Newsweek: Kimyasal Silah Delilleri Güçlü
Dış Basından / 30 Ağustos 2010 Pazartesi Saat 13:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Newsweek dergisi Türk ordusunun PKK gerillalarına karşı ‘kimyasal silah’ kullandığına ilişkin delillerin bu kez güçlü olduğuna dikkat çekti.

Newsweek dergisi Türk ordusunun PKK gerillalarına karşı ‘kimyasal silah’ kullandığına ilişkin delillerin bu kez güçlü olduğuna dikkat çekti. Newsweek’in Rusya baskısı ‘Kimyasal ölüm’ başlığı ile yayınlanan haberde, kimyasal silahların kullanıldığına ilişkin iddiaların ispatı durumunda, Ankara’yı büyük sorunlar beklediğini ve ekonomik yaptırımların bile gündeme gelebileceğini yazdı.

Türk ordusunun Kürdistan’da yürüttüğü savaşta gerilla güçlerine karşı kullanımı Newsweek Rusya’da gündemine alarak manşetine taşıdı. Derginin Rusya editörü ve önde gelen yazarları Elena Chernenko, Elizabeth Mastny, Pauline Eremenko’nun “Kimyasal ve ölüm” başlığıyla kaleme aldıkları dosya haber de, “Kürtler bu sefer Türk ordusunun kimyasal silah kullandığını herkese ispatladı” ifadelerini kullandı.

Türk ordusunun 2009 Eylül ayında Çukurca bölgesinde bir gerilla birliğine karşı kimyasal silahların kullanılmasını ve bunun sonuçlarının değerlendirildiği haberde, Türkiye’deki insan hakları kurumları ve İngiliz e araştırmacıların görüşlerine yer verdi. Tıpkı Alman basınında olduğu gibi Newsweek’te gerillaların otopsinini gerçekleştiren adli yetkililerinin kimyasal izleri gizlediği ve ailelere gerekli bilgiyi vermediğine dikkat çekti.

Yaşamını yitiren gerillalara karşı kimyasal silahla öldürülmelerinin yanı sıra cenazelerine yapılan vahşeti de anlatan dergi şöyle dedi: “Öldürülen 8 Kürdün fotoğrafları (insani anlamda tiksindirici). Parçalanmış kafalar, oyulmuş gözler, koparılmış cinsel organlar ve deşilmiş karınlar.... Cilt üzerinde kesici delici alet yaralanması ve yanıklar, asit eritmeleri ve apseler bazı ilginç işaretleri… Deriler üzerindeki yaralarda yanma ve çatlama izleri var. Bu cesetler 2009 Eylülü’nde Çukurca adlı Kürt kentinin dağlık bölgelerinde Türk devleti tarafından öldürülen insanlara ait. Otopsiyi yapan adli tıp uzmanları cesetlerdeki yanma ve çürüme belirtilerini ailelerine bildirmedi ama Kürt insan hakları savunucuları bunları fotoğraflamayı başardı.”

RAPOR BÜYÜK YANKI YAPTI

Profesyonel fotoğrafçısı Hans Baumann tarafından kimyasal silah ile öldürülen gerillaların fotoğraflar üzerinde inceleme yapıldığı ve bu fotoğrafların orijinal olduğunu doğruladığına yer veren Newsweek, Hamburg Üniversitesi kliniğinden adli tabiplerinde yaptığı inceleme sonucunda 2’si kadın 8 gerillanın agresif kimyasal silahlar kullanıldığını ve daha sonra fiziksel şiddet uygulandığı yönünde rapor hazırladığını kaydetti. Raporun büyük yankı uyandırdığının aktarıldığı haberde, kimyasal silah kullanımının uluslararası yasalarla yasaklandığı ve Türkiye’nin de 2003 yılında bu anlaşmayı imzaladığına dikkat çekti.

Türk devletinin raporlara rağmen bunun sıradan bir ‘PKK propagandası’ olduğunu açıklayarak yalanladığına yer veren dergi, BDP Siirt Milletvekili Osman Özçelik’in kimyasal silahların kullanımının insanlığa karşı bir suç olduğunu belirterek, Türkiye hükümetinin suçunu kabul ederek bunun hesabını vermeli çağrısı yaptığını yazdı.

Özçelik’in bu çağrısının Avrupa basınında yer bulduğunu ve Türkiye’nin Halepçe Katliamı’nın mimarı Saddam Hüseyin ile eş tutulduğu kaydedildi.

‘ANKARA’YI BÜYÜK SORUNLAR BEKLİYOR’

BDP’nin konuyla ilgili bir rapor hazırladığına yer veren dergi, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’nın da Türk ordusunun Kürt savaşçılara karşı uzun yıllardır yasaklanmış silahlar kullanıldığını ama şimdiye bir soruşturma açılmadığına ilişkin görüşlerine yer verdi. Dergiye demeç veren İngiltere'nin Chatham House adlı araştırma kuruluşunda Kürtler konusunda uzman Robert Loi’de Türkiye’nin gerillaya karşı ‘kimyasal silah’ kullanmasını değerlendirdi. Türkiye’nin Kürt sorununu kendi iç sorunu olarak değerlendirdiğini ve kimsenin buna karışmasını istemediğini aktaran Loi, eğer uluslararası uzmanlar Türkiye’nin kimyasal silahları kullandığını ispat ederlerse o zaman Ankara’yı büyük sorunlar beklediğinin altını çizdi.

‘EKONOMİK YAPTIRIM OLABİLİR’

Ekonomik yaptırımlara bile ihtimal veren ve bu sefer Türkiye’nin geleneksel ortağı Amerika’nın bile ona yardım edemeyeceğini söyleyen Loi, “Şimdi her ikisinin arasında yeterince kötüdür. Geçen sene Barak Obama İsrail ve İran’a yönelik politikalarının değişmesini istedi. Ama Türkiye BM’nin yasaklarına rağmen İran’a petrol mallarını vermeye devam ediyor. Erdoğan, Obama’dan Kürtlere karşı kullanmak için insansız Reaper istiyordu ki ve bunlar özel roketlerle donatılmış. Ama şimdilik onların verilmesinde sorunlar yaşıyor. Eğer Avrupalılar bu komisyonda bu fotoğrafların doğruluğunu ispat ederse o zaman Türkiye bu silahları vermeyebilir” dedi.

Dergi de uzmanların kısa görüşlerin de yer verilirken, bu kez iddialar ile ilgili delillerin güçlü olduğuna dikkat çekti.-ANF

Rahmi Yağmur

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA