21 - 31 Mayıs 2010 Kronolojisi
Kronoloji / 03 Haziran 2010 Perşembe Saat 13:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HPG yaptığı yazılı açıklamada TC ordusuna bağlı savaş uçaklarının Medya Savunma Alanlarını bombalaması sonucu 4 gerillalarının şehit

21.05.10

             HPG yaptığı yazılı açıklamada TC ordusuna bağlı savaş uçaklarının Medya Savunma Alanlarını bombalaması sonucu 4 gerillalarının şehit düştüğünü belirtirken Colemerg’ten kalkan kobra tipi helikopterlerinde Güney Kürdistan sınırını geçtiğini belirtti. 

             TC ve İran ordusunun Medya Savunma Alanlarına yönelik bombalamaları devam ediyor. TC ordusunun Güney Kürdistan’ın Xinerê ve Xakurkê alanlarını bombalamadan önce Güney Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzanî’yi bilgilendirdiği ortaya çıktı. Güney Kürdistan hükümetinin önce operasyonlara onay verip sonrada kınaması dikkat çekti.

             Kürt öğrenci Şerzan Kurt’un katledilmesi Halkların Kardeşliği platformu tarafından İstanbul’da bir yürüyüşle protesto edildi. İzmir ve Ankara’da da Kurt’un TC faşist güçleri tarafından katledilmesi kitlesel olarak protesto edildi.

             TC’nin eski Başbakanlarından Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’te CHP’nin Genel Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceğini belirtti.

             ABD Kongresi, Temsilciler Meclisi’nin ABD’nin Kürdistan Bölgesi'nin başkenti Hewler’de konsolosluk açmasını öngören kararını onayladı.

             Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen video kasetini inceleyen Ulusal Kriminal Büro, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in kurduğu Talat Paşa Komitesi ile İşçi Partisi üyesi olan Elektronik Mühendisi Uğur Kurtulan’a ait. Kurtulan, Ulusal Endüstri Dış Ticaret ve Turizm Ltd Şirketi ile hem savunma sanayinde kullanılan cihazların satışını yapıyor hem de Ulusal Kriminal Büro ile bilirkişilik yapıyor.

 

22.05.10

             KCK yaptığı yazılı açıklamada gerçekleştirilen hava saldırılarının Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın yaptığı açıklamaya cevap olduğunu belirtti. KCK, anti-Kürt ittifakı ile Lozan’ın güncellenmek istediğini ve bu gerçekleşen saldırılara yönelik Kürt halkının örgütlülüğünü güçlendirmesi gerektiğini AKP açılımının da kandırmaca olduğunu belirtti.

             HPG yayınladığı yazılı açıklamada TC ordusunun Haftanîn alanına yönelik gerçekleştirdiği top atışları sonucu 1 köylünün yaşamını yitirdiğini belirtti.

             İtalya’da Kürt Konferansı gerçekleştirildi. Konferansa BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak’ta katıldı.

             Cumartesi Anneleri 269. Haftada Galatasaray lisesi önünde bir araya geldi.

             Tokat’ta 2 Kürt öğrenci faşist-ırkçı bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıya uğrayan 2 öğrenci ağır yaralandı.

             Kürt PEN Almanya’nın Bonn kentinde 7. Kongresini gerçekleştirdi.

             CHP’nin 33. Olağan Kurultay’ın da Kemal Kılıçdaroğlu 1189 delegenin oyunu alarak genel başkan seçildi. Merakla beklenilen kurultay konuşmasında Kılıçdaroğlu, “işsizlik, yoksulluk” vurgusu üzerine kurarak “sol söylem” kurmaya çalıştı. Ancak “değişim ve ezber bozma” bir konuşma yapacağı söylenen Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununa çözüm konusunda sadece “bölgesel kalkınma” vurgusu yapması CHP’de aslında çok şey değişmeyeceğini işareti olarak yorumlandı. CHP Kongresine eski TC Başbakanlarından Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in yanı sıra CHP’nin eski Genel Başkanı Altan Öymen ve Murat Karayalçın’da katıldı.

