Alman Basını: Gerillaya Karşı Kimyasal Kullanıldı
Dış Basından / 13 Ağustos 2010 Cuma Saat 07:20
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan’da savaşın giderek şiddetlendiğine dikkat çeken Alman basını,

Kürdistan’da savaşın giderek şiddetlendiğine dikkat çeken Alman basını, Türk ordusunun HPG gerillalarına karşı ‘kimyasal silah’ kullandığını belirtti. Alman insan hakları savunucuları ve siyasetçiler uluslararası soruşturma isterken, Hamburg Üniversitesi TSK’nın kimyasal silah kullandığını raporla ispatladı

“Der Spiegel”, “Die Welt” ve “Die Tageszeitung“ (TAZ) adlı gazete ve dergileri son bir haftadır Kürdistan’da 1 Haziran’dan bu yana şiddetlenen savaşa yer vererek, özellikle Türk ordusunun HPG gerillalarına karşı kimyasal silah kullanması ve gerilla cenazelerine yönelik vahşete dikkat çekti. Alman basını, sarı torbalara konulmuş ve deforme olmuş, gerilla cenazelerinin fotoğraflarını da yayınlayarak, kimyasal silah ve yasaklı silahların kullanıldığını belirtti.

Türk devletinin HPG gerillalarına karşı kimyasal silah kullanmasını ’skandal’ olarak niteleyen Alman basını, ülkedeki farklı siyaset grubu temsilcileri ve insan hakları savunucularının da görüşlerine başvurdu. Alman insan hakları savunucuları ve siyasetçiler, Türkiye’ye ‘savaş suçu’ sayılan bu olaylara yönelik açıklık getirmesi çağrısında bulundu.

HAMBURG ÜNİVERSİTESİ ‘KİMYASAL’I DOĞRULADI

Der Spiegel dergisi, “Türkiye, Kürtleri kimyasal silahlarla öldürdü” başlıklı haberinde, Eylül 2009’da bir çatışmada yaşamını yitiren gerilla cenazelerinin parçalanmış cesetlerinin fotoğraflarına yer vererek, “zulmün en kötüsü” dedi.

Fotoğrafların Türkiye’deki insan hakları örgütleri tarafından Mart ayında gazeteci ve Sol Parti (Die Linke) siyasetçilerinden oluşan bir Alman İnsan Hakları heyetine verildiği belirtildi.

Gazete, Hans Baumann adlı bir uzmanın resimlerin gerçek olup olmadığına dair araştırma yaptığını kaydeden Spiegel, resimlerin gerçek olduğunu ve Hamburg Üniversitesi Hastanesi’nin gerillaların büyük bir olasılıkla kimyasal silahla vurulduğuna dair raporuna yer verdi.

CLAUDİA ROTH: TÜRKİYE AÇIKLAMA YAPSIN

Yine gerillalara karşı kimyasal silahlar kullanılmasını manşetine taşıyan Spiegel’a konuşan Alman Yeşiller (Die Grünen) Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Türk tarafının buna açıklık getirmesi gerektiğini vurguladı. Roth’un açıklamasında şöyle dedi: “PKK’lilerin cesetlerinin obdüksiyon edilmesi, ama sonuçların gizli tutulması anlaşılır değildir. Buna benzer birçok ‘esrarengiz’ olay oldu. Bunların araştırılması gerekiyor. Böylesi olayların önünü kesmek için Türkiye’den kimyasal silah kullanıp kullanmadığına dair resmi açıklama bekliyoruz.’’

Roth, Türkiye’nin araştırmalara açık olmak zorunda olduğunu ve odüksiyon sonuçlarını açıklaması gerektiğinin altını çizdi.

’ULUSLARASI ARAŞTIRMA YAPILSIN’

Dergiye konuşan CDU Milletvekili Ruprecht Polenz’de, Roth gibi Türkiye’nin olaya açıklık getirmesi gerektiğini belirterek, ancak bunun en iyi yolunun uluslararası bir araştırma yapmak olduğunu kaydetti.

Uluslararası Atom Savaşını Önleme Doktorlar Birliği (IPPNW) örgütünün Türkiye uzmanı Gisela Penteker ise Türkiye’nin kimyasal silah kullandığına yönelik şüphelerin yıllardan beri olduğunu kaydederek, “Oradaki insanlar, bunu hep söylüyor. Ancak bunu ispatlamak çok zor çünkü cesetler, çok geç dışarıya çıkarılıyor ve bu da detaylı obdüksiyon yapmasını zorluyor’’ diye konuştu. 14 yıldır Türkiye’yi izlediğini söyleyen Penteker, Türkiye’ye bu konuda diplomatik baskı uygulanmadığına dikkat çekti.

’ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRIDIR’

Spiegel dergisi, sadece askerin bu konuda susmadığını, AKP Hükümeti’nin de sessiz kaldığına dikkat çekti. Dergi, Erdoğan’ın böylesi bir savaş suçunu ’PKK propagandası’ olarak gösterdiğinin altını çizdi.

Almanya Zırh Kontrol Komisyonun Başkanı SPD’li Uta Zapf da konuyla ilgili TAZ’a bir açıklama yaptı. Olaya açıklık getirilmesinin hayati önem taşıdığını bildiren Zapf, “Böyle bir şey uluslararası hukuka aykırıdır“ diyerek, Almanya Dış ilişkiler Bakanı Guido Westerwelle’ye araştırma çağrısında bulunacağını söyledi.

DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞI İNKAR ETTİ

Gerillalara yönelik kimyasal silahlar kullanılmasını ilk olarak sayfalarına taşıyan Berliner Tageszeitung gazetesi de Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı’nın görüşlerine yer verdi. Bakanlığın, Türkiye’nin uluslararası sözleşmeye imza attığını ve bundan dolayı kimyasal veya biyolojik silah kullanmadığı iddiasında bulunduğunu yazdı.

JUNGE WELT GÖRGÜ TANIKLARINA YER VERDİ

Alman basınında yayınlanan kimyasal silahlarla öldürülen gerilla resimleri, 2009 Eylül ayında Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde kimyasal silahlarla yaşamını yitiren ikisi kadın altı gerillaya ait. Junge Welt, gerillaların mağarada bulunduklarını ve Türk ordusunun kimyasal silahlarla mağarayı bombaladığını belirtti.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA