Yarım Kalan Projem
Kadin / 11 Haziran 2010 Cuma Saat 06:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadınlara ilişkin yarım kalan yaşam projem vardı. Onun içeriği doldurulabilir. Çünkü özü verilmiştir. Özgürleşme mücadeleleri devam etmeli ve sonuna kadar gitmelidir.

Kadınlara ilişkin yarım kalan yaşam projem vardı. Onun içeriği doldurulabilir. Çünkü özü verilmiştir. Özgürleşme mücadeleleri devam etmeli ve sonuna kadar gitmelidir. Özgür kadın yürüyüşü bana göre halen en haklı ve sonuna kadar gidebilir. Yaşam ve barış üzerindeki etkisi düşünülmeli. Yenisi yaratılmalı. Özgür kadın benim için idealdi. O davam sonuca gidebilmeli. Özgürleşen kadın nasıl istiyorsa, kendileri kendi kararını verebilirler.

Kadınlara ilişkin yarım kalan yaşam projem vardı. Onun içeriği doldurulabilir. Çünkü özü verilmiştir. Özgürleşme mücadeleleri devam etmeli ve sonuna kadar gitmelidir. Özgür kadın yürüyüşü bana göre halen en haklı ve sonuna kadar gidebilir. Yaşam ve barış üzerindeki etkisi düşünülmeli. Yenisi yaratılmalı. Özgür kadın benim için idealdi. O davam sonuca gidebilmeli. Özgürleşen kadın nasıl istiyorsa, kendileri kendi kararını verebilirler. Üzerine yoğunlaşmak çok heyecan verici. Kendileri kendi kararlarını verebilirler. Ben empoze edemem. Kesin yaşam ve erkekle ilgili olarak özgürleşen kadın nasıl istiyorsa öyle davranmalı. Dayanışma ve mücadelelerini geliştirebilirler.

Özgür kadın hareketinin bağımsız bir parti olarak kendini deklare etmesi ilginç bir şey. Çok olumlu. Analar, kızlar barış eylemleri yapsınlar. Özgür barış kişiliğinin bombaları haline gelsinler. Kadın partisinin birinci görevi, barış partisi olmaktır. Barış çok cesur bir duruş şeklidir. Barış kişiliği en yaratıcı, en cesur, en savaşçı, en özgür kilişiktir. Savaş ve vahşi şiddet, gelişmemiş kişiliklerin işidir. Kadının doğası barıştan yanadır. Ama meşru savunma hakkı her zaman vardır. Zorbaya, haksıza boyun eğmemek lazım. Boyun eğmek çok kötü bir tutumdur. Kendiniz de masum insanlara, suçsuzlara, korumasızlara şiddet uygulatmayın. Doğrular beni ayakta tutuyor. Cesur ve çalışkan olmalısınız. Sürekli insanın kendisini yaşama hazırlaması lazım. Aynı kalınarak yaşanmaz. Ben yaşamadım. Bu biçimde yaşanmaz, yaşanmayacak. Elli küsur yaşımı geçtim. Halen kendimi yaşama hazırlıyorum. Ama duygular korkunç gelişmiş. İnsan ilişkilerine yaklaşım var. Rafine olmuş, süzülmüş. Felsefe, ahlak, devlet, toplum ve insan anlayışı var. Benim tutsaklığım halkın tutsaklığıdır. Toplumsal dönüşüm var. Çok yoğun duygularla yaşamın kendisini türküleştirmek, türkü dili yapmak lazım. Başından beri savaşa en karşı kişilik benim. Benim bu çabam zaferi sağladı.

Özgür kadın hareketine ilişkin de özgür yaşam konusunda sınırsız saygı, sevgilerimi belirtiyorum. Yarım kalan özgür yaşam projesini sürdürsünler, geliştirsinler. Sanatın, yeni yaşamın yüceliği, seçkin örneği, güzelliğin kişiliğini temsil edebilirler, namusu, şerefi temsil edebilirler. Sabırlı olsunlar.