             14 Nisan darbesiyle Kürt Halkının meşru seçilmiş 1500 siyasetçisini siyasi soykırım operasyonları ile tutuklayıp rehin alan TC Başbakanı Tayip Erdoğan katıldığı TOBB Genel Kurulunda yaptığı konuşmada “darbelerle demokrasinin gelemeyeceğinden” dem vurdu.

             Hindistan’da meydana gelen uçak kazasında 159 kişi yaşamını yitirdi. Kazadan 8 kişi de yaralı kurtuldu. 

 

23.05.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Tarihi bir süreçten geçiyoruz. Kalıcı bir çözüm ilkeler üzerinden olur. Yeni bir süreç var. Bu son şansınızdır. Güvenlik ve Demokrasi şartı diyorum. Güvenlik şartı tartışmalarında KCK ile müzakere edilmelidir. Çekilme tutumunu gözden geçirmeye hazırım. Çekilirsem üç ihtimal var. Kuzey Kıbrıs statüsü gibi bir statü istenebilir. Savaş daha fazla uzarsa denetimsiz bir şiddet gündeme gelebilir. Sağlık sorunlarım devam ediyor. Doğu Kürdistan halkının direnişini selamlıyorum.”

             BDP’nin Barış Operasyonları kapsamında gerçekleştirilen Canlı Kalkan eyleminin en kitleseli Gever’de yapıldı. Gever’deki yürüyüşe onbinlerce kişi katıldı. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş yaptığı konuşmada “hükümet bu çabaların kıymetini bilmelidir” dedi. Batman’da da yapılan Barış ve Demokratik çözüm mitingi onbinlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Miting ardından onbinlerce kişi TC devletinin faşist güçleri tarafından katledilen Şerzan Kurt için gerçekleştirdiği yürüyüş ardından son dönemlerde şehit düşen HPG gerillaları için açılan taziye çadırları ziyaret edildi. TC ordusunun imha amaçlı operasyonları İstabul’da da kitlesel olarak protesto edildi.

             Kürdistan’daki Barış taleplerine, Bursa’da düzenlediği ve 10 bin kişinin katıldığı Barış şöleni ile katıldı.

             Tecavüz kültürüne ve cinsel saldırılara karşı Wêranşar ve Qoser’de DÖKH öncülüğünde binlerce kişinin katılımıyla kitlesel bir yürüyüş düzenledi. 

             KNK’nin 10. Olağan Kongresi Brüksel’de başladı.

             Komalên Ciwan yayınladığı yazılı açıklamada“Kürt gençlerine dönük saldırıların AKP ve devlet konsepti olduğunu belirtti.

             Manisa ve Muş’ta da Kürt genci Şerzan Kurt’un katledilmesi protesto edildi.

             Avrupa’nın birçok kentinde TC ordusunun imha operasyonları ve Faşist İran devletinin idam katliamları kitlesel etkinliklerle protesto edildi.

             23. Kürt Halk Dansları Mihricanı Almanya’nın Frankfurt kentinde başladı.  

             CHP’nin yeni yönetimi içerisinde eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın ekibinin tasfiye edildiği iddia edilse de aynı anlayışa sahip birçok kişinin yönetimde yer alması dikkat çekti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve partinin İstanbul il başkanı Gürsel Tekin arasında yönetim listesi ile ilgili tartışma çıktığı belirtildi. CHP’nin yeni yönetiminde Sky Türk Tv yönetim kurulu üyesi Enver Aysever ve Cumhuriyet gazetesinin köşe yazarı Mehmet Faraç’ta yer aldı.

             TC Yargıtay Onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu katıldığı bir panelde eğer TC Anayasa Mahkemesi AKP Anayasa değişiklik paketini iptal ederse erken seçime gidileceğini iddia etti.

             Amed’de 2 aile arasında arazi yüzünden çıkan kavgada 4 kişi ölürken 12 kişi de yaralandı.

