kardeşlerin hikayesi vardır( iyi ve kötü kardeşler). Hikaye kısaca şöyle; biri iyiliği diğeri kötülüğü temsil eder. İkiz kardeşlerdir. Hep mücadele ederler. Mücadele sonunda iyilik kazanıyor. Bu keskin, dışlayan bir kazanma değildir. İyilik ve kötülük arasında denge oluşuyor. Aslında iki ejderha oldukları da söylenir. Kırmızı ve siyahtır renkleri. Çin mitolojisinde kırmızı iyiliği temsil ediyor. Siyah kötülüğü. Daha sonra evrimleşip siyah ve beyaza dönüşüyor.

Felsefi temelli olan akupunktur yöntemi, 2000 yıl önce Çin’de vücudu enerji çizgilerine göre bölüyor. Vücutta sinir merkezleri vardır. Toplam 83 sinir merkezleri kullanılıyor. Çeşitli hastalık ve rahatsızlıklarda tıkanan enerji kanallarını açmak için iğne metodu kullanılıyor.

Akunpunktur sanatının temel amacı, insanın kendi içinde varolan enerjiyi, özü açığa çıkarmadır. Örneğin; boğaz rahatsızlıkları için dize, sigara bırakmak için kulağa iğne batırarak tıkanmış enerji kanalları açılmaya çalışılır. Kanser tedavisinde, migren tedavisinde kullanılıyor. Birçok migren hastası bu metodla iyileşmiştir.

Bu yöntem eklemlerdeki alerjik reaksiyonlar, menopoz problemleri, kan dolaşım sorunu  (düşük-yüksek tansiyon), sindirim sorunları, damar tıkanıklıkları, sinizüt, ruhsal sorunlar(stres, depresyan, sinir) için uygulanmaktadır.

İğne yönteminden başka çeşitli masaj teknikleri de (kişinin kendine yaptığı masaj da dâhil)  var. Basit bir kaç yöntem söyleyelim. Kendinizi yorgun hissettiğinizde elde başparmak ile işaret parmağı arasındaki yeri tutun ve çekin. Vücudun enerji deposunun sonu buradadır. Karın bölgesinde ağrı varsa, ayağın altındaki bazı yerlere baskı uygulanarak öyle iyileştiriliyor. Ayağın her bir bölümü vücudun bir organına denk gelmektedir. Bu şekilde müdahale edilebilir. Alternatif tıpta en çok uygulanan bir yöntemdir. Fakat öğrenmeden ayağa basınç uygulamayın. Çünkü tehlikeli olabiliyor.

Enerji tedavisi, çok farklı ve ilginç bir konudur. Kinetik ve potansiyel enerji vardır. Kinetik enerji hareketli enerjidir. Enerji hiçbir zaman harcanmaz, yokolmaz. Zayıflar, azalır, güçlenir ama kaybolmaz, harcanmaz. Potansiyel enerji ise, var olan enerjidir. Hareket etmeyen, serbest bırakılmayan enerjidir.

Pelin Dicle

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info