Dünyada ilk kadın partisi herhalde, ileri bir adım. Güçlenmeye çalışıyorlar. Sanat okulları var. Ona kaydolsunlar. Politik eğitim çok gerekli. Barış çalışmaları geliştirilmeli. Sanat kişiliği geliştirilmeli. Kadının fiziki özgürleşmesinden tutalım, ruhi şekillenmesine kadar bizde müthiş bir eğitim vardı. Demokratik cumhuriyeti anlamamız için demokratik kültürünüzü geliştirmeniz gerekir. Felsefe ve demokrasi üzerine çok yoğunlaşın. Büyük araştırmalar yapmanız gerekiyor. Yaşamı üretmek için, en büyük savaşı üretiyorum. Müzik, edebiyat çok önemli. Bu dönemin sanatını yakalamak gerekiyor.

Kadın barış, kadın özgür yaşam diyorum. Kadın şeyinde biraz daha derinleşin. Tanıdığım kadın grubu biraz inatçıdır. Asırlık şeyi olabilecek bir çalışmadır. Benim bazı pratik önerilerim olacak. Örneğin, Hrıstiyanlık da aziz, azizeler var. Ben bunu da önermiyorum. Günümüzde feminist hareketler var. Onlar da kopuyor. Bu daha özgün, daha radikal bir oluşumdur. Aynı parti birliği içinde yer almalarını da zorlar. Kadın çalışmaları barış döneminin çalışmalarına yansır. Kadının gösterdiği korkunç bağlılık, barış etkinliğine dönüşürse muazzam infilak olur.

Erkek tarafının özgür kadın partisinin özgünlüğünü, farkını görmesi gerekir. Erkek gittikçe tepki gösterecek. Egemenliklerinden kolayca vazgeçmeyeceklerdir. Kendilerini yere atacaklardır. Erkek tarafının hiç konuşmaması lazım. Yapacağı bir yardım varsa pratikte yapsınlar. Kadın için emniyet tedbirlerini alabilirler. Ama beyinsel tedbirler olmaz. Güçleri varsa kendilerini değiştirip, dönüştürmeye uğraşsınlar. Bu böyle gelişecektir. Ben olsam hiç konuşmam. Dinlerlerse dinlerler. Erkek ağırlıklı bir biçim vermek, tepki, öfke yaratır. Serbest bırakılmalı. Eleştiriler yapılabilir. Yoksa reel sosyalizm gibi bir şey olur. Bu biraz benim yürüttüğüm çalışmaydı. Tümüyle red biçiminde gelişecek. Erkeğin kurallarına tepki olarak patlamadır. Bin yıllık erkeğin eliyle gelişmiş yaşam tarzına tepkidir. Uzun sürebilir.

Bu işin özünde cins çelişkisi var. Cins, kinini öfkesini ortaya çıkarır. Çelişkiyi tanımak gerekir. Onun kuvvetini tanımak gerekir. Ne sanıyorlar çelişkiyi? Konu hayli karmaşık. Cins şeyi o kadar önemli değil demek doğru değildir. O kadar basit değil. Bu savaşın cins savaşımı, özgünlüğü var. Konunun muazzam karmaşıklığı var. Kişisel tatmine, cinselliğe indirgememek gerekir. Cinsellik bambaşka bir tahlili gerektirir.

Kadın hareketinin doğuş sancısı çektiği söylendi. Ben 40 yıldır bu sancıyla yaşıyorum. Kadının kendini değiştirmesi gerekir. Çok derin açmaları gerekir. Tanrıçalar, özel gücü çok iyi örgütleyenlerdir. Alanın derinleşmeye ihtiyacı var. Bunun özgünlüğü var. Karşılıklı dayatmalara gerek yok. Bizim projenin özgünlüğü var. Özgür düşünce, özgür beyin, büyük bir düşünceye, yaşamaya ihtiyaç var. Reel sosyalizm gibi olmamalı. Hiç bu konuda kendinizi kandırmayın. Ödenmesi gereken bedel var. Kargaşa ve saptırma olmamalı. Acele etmesinler. Demokratik tartışma olsun. Demokrasi gücünü getirecektir.