             Afganistan’da Taliban’ın düzenlendiği saldırılarda 2 NATO askeri öldü.

 

24.05.10

             KNK’nin 10. Olağan Kongresi yapıldığı Belçika’nın başkenti Brüksel’de sona erdi. Kongrede Ulusal Konferans çalışmalarını acil başlatma ve Kürtçe’de ortak alfabe gibi bir dizi karar alındı.

             TC ordusuna bağlı tanklarla Cizîr’deki Çiya Dêra bombalandı. 

             Güney Kürdistan’daki Barış Anneleri Kürdistan Parlamentosunun önünde yaptığı açıklamada Güney Kürdistan’a yönelik geliştirilen saldırılara karşı Güney Kürdistan hükümetinin tutum almasını istedi.

             Cizîr’de Kürdistan Şehitler Ayı dolayısıyla şehit düşen gerillaların mezarları ziyaret edildi.

             TC devletinin faşist güçleri tarafından Muğla’da katledilen Kürt öğrenci Şerzan Kurt’un cenazesi defnedilmek üzere Batman’a gönderildi. Şerzan’ın Anne ve babası “çocuklarını okumaya gönderdiklerini ve isminin bile bazı kulakları tırmaladıklarını ve Kürt olduğu için katledildiğini” belirtti.

             AKP hükümetinin siyasi soykırım operasyonları çerçevesinde Meletî, Dêrsim, Elezîz ve Aydın Ortaklar’da 61 kişi gözaltına alındı.

             Avrupa Konseyinden oluşan bir heyet TC devlet terör yasası olan TMK yasasının mağduru çocuklarını ziyaret etti.

             166 yıl 6 ay hapis cezası verilen Azadîya Welat gazetesi yazı işleri müdürü Vedat Kurşun için Wan’da kampanya başlatıldı.

             Kürt Pen 7. Kongresi yapıldı. Kürt Pen’in Başkanlığına yeniden Dr. Zerdeşt Haco seçildi.

             TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner yaptığı açıklamada Kürt sorunun CHP’nin yeni Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi sadece ekonomik önlemlerle çözülemeyeceğini ve %10 seçim barajının düşürülmesi gerektiğini belirtti.

             Tekel işçileri İstanbul Türk-İş binasını genel grevi söylendiği gibi uygulanmaması nedeniyle işgal etti.

             Suudi Arabistan’ın Prensi TC Genelkurmay Başkanlığını ziyaret ederek İlker Başbuğ ile Ankara’da bir dizi askeri anlaşma imzaladı.

             The Guardian gazetesinin yayınladığı bir haberde İsrail’in 200’den fazla nükleer savaş başlığının olduğunu resmi olarak belgeledi.

 

25.05.10

             Roj Tv’ye yönelik TC destekli Danimarka’daki yayın yapan Berlingske Tdende gazetesi ve Unicef’ten kirli uzlaşma ilen karalama kampanyası başlatıldı. Roj NV ve eski Direktörü Metin Yüce, Zonoozi’nin ifadelerinin şantaj olduğunu belirtti. Danimarka’daki Kürt kurumları da Kürt halkının sesi olan Roj tv’ye yönelik sistematik saldırıları yayınladığı açıklamayla kınadı. TC hükümet sözcüsü Cemil Çiçek’te Roj tv’ye yönelik çirkin ithamlarda bulundu.

             HPG yayınladığı açıklamada TC ordusunun Zap bölgesine obüs ve havan saldırısı düzenlediğini belirtti.

             Dêrsimli dağcılar TC ordusunun operasyon tankları önünde oturma eylemi yaptı. İzmir Barış Anneleri İnsiyatifi üyesi bir grup anne İzmir AKP ilk binasını işgal etti.

             TC ordusuna bağlı 20 uçakla Medya Savunma Alanlarına yönelik gerçekleştirilen saldırıda şehit düşen HPG gerillaları için Amed’de açılan taziye evine TC devlet güçlerince çirkin baskın yapıldı.

             BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak: “Artık sorun büyüktür lafı yerine çözüm duymak istiyoruz. Kürt halkına yönelik son dönemde gerçekleştirilen saldırıların sorumlusu AKP hükümetidir. Maden emekçilerinin yaşamını yitirmesi apaçık bir cinayettir. Sorumlusu da hükümettir. Sorun vitrin değil zihniyet değişimidir.”

             TC kirli savaş güçleri tarafından katledilen Kürt öğrenci Şerzan Kurt’un cenazesi binlerce kişinin katılımı ile defnedildi. Cenaze töreninde İntikam sloganları atılarak PKK bayrakları açıldı.

             TC devletinin siyasi soykırım operasyonları çerçevesinde Cizîr ve Stewr’de 15 kişi gözaltına alındı.

             Tekel işçilerinin İzmir, Adana ve Ankara’da Türk-İş’e tepkilerini gösteren işgal eylemleri hızla yayılıyor.

             CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 30 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Zonguldak’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Dêrsim bağımsız milletvekili Kamer Genç ve Ankara bağımsız milletvekili Emrahan Halıcı’nın CHP’ye katılacağı öne sürüldü.

             TC ordusuna bağlı tek motorlu bir eğitim uçağı İstanbul Samandıra’da bir sokağa düştü. Kazada 3 asker yaralandı.

             İşsizliği sistematik olarak artıran ve hükümeti döneminde TC tarihinin en büyük işsiz ordusunu oluşturmaya imza atan AKP hükümeti şimdi de işsizliğe karşı paket hazırladığını iddia etti.

             İsviçre’de, ülkede yapılan 3 Nükleer santrale karşı yapılan Nükleersiz bir dünya için kitlesel bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe Kürt dernek federasyon temsilcileri de katıldı. 

 

26.05.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah’ın avukatlarıyla yaptığı haftalık olağan görüşmesi gerçekleşti.

             Wan’ın Qerqelî (Özalp) ilçesindeki TC ordusuna bağlı Mustafa Muğlalı kışlasına ait askeri mühimmatın patlaması sonucu yaşamını kaybeden Kürt çocuğu Oğuzca’ın cenaze törenine binlerce kişinin katılımı gerçekleşti. Görgü tanıkları bir askerin çocuklara yaklaşarak bir şey fırlattığını belirtti. Qerqelî esnafı kepenklerini açmayarak TC devletinin kirli savaş güçlerini protesto etti. Patlamada 5 çocukta yaralanmıştı. Cenaze törenine katılan halkın tepkisi büyüktü. Cenaze törenine BDP Wan milletvekili Özdal Üçer ve Wan Belediye Başkanı Bekir Kaya’da katıldı.

             Sêrt’in tecavüz skandalı ardından Wan’ın Erdîş ilçesinde 15 yaşındaki kız çocuğu AKP’li belediye zabıtası ve TC polisleri tarafından tecavüze uğradı.

             Kürdistan Halk İnsiyatifi yaptığı yazılı açıklamada TC devletinin Kürdistan’daki tecavüz birliklerinden hesap soracaklarını belirtti. Oskar ve aspirin kafeninde tecavüz birliklerinin işbirlikçisi olduğunu belirtti.

             TC ordusunun imha operasyonları sonucu Dêrsim ve Beşîrî’de çatışmaların yaşandığı öğrenildi. Operasyon bölgelerinde

             HPG yayınladığı yazılı açıklamada Tetwan’da yaşamını yitiren gerillanın Asiye Deniz değil Fatma Aydın olduğunu belirtti.

             Mexmur’de bir basın açıklaması yapılarak TC ordusunun Kürdistan’daki imha operasyonları protesto edildi.

             KNK 10. Kongresinin Sonuç bildirgesini yayınladı. Bildirgede tüm çabaların Ulusal Birlik için harcanması gerektiğini belirtti.

             Lasse Ellegaard gazetesinin Ortadoğu temsilcisi yayınladığı makalesinde Roj tv’nin Danimarka’daki iç çekişmelerin kurbanı olduğunu belirtti.

