Karayılan: Harekete Geçmekten Başka Seçenek Bırakılmadı
Dış Basından / 19 Temmuz 2010 Pazartesi Saat 13:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İngiliz The Telegraph gazetesine konuşan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan,

İngiliz The Telegraph gazetesine konuşan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Türk devletinin saldırılarıyla kendilerine harekete geçmekten başka seçenek bırakmadığını söyledi. Karayılan yakın zamanda ‘Demokratik Otonomi’ ilan edeceklerini kaydetti.

The Telegraph gazetesi muhabiri Justin Vela, Kandil’e giderek KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan’la görüştü.
Karayılan, Türkiye’nin hava saldırıları ardından kendilerine harekete geçme dışında seçenek bırakılmadığını söyledi. Güçlerinin mücadeleyi onlarca yıl daha devam ettirebileceklerini söyleyen Karayılan, “Biz derin dağlar ile Kürdistan halkının gönlünde kök salmışız. Biz 50 yıl daha böyle yaşamaya devam edebiliriz” dedi.

Kuzey Kürdistan’da yakın zamanda ‘Demokratik Otonomi’ ilan edeceklerini kaydeden Karayılan, “Eğer Türkiye bunu kabul etmezse, bu onların sorunudur” dedi.

KÜRTLER PKK’YE DESTEKLE KARŞILIK VERECEK

Gazeteye konuşan Washington merkezi Carnegie Endowment For Peace düşünce kuruluşundan Henri Barkey, PKK açıklamalarının çatışmada büyük bir yükselmeye yaşanabilineceğine işaret ettiğini söyledi. Barkey, “PKK’nin böylesi bir duyurusu gerçekten çatışmayı yükseltir. Göreceksiniz, Kürtler destekle cevap verecektir. Bunun sonucu olarak da baskı dalgası artacak ve bu tansiyon ve şiddeti artıracaktır” diye konuştu.

POPÜLER TURİST VE TİCARİ METROPOLLER HEDEFLENECEK

Gazete, PKK’nin ateşkesin bitmesi ardından yeni bir şiddet dalgasını planladıklarını söylediklerini belirterek, “PKK stratejisi, Kürt bölgesindeki askeri devriye ve karakollar yerine Türk büyük kentleri hedefleyecek” dendi. Buna büyük ihtimalle son on yılda bombalı saldırıların hedefi olan Türkiye’nin popüler turist ve ticari metropollerinin de dahil olduğu belirtildi.

İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN İNGİLİZ TURİSTLERE UYARI

Haberde, Türkiye’ye her yıl 2.5 milyon İngiliz turistin gittiğine dikkat çekilerek, İngiliz dışişleri bakanlığının, dün akşam vatandaşlarını ‘yüksek terörizm tehdidi’ nedeniyle Türkiye’nin güneydoğusuna gerekli olmadıkça gitmeme çağrısında bulunduğu belirtildi.-The Telegraph

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.