Özgür kadın iradesi doğru. Erkek fazla karışmamalı. Anlaşmak için özgür olmak gerekir.  Benim felsefeme göre özgür kadın yaratılmalıdır.  Özgür iradeye saygılı olmak gerekir. Başarılı olursa yücedir, selamlarız. Ben bir erkek olarak harem kurabilirdim, çoluk çocuk sahibi olabilirdim. Ancak ben özgür kadın çalışmasını yaptım.

Kadına şunu öneriyorum; kendini meta olmaktan çıkarsın. Bütün pozisyonumda bu benim için felsefik özgürlük yaklaşımıdır. Bu yaklaşımı halen de sürdürüyorum. En derin, en etkin, ince, kapsamlı, insanın egemenlik konusu olmuş, mal olmuştur. En eski sınıf, en eski metalaşma öğesi olmuş. Duygularının kölesi kadın öyle bir olay ki, para gibi bir şey, mal ve kadın, para ve kadın arasında sıkı bir ilişki var. Kadın ile barış arasında, özgürlük arasında sıkı bir ilişki var. Ticaret ve devlet daha çok erkek işi, kadının toplumdan dıştalanmasını getirir. Bu erkeğin işine geliyor. Biraz klasik anlamda erkeğin öldürülüşü ile anlaşılabilinir. Ben biraz aştım, iddia ettim. Buna gücünüz var mı? Özgürlük ne kadar istiyorsunuz? Ne kadar gücünüz var? Özgürlük istiyor musunuz? Birçok kızımız kendini yaktı. Çok üzüldüm. Bu yaklaşım özgürlükle ilgili, bu yüzden oldu. Yine de bana göre bu özgürlüğe saygı duymak gerek. Özgürlük aktüalite haline gelmiştir.

Yaşamınızdaki küçük bir şeyi dahi oturup düşünün. Yaşamda en basit maddi bir ihtiyacı giderdikten sonra oturup nasıl bir kimlik sahibi olacağınızı düşünün. Kendinizi nasıl kimlik sahibi kılacağınızı düşünün. Kimlik sahibi olmak gerek ama ilgi duyulmuyor. Güç meselesidir. Süren yaşam ilişkinizin dışına çıkarsanız yalnız kalırsınız. Özgürlük demek; ruhun ve aklın gıdasıdır. Özgürlük gıdası ile insan insan olur. Ama cefası çoktur. Tarihte değişik biçimlerde gelişir. Bu yüzyılda da böyle oldu. Sizler

konferanslarda, panellerde tartışabilirsiniz. Kadınla benim kurduğum arkadaşlık güzel bir şey. Çok iyi bir diyalog kurmuştum ama yarım kaldı. Zeki olan devam ettirebilir. Ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. Cins çok çirkinleştirildi. Kadınlık manevi işkence haline getirildi. Bu konudaki yanlış yaklaşımlar, yani sadece cinsi yaklaşım çok çirkin. Bu konu ile mücadele ettik, aşmak istedik. Aşmak çok önemli. Klasik evlilik ve aile üzerinde durduk. Bu dipsiz kuyu gibi çözülmeden sorun çözülmez. Ekmekten, sudan daha çok özgürlüğe ihtiyaç var. Kadın erkeksiz olmaz, erkek kadınsız olmaz. Benim için ise olur. Kendi kendinizle mücadele etmeniz gerekir. Kendinizi tepeden tırnağa yenileyeceksiniz. Fiziki olarak bunu söylemiyorum. Kadının bu düzeyde erkekle olması cinayettir. Cinselliği ve namus kavramını derinden işlersen ‘başkasına yar etmem, başkası göz koyarsa ezerim, malımdır, namusumdur’ bunun altını eşelerseniz sınırsız egemenlik ve mallaşma düzeyi ortaya çıkar. Kendisinin değil, birileri ona sonsuz sahip, aşkını yerle bir eder, bir çocuk bile annesine bunu yapar. İki yüzlülük etmemek lazım. Kadınsılığınızı yenmelisiniz. Erkekleşmiş kadınların durumunu da değerlendirmek lazım. Kendi kimliğinizi yenmelisiniz. Kendi kendinizi yenmeniz gerek. Erkek kadına karşı acımasız, kadın kendine karşı daha acımasız.