             Kürt radyoculuğunda bir çığır açan Dengê Mezopotamya radyosu 9. Yılına girdi. 

             Ardından Amed Büyükşehir Belediye Belediye Başkanının da aralarında olduğu bir heyet TC kirli savaş güçleri tarafından Muğla’da katledilen Kürt öğrenci Şerzan Kurt’un ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

             Amed’de “Özgür Sanat Özgür Toplum” sloganıyla Kültür Sanat Festivali düzenleniyor.

             TC’nin tüccar Başbakanı Tayip Erdoğan Brezilya’ya gitmeden önce yaptığı açıklamada yine mesleği ve zihniyetinin bir gereği olarak asıl derdinin Brezilya’ya mal satmak olduğunu öne sürdü.

             TC Mit müsteşarı Emre Taner yaş haddinden emekliye ayrıldı. Mit Müsteşarlığına AKP’nin adamı olarak bilinen Hakan Fidan getirildi.

             Kürdistan ve Türkiye’de işçi federasyonları 1 saatlik iş bırakarak genel greve gitti.

             Bolivya’da yerli halka otonomi tanıyan yasa kabul edildi.

 

27.05.10

             HPG yaptığı açıklamada Dêrsim’de çatışmaların çıktığı ve TC ordusunun başlattığı operasyonun devam ettiğini belirtti. TC ordusuna bağlı kobra helikopterlerin Haftanîn’i vurduğu Zap ile Zağros’un bombalamaya devam ettiği açıklandı.

             ABD ve TC arasındaki PKK diplomasisi devam ediyor. AKP hükümet sözcüsü Cemil Çiçek’in ABD ile görüşeceği öğrenildi.

             İzmir’de 48 kurum ve kuruluş ortak bir açıklama yaparak Kürdistan’da savaşı geliştiren AKP hükümetine tepki gösterdi.

             HRK Soma’da İran güçleri ile çıkan çatışma sonucu 12 İran askerinin öldüğünü birçok askerinde yaralandığı ve 3 gerillalarının da şehit düştüğünü belirtti.

             Wan’ın Qerqelî (Özalp) ilçesinde bulunan Kürt katili Mustafa Muğlalı’nın adının verildiği kışlanın dışına bırakılan askeri atıkların patlaması sonucu Oğuzcan Akyürek adındaki Kürt çocuğunun yaşamını yitirmesi sonrasında Oğuzcan’a bilinçli olarak geç müdahale edildiği için yaşamını yitirdiği ortaya çıktı.

             BDP Wan milletvekili Fatma Kurtulan yaptığı konuşmada yaşanan tecavüz vahşetinin TC devletinin özel savaş ağının tesadüf olmadığını belirtti.

             Amed’de Aydın Erdem ve Muğla’da Kürt gençleri TC devletinin faşist polisleri tarafından katledilmesine rağmen AKP hükümeti görüntüyü kurtarmak amacıyla açtığı davalarda katil polislerini koruyor.

             Roj Tv yönetimi yaptığı açıklamada Berlingske Tdende gazetesinin neyin karşılığında Roj Tv’yi karalamaktadır? Sorusunu yönelterek televizyonlarını kapatmak isteyenlerin savaşın sürmesini isteyenler olduğunu belirtti. Ayrıca Roj Tv’yi karalamak amacıyla haber yapan Danirmaka’daki Berlingske Tıdende gazetesi yayınladığı haberde daha önce Roj Tv ile ilgili yaptığı haberden dolayı Kürt halkı ve kamuoyundan özür diledi.

             Kürt halkının özgür Sesi olan 5 lehçede 46 program yapan Dengê Mezopotamya 9. Yaşını bir resepsiyonla kutladı.

             TC Basın kaynaklarına göre Şirnex’te operasyona çıkan TC ordu güçleri ile HPG gerillaları arasında çıkan çatışmalarda 1 uzman çavuşun öldüğü 3 uzman çavuşun da yaralandığı öne sürüldü.