Erkek ve kadına karşı nasıl savaş vereceksiniz? Uyanık, akıllı, dikkatli ve büyük bir mücadele gerekir. Bu tamamen demokratik bir mücadeledir. Düşünce eylemidir. Özgürlük, barış militanlığı gerekir. Ama zorbalığa karşı kendilerini donatmalı, güçsüzlüğünü aşmaya çalışmalıdır. Güçsüzlüğünden ötürü bu anlayışı ortadan kaldıramıyor. Kızlar bunu fark ettiler, ama güçsüzlüklerinden vazgeçmiyorlar. Herhalde özgürlük kocadan daha değerli ve iyidir. Çocuklardan da daha iyi ve önemlidir.

Özgürlük olmadan her şey haramdır. Namusu burada doğru bir anlayışa oturtmak gerekir. Asıl namus burada başlar. Benim için namus özgürlüktür. Erkek çok kurnaz, kadın da bu süreç içerisinde kurnazlaşmıştır ama erkek hâkim. Bunu aşmak irade ve güç ister. Bunun için demokratik çalışma yapılabilinir. Siyasi partilerde vb. platformlarda çalışmak ve mücadele etmek gerekir. Demokratik savaş vermek gerekir. Önce kendiniz olmalısınız. Onlara karşı olan duygularımı sözlerle ifade edemem, hem kafamda hem de yaşamda bir arkadaş olmaya çalıştım. Düşüncemle, irademle arkadaş olmayı doğru ortaya koydum. Benimki, ancak arkadaşlık olur. Bu konumda başka bir şey olmaz. Bu çektikleri acılar en güzel yaşamı hak ettiriyor. Barış çabalarım onların özlemlerine yanıttır, onların özlemlerine cevap vermek için çalışıyorum.

Kadın için bir takım düşüncelerim var, yapılacak çok şey var. İlerde mektup ve kitap yazabilir ve bu konuda çalışabilirim. Gençsiniz, insanlık için, kendi cinsinizin kurtuluşu için çalışın ve savaşın. Yalnız kendi sorunlarınızı değil, başkalarının sorunlarına da cevap ve çözüm gücü olun. İsa zamanında da Aziz ve Azizeler gibi Müslümanlıkta da Müminler vardır. Bunların durumu çarpıtılmıştır. İnsanlığın kurtuluşunu hedefleyenlerdir, bunun anlamı budur. Sizlerin buraya gelmesi anlamlıdır. Aslında epey özgürlük mücadelesi verildi, yetiştiler herhalde. Umarım daha çok gelişirler, çok sayıda yetiştiler. Onların içinde ihanet edenler olmadı. Analar ve kadınlar daha çok barış insanıdır. Zaten savaş önce kadına karşı geliştirilmiştir ve erkek işidir. Kadınlar barış insanıdır ve sosyal insandır.

Kadının doğası, savaşı ve sınıflaşmayı kabul etmez, doğallığı gereği sosyalist bir kişiliği vardır. Sosyalist yaşama yatkınlığı vardır. Erkeğin yaşam ilişkisi ise zorbalıktır. Erkeğin egemen kimliği ile ilgisi var. Barış kadının en çok serpileceği bir dönemdir. Savaşsa erkek geliştirir. Sürekli yoğun barış militanlığı yapılmalı. Kadının barış hareketine militan düzeyde katılması önemlidir. Barış ve demokrasi hareketlerine ilgi gösterin, öncülük edin, barış kadın işidir. Barış ve demokrasiye öncülük ederseniz militan bir kişilik yaratırsınız.

Kadının amacı güneş kadar net ise yöntemini bulur. Özgürlük tutkusu güçlü ise, her yol ve yöntem bulunur. Özgürlük konusunda lafazancı olmamak lazım. Kafanızın içinde erkek egemen düşünceler varsa şeytan olursunuz. Nasıl yapacağız, önümüzü tıkıyorlar yakınmasına çok kızıyorum. Önümü açın diyenlerden nefret ediyorum. Bunu diyerek erkekten yardım istiyorsunuz. Kocasına sığınan kadından ne farkın kaldı. Başkalarından yardım istemeyin. Önce sen Kaf dağını aş, beynini, yüreğini geliştir. En büyük yoldaşın özgürlük tutkusudur. Beyin ve yüreğini çalıştır ama iyi yoldaşlar gerek. Çocuklar ağlar. Çocuklar gibi ağlamayın. Akılla kendinizi yaşatın, geliştirin. Unutmayın benden daha tehlikeli bir çarmıhtasınız. Kendisini özgür sananlar hiç bir şey olamaz. Çarmıhta olduğunuzu anlarsanız, özgürlüğün iğne ucu kadar da olsa değerini bilirsiniz. Devlet, baba, koca, bana bir şeyler versin bu çaresizliğin ifadesidir. Özgürlüğü çok istiyorsan kendini yetiştir. Gücün varsa bunun gereklerini yerine getir. Gücün sınırlıysa bu güç kadar sınırlı çalış. Gücün kadar iş yap. O zaman iddialı olmayın. Bu konuda açık olun. Tabii ki gücün oranında kaldır, şunu bunu her şeyi yap, haddini, ölçünü iyi bileceksin. Kendi kaderinizi, durumunuzu tartışın, kendi kendini iyi kullanmayı bileceksin, iyi kullanmazsan bitersin.

“Kürt Aşkı” kitabını özgürlük üzerine yazmıştım. Liberal özgürlük düşünceleri gelişiyor. Günümüz Türkiye’sinde de bu işleniyor. Basında bu konuda güzel yazılar var, okuyorum. Kadın hareketi barış için rolünü oynayabilir. Çok düşünürseniz kalan eksikliği görüp tamamlayabilirsiniz. Bu insanlık kavgasıdır. Biz insanlık savaşı veriyoruz. Bu kadını daha çok ilgilendiriyor. İşin özünden ileri geliyor. Ezilen halklar ve insanlarla özdeşleşmişlerdir.

Kadınlar iyi insanlardır. Kadınla yoldaş olmak güzel bir şey. Kadın düşünce açısından erkekten geri değildir. Hiç bir kadın beni klasik hale getiremez. Bunu deneyenler oldu. İyi koca veya aşık gibi olmak, bundan nefret ediyorum. Ben buna asla gelmem. Kendimi köle kadına bulaştırmam. Kişiliğimin en çarpıcı yönü budur. Önemlidir. Benim kişiliğimi ve düşüncelerimi iyi işleyin. Yazıları toplayın.