             Türkiye’nin birçok yerinde 27 Mayıs Darbesinin 50. Yılında protesto eylemleri gerçekleştirildi.

             İşçi katliamları ile öne çıkan Tuzla tersanelerinde vinçten düşen bir parçanın düşmesi sonucu 1 işçi daha yaşamını yitirdi.

 

28.05.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Barışçıl çözüm için muhatap bulamadım. 31 Mayıs’tan sonra çekiliyorum. Şartlar değişir muhatap olursa görüşmeye hazırım. AKP çözüm istemeyen taraftır. AKP’ye tasfiye görevi verildi. Kürtler referanduma gitmemeli kendi alternatifini yaratmalıdır. AKP-MHP-CHP’den oluşan karşıt üçlü ittifak var. Kürtlerin tasfiyesinde anlaşıldı. Anti-Kürt ittifakı ile İran ve Türkiye soykırımda anlaştı. Türkiye yanlış ata oynadı. Saldırıların hepsi birbiriyle bağlantılı ve tek merkezlidir. Dört parçadaki tüm Kürtlerin bir ulusal birlik kongresi ile Erbil’de toplanmalıdır. Demokratik Özerklik Çözüm projemiz Ortadoğu’ya model olacak.”

             BDP İstanbul milletvekili Ufuk Uras bir heyetle Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile bir görüşme sürecinin başlatılması gerektiğini belirtti.

             HPG yaptığı açıklamada TC ordusunun operasyon gücünün Agirî’den çekildiğini belirtti.

             Demokrasi için Birlik Hareketi operasyonlara karşı Adana’da kitlesel yürüyüş düzenledi.

             Erdîş’te TC devletinin özel savaş güçleri tarafından gerçekleştirilen tecavüz vahşetine karşı yapılan açıklamaya binlerce kişi katıldı. Açıklamaya BDP milletvekilleri Bengî Yıldız ve Pervin Buldan’da katıldı. Tecavüz kültürüne karşı Colemerg’te miting düzenlendi. 

             Türk basının haber kaynaklarına göre Sêrt’in Perwarî ilçesindeki TC jandarma karakoluna yapılan baskında 1 asker öldüğü 1 askerin de yaralandığı ileri sürüldü.

             AKP hükümeti taş attıkları için haksız yere onlarca yıl hapis cezalarına çarptırılan Kürt çocukları ile ilgili yasa değişikliğini Sonbahara erteledi. Kürdistan’da askeri imha operasyonları ile savaş kışkırtıcılığını yapan TC Başbakanı Tayip Erdoğan Brezilya’da yine atıp tutarak dünya barışı savunuculuğuna girişti.

             ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, TC ve Brezilya’nın aracılığıyla İran ile imzalanan uranyum takası anlaşması ile ilgili İran’ın TC ve Brezilya’yı kullandığını belirtti.

             Meksika körfezindeki denize sızan Petrol ile bugüne kadarki doğa faciası devam ediyor.

 

29.05.10

             Geverliler Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısına dikkat çekmek için iki haziranda alanlarda olacaklarını duyurdu.

             İzmir’de binlerce kişi TC ordusunun düzenlediği imha operasyonlarını kınamak amacıyla kitlesel bir yürüyüş düzenledi. İstanbul’un şişli ilçesinde ve Rusya’nın tambov kentinde de operasyonlar kınandı.

             İstanbul’da barış için kadın girişimi “operasyonlar dursun ve silahlar sussun” sloganıyla düzenlenen yürüyüş sonrasında basın açıklaması yapıldı.

             ANAP eski milletvekili Abdulbaki Erdoğmuş, Prof. Doğu Ergil, Altan Tan, Celal Beşiktepe, Oral Çalışlar öncülüğündeki bir gurup aydın Kürt Halk Önderi Öcalan’ın sürecin dışında kalmasının süreci olumsuz etkileyeceğini belirterek muhatap sorununun çözülmesini istediler.

             DÖKH’ nin tecavüz kültürüne ilişkin kampanyasının ikinci ayağı Hasankeyf te başlatıldı.

             Şırnak’ta zindanlardaki çocuklar için 2 günlük açlık grevi başlatıldı.

             Çocuklar için adalet çağrıcılarının Wan’da ki etkinlikleri devam ediyor.

             “Barış için Vicdani Ret Platformu Kürt çocuklarına yapılanlara seyirci kalamayız diyerek basın açıklaması yaptı.

             Nisêbîn’de Şerzan Kurt’un faillerinin yakalanması isteği ile basın açıklaması yapıldı.

             Kayıp ailelerinin Galatasaray meydanındaki oturma eylemi 270. Haftasında devam etti.

             BDP “Demokratik Siyaset Akademilerinin” ilkini Wan’da açtı

             TC iç işleri bakanı Beşir Atalay’ın yarın Batman’a yapacağı gezi öncesi Batman demokrasi platformu bakanla görüşmeme kararı aldı.

             KON-KURD 16. Olağan Kongresini 150 delegenin katılımıyla Brüksel’de gerçekleştirdi.

             HPG yaptığı açıklamada Colemerg’teki çatışmada 4 TC askerinin öldüğünü belirtti.

             HPG Dêrsim ve Herekol’de geniş ve kapsamlı askeri operasyonların devam ettiğini belirtti.

             Şirnex’in kırsalında çıkan çatışmada iki asker bir korucu öldü iki asker yaralandı.

             Sêrt’in Perwari ilçesi kırsalında çıkan çatışmada iki korucu ölürken 4 korucu da yaralandı.

             İnsani yardım adı altında Filistin’in Gazze şehrine doğru yola çıkan gemi Kıbrıs Rum kesiminin engeline takıldı. Konvoya katılmak isteyen yabancı parlamenterlerin gemilerine izin verilmedi.

            

             CHP de yeni yönetim belirlendi. Yeni belirlenen MYK da Kılıçdaroğlu’na yakınlığıyla öne çıkan Gürsel Tekin yer almadı.

             Ana yasa mahkemesi anayasa değişikliğinin iptal başvurusuna ilişkin başvuruyu 3 Haziranda görüşecek.

             Ağrının Diyadin ilçesinin yolcupınar köyünde 3 kadın asılı olarak bulundu.

 

30.05.10

             Sêrt’in Perwarî ilçesinde koruculara yönelik gerçekleştirilen saldırıda 3 korucunun öldürüldüğü 6’sının da yaraladığı öğrenildi.

             İran ordusunun Medya Savunma Alanlarına yönelik gerçekleştirdiği bombardıman sonucu bir kız çocuğu yaşamını yitirdi.

             HRK yaptığı açıklamada Pîranşar’da karakol baskınında 10 ve toplamda 15 İran askerinin öldüğünü birçok askerinde yaralandığını belirtti.

             TC ordusunun Kürdistan’daki imha amaçlı operasyonlarını protesto etmek için binlerce kişi yürüdü. Yürüyüşe BDP milletvekili Sebahat Tuncel katılarak bir konuşma yaptı. İstanbul’un 7 ilçesinde de TC ordusunun imha operasyonlarını protesto etmek amacıyla yürüyüşler düzenlendi. TC ordusunun imha operasyonları Fransa’nın başkenti Paris’te yüzlerce kişi tarafından protesto edildi.

             Demokratik Yurtsever Gençlik’in başlattığı uyuşturucuya, fuhuşa ve yozlaştırmaya karşı geliştirilen kampanyanın startını Sêrt’te verildi. Bu amaçla yapılan eyleme saldırı sonucu onlarca genç gözaltına alındı. Ama tüm polis engeline rağmen basın açıklaması yapıldı.  

             TC Dışişleri Bakanı Beşir Atalay’ın Batman’daki Şerzan Kurt’un ailesine yaptığı ziyaret protestolarla karşılandı.