Analar için biraz daha yazabilirdim. Analar için konuşmak istemiyorum. Onlar için çok üzülüyorum. Ucuz ve basit laf söylemek kolay. Yaptıklarımla bilinmek istiyorum. Kadınlar için yaptıklarım onlara da atıftır. Kadın erkek ilişkisini yerle bir ettim, bu iki yüzyıllık kirliliği yıkamıştım. Sınırsız kadın özgürlüğü yaratmaya çalıştım. Bunu daha da geliştirmek mümkündü. Kadınla çok doğru temelde arkadaşlık yaptım. Erkekler tehlikelidir, ikiyüzlüdür, aldatır. Kadın kadınsılaştırılmıştır. Bu konuda çarpıcı sonuçlara vardım. Bekledikleri ve istedikleri kadar onların olduğumu söylüyor, selamlarımı iletiyorum. İnsanlık bunlarla olacak, aşk, arkadaşlık, yoldaşlık bunlarla olacaktır. Kendini yakanlar, büyük kopuşun bu şekilde gerçekleşeceğini düşündüler. Onlar özgürlüğü yakalamışlardı. Kendilerini ifadenin yolu olarak bunu gördüler. Ben öyle kendilerini yakmalarını istemiyorum. Kendini yakmalar, sabırsızlığı, güç getirememeyi ifade eder. Korkunç acılar içerisinde kendinizi bitireceğinize barış militanı kılın. Barış ve demokrasi savaşını kazanın, barış için, demokrasi için cayır cayır kendinizi yakın. Kendinizi militan kılın, onda kendinizi eritin. Haksızlık yapmayın, örnek olun. Çıkarılacak sonuç budur, bu da kendini yakmanın bir başka ifadesidir. Bunların sayısı onlarcadır. Bunlar büyük kişiliklerdir. Büyük kişilikler, değer haline gelin, bu durumda dinlenir kişilikler olursunuz. Yakanların anısına bağlılığınız, demokrasi ve barışın kazanmasını sağlayacaktır. Bu düşüncelerimi herkese ulaştırın, onlar için en güzelini düşünüyorum. Mani kişiliği ve İsa kişiliği ile benzerlikler kurulmalı ama kendime özgün yanlarım da var. Mani de ‘resme bakın her şeyi anlarsınız, bir duruma bakın her şeyi anlarsınız’. Benim de bir anıma bakarsanız herşey yeterince anlaşılır. Yaşamıma, bir özgürlük anıma bakın her şeyi anlarsınız. Ölmem ya da kalmam sorun değil. Böyle bir kişilik yaşadı demeniz en doğrusu olur. Anama hiç bir şey veremedim, bir ara benden pazen istemişti, almadım. Ama önemli değil. Ona büyük bir saygı ve sevgi duyuyorum. Önemli olan insanlık için bir şey yapmak.

Kadının özgürlüğü ile ilgili Kürt Aşkı kitabındaki değerlendirmeler çok kapsayıcı ve anlamlıdır. Yeni toplumun oluşumunda bu düşüncenin taşırılması gerekir. Erkekler için bilinen klasik anlayıştan uzaklaşsınlar. Hiçbir ilişki, himaye temelleri üzerinden olmasın. Şikâyet yerine kadınlar hak almasını bilmeliler. Sızlanmasınlar. Fakat erkekler babalık yapmasın. Kadınları himaye etmesin. Erkek bir sistemdir. Sen de özgürlük mücadeleni vereceksin. Kendilerine yüklensinler. Kimseden de yardım beklemesinler.

2000 yılı için Kadın Özgürlük Projesi geliştirilmelidir. Bunun için ülke adını yetersiz buldum. Dünya Özgür Kadın Vakfı’nın kurulması gerektiğini düşünüyorum. 4 bin yılın yeni bir doğuşudur. Tüm dünyada olacak. Roma’da bir merkezi olabilir. Kadının kaybolan doğasını yeniden keşfetmek, tanımlamak, doğaya ve topluma bakış açısını oluşturmak, kendilerini yakından ilgilendirdiğinden erkek ve erkek egemenlikli toplumsal yaklaşıma karşı kadının kendi özgür yaklaşımını geliştirmek, doğru anlamak, giderek örgütlemeye taşırmak. Hem toplumsal ve hem doğa yaklaşımında erkek egemenliğine karşı kadın, eşit ve özgür yaklaşımını hedef almalı.

Bu proje, ciddi bir inceleme, araştırma ister. Bu inceleme ile elde edilen sonuçları somuta uyarlarlar. Kadın şehitler, kendini yakanlar ve anaların anısına kendimce vermek istediğim katkımdır. Herkes girsin demiyorum, ama bazıları için çok gerekli. Vakfa maddi imkan, Ortadoğu, Avrupa ve Türkiye’de partinin evleri olabilir. Bazı evler vardı, bu evler ihtiyaçları kadar bu vakfa bağışlanabilir, önerimdir. Bunun için şimdiden bazı merkezler olabilir. Diyarbakır’da bir yer bulmaları gerekir. Kadını ideolojik, moral, fiziki gözden geçirmeye, korumaya almak gerekecek. Evler bunun için gerekli. Maddi zeminini bulurlar. Çatışmalardan çok zarar gördüler. Bunların korumasını sağlamak hedeftir. Eğitim temeldir. Çocukları ve kendilerini eğitmeleri gerekecek. Anadilde eğitim uygulanabilir. 4 bin yıllık erkek egemenliği var. Bunun için rahibe olun demiyorum ama onu da aşan bir yaşam tarzı olmalı. Erkeğin insafına bırakılacak kadın, kaybetmeye mahkûmdur. Bunun için maddi imkânlar gerekli. Başka türlü erkek ve erkek egemen toplumu çözemezler. Çözemeyince yenilmek kaçınılmazdır. Yenilmekten kurtulamayınca da özgürleşemezler. Baştan kaybederler. Zaten partilerini kurmuşlar, giderek gelişebilirler, uluslararasılaştırabilirler. Ortada kalan kızlar, analar, çocuklar var, bunlara sahip çıkılmalı. Bunlara ana dilde eğitim verilmeli. Yakınlarını kaybeden kadınlara sahip çıkılmalı. Bu, bütün görevlerin önünde bir görevdir. Barış için önemli görevlerdir. Kısıtlı imkânlar veriyoruz, iyi kullanılsın. Anamdan tutun kendini yakanlara kadar mücadele içinde şehit düşenler ve özellikle analara ben hepsine böyle genel bir cevap veriyorum. Arkadaşça vereceğim anlamlı bir yanıt için, bu projeyi öneriyorum. İyi bir proje gerekli, şiddetli bir ihtiyaç var. Feminist veya dar dernek hareketi değil. Bunu güzel bir çerçevede çizin. Kadınlara iki bin yılında vereceğim son hediye budur. Böyle olursa gelecek vaat eder.

Mani, bizim yaptıklarımızı 1700 yıl önceden yapmış. Mardin’den çıkmış, İsa ayarında. Bugünkü sürece çok benziyor. O şiir, çok iyi veriyordu. Güneş doğarken ve batarken öyle iyi veriyor, yararlanın. Tarihi bilmeden kendinizi tanımlayamazsınız. O tarihi okudukça bu dünya benim gözümde beş para etmiyor. Suriye’de Palmyra diye bir kent var, dünyanın yedinci harikası gibi. Mutlaka görün. Ben birkaç kez gittim. Tarih ve bugün kopuk değildir. Ama tarih unutulmuştur. Söylenenlerin bazıları hiç değilse derinliğine kavranılsın. Anlamı hayli derin, kadın için çok önemli. Acıların giderilmesi, anlamı olan bir hayatın gerçekleşmesi için çalışıyorum. Konuşmalarınızda, panellerinizde beni olduğum gibi yansıtın. Beni ne kadar yansıtıyorsanız, fiziki koşullarımı da, davranışlarımı da anlatın. Halen herkesin beni bir güç kaynağı olarak görmesi, beni zorluyor. Koşullar nedeniyle yeterince güç veremiyorum. Halen de doğru güç alamıyorlar. Güç kaynağı olmanın yanında ben bir insanım. Benden bir insan olarak yararlanın. Tamam, güç kaynağı olarak yararlanın ama bir insan olarak da yararlanın, sadece güç kaynağı olarak değil, insan olarak da önemlidir. Mani ile birebir benzerlikler var. Mani’yle gezen kadının ilişkilenme biçimi benimki ile yakın. Biraz bizim durumumuza benziyor. Bu sözü iyi kavrayın; özgür insan gibi dünyaya bakmayın, özgürlüğe müthiş susamış insan gibi dünyaya bakın. Mümkünse böyle yaşayın. Yaşamda büyük aldanmadan, kendinizi alıkoymadan yaşamanız için.