             SDP Kongresinin 4. Olağan Kongresi yapıldı. SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan yaptığı konuşmada diyalog çağrısı yaptı.

             Avrupa’da KON-KURD’un 16. Olağan Kongresi yapıldı. KON-KURD’un başkanlığına Nizamettin Toğuç seçildi.

             Türk basın kaynaklarına göre HPG gerillaları tarafından Hatay’daki bir maden ocağına yönelik geliştirilen saldırıda bir özel güvenlik görevlisinin öldüğü 2’sinin de yaralandığı iddia edildi.

             Alevi Bektaşi Federasyonu olağan kongresinde istiklal marşının okunmaması üzerine tartışma çıktı. Kongre istiklal marşı okunmadan devam etti.

             Gazze’ye yardım konvoyu tüm İsrail engellemelerine rağmen Kıbrıs’tan yola çıktı. İsrail daha önce konvoyu durduracaklarını ve konvoyla beraber katılanları tutuklayacağını belirtmişti.

 

31.05.10

             İskenderun’da TC ordusunun deniz kuvvetlerine bağlı bir deniz üssüne yönelik silahlı eylem düzenlendi. Saldırı sonucu 7 askerin öldüğü 9 askerinde yaralandığı öğrenildi. Eylemi henüz üstlenen olmadı.

             HPG 1 Haziran hamlesi dolayısıyla yayınladığı yazılı açıklamada “1 Haziran hamlesi bir nefsi müdafaa hamlesi olduğunu ve bundan sonra Kürt halkına yönelik gerçekleştirilen saldırılara karşı aktif savunma geliştireceklerini belirtti.

             HPG yaptığı yazılı açıklamada üç günde 7 misilleme eyleminde 33 TC askerinin öldürüldüğünü belirtti. HPG eylemlerin son zamanlarda Kürt halkına yönelik gerçekleştirilen saldırılara misilleme olduğunu açıkladı. HPG Perwarî eylemini Perwarî’de son zamanlarda gerçekleştirilen tecavüzlerin misillemesi olduğunu belirtti. Bundan sonrada Kürt halkının onuruyla oynayanların ne olursa olsun cezalandıracaklarını belirtti.

             HRK’nin verdiği bilgiye göre Qendîl’e girmek isteyen İran ordu güçlerine yönelik geliştirilen eylemde 16 İran askerinin öldürüldüğünü ve birçok askerinde yaralandığını belirtti.

             Dêrsim’de özel harekât polis noktasına saldırı düzenlendi. Çatışmada 2 polisin yaralandığı ve çatışmanın devam ettiği öğrenildi.

             Wan’da TC ordusunun imha amaçlı operasyonlarına karşı görkemli bir yürüyüş düzenlendi. Operasyonlar îdir’de de kitlesel olarak protesto edildi.

             BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş yaptığı konuşmada “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çekilme kararını kimsenin basite almaması gerektiğini” belirtti.

             Güney Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzanî’nin Çarşamba günü Ankara’ya geleceği öğrenildi.

             Şemzînan, Şirnex ve Qileban’de TC devletinin Kürt halkına yönelik gerçekleştirdiği imha operasyonlarını protesto etmek için esnaflar kepenk kapattı.

             İsrail güvenlik kuvvetleri İHH (uluslar arası insani yardım kuruluşu) tarafından organize edilen insani yardım gemilerine uluslar arası deniz sularında saldırdı.  İsrail televizyonları en az 19 kişinin öldüğü birçok kişinin yaralandığını ileri sürdü. İsrail adına olayla ilgili açıklama yapan İsrail dışişleri bakanı Ayalon askerlerinin kendilerini savunduğunu iddia etti. TC Başbakanı Tayip Erdoğan İsrail’den derhal gemi ve gemideki insanların serbest bırakılmasını isterken Telaviv büyükelçisini geri çekti. Dünya insani yardım gemilerine saldırıya tepkiler artıyor. Yunanistan İsrail ile yaptığı ortak tatbikatı yarıda bıraktı.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net - www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.