Kadın Özgürlük Vakfı önerim vardı. Kadının çok köklü eğitim sorunu var. Norveç başbakanının bir sözü var; ‘en iyi yatırım kadının eğitimine yapılan yatırımdır’ diyor. Doğrudur, kadına yapılacak yatırım önemlidir. Özgün, yaratıcı bir kadın eğitimi gereklidir. On beş yaşındaki bir kız çocuğunun müthiş ağır erkek egemenlikli toplum yapısı içine alınışı kadının, ailenin, erkeğin ve toplumun bitirilişidir. Kadınların gücü varsa yemeden, içmeden kendilerini eğitmeleri gereklidir. Yirmi beş yaşındaki bir kadının on çocuk sahibi olması korkunç bir ceza. Biraz inançlı olmalısınız. Eğitiminizi derinleştirin. Erkek zorlar, fakat sizin elinizde bir örgütlenme imkânı var. Eğitiminizi ibadet gibi yapmalısınız. Duygusallığa kapılıp kendinizi yakmayın. Ağlamayın, sokaklarda zor duruma düşülmesin. Benim kadınlara ilişkin çabalarım vardı. Yanlız tamamlayamadım. Kadınlar, çocukları eğitsinler. Okuma yazmayı,  kendi dillerini, Kürtçeyi öğretsinler. Her biri yirmi otuz çocuk eğitsin. İlla kendi çocuğu da olması gerekli değil, tüm çocuklar bizim çocuklarımızdır. İşte sosyalizm, demokrasi budur. Vahşi kapitalizm toplumu, bunları mahvetmiş. Bunlar en doğrusudur. Birbirlerine yardımcı olsunlar. Sivil kuruluşlar, uluslararası kuruluşlar var. İsterseniz sınırsız yardım alabilirsiniz. Selamlarımı iletin. Benim selamlarım gerçekçidir. Hizmetimdir, somuttur. İradelerini böyle işlere sevk etsinler. Mümkünse bu temelde çalışsınlar. Acıları eğitime, örgüte, faydalı çalışmalara dönüştürmek gerekiyor. Bu çabalar uzun sürelidir. Sabırlı olsunlar, anlayışlı olmak gerekiyor. Böyle hizmetlerle kurtulurlar. Birikmiş binyılların sorunları var. Böyle örgütlenme ile ancak aşılır. Ben aileye karşı değilim. Bilinçli, sağlıklı evlilikler kurulabilir. Bilinçsiz, cahil bir kadınla veya erkekle evlilik haramdır diyorum. Bağlılık bilinç temelinde olmalı, faydalı işler temelinde olmalı. Duygusal bağlılığın benim için çok fazla bir anlamı yoktur. Bu konularda çok çaba harcadık, ancak bitiremedik.

Geçen gün gazetelerde gördüm. Evlilik meselem tartışılıyordu. Bunu 15 yıl önce de Hürriyet muhabirine söylemiştim. Ben özgürlükle evliyim. O tarzdaki evliliğim de halen devam ediyor. Evlilik kurumuna karşı değilim. Mevcut biçimini de tehlikeli buluyorum. Ama zorlamak da istemiyorum. Özgürlük benim için çok önemlidir.

Benim esaretim en büyük günahtır. Burada dört bin yıllık kirli bir tarih temizleniyor. Derinlik için derin bir yalnızlık ve iç dünya gerekiyor. Kimileri bunun için kendilerini yakıyorlardı. Bunu aşmak gerekir. Gerekirse 10-20 yıl inzivaya çekilip kendilerini özgürleştirmeleri gerekir. Kişiliklerini yaratmaları ve kendilerini yetiştirmeleri gerekir. Kölelikten başka türlü kurtulmak olmaz.

Demokrasinin zaferini kadın getirecektir. Bu bir slogan olabilir. Barış çalışmaları savaştan daha önemli. Barış analarına, şehit analarını selamlıyorum. Barış çalışmalarına tüm güçleriyle katılmalarını bekliyorum.- www.pkkonline.com

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

 

 

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA