21-30 Nisan 2010 Kronolojisi
Kronoloji / 01 Mayıs 2010 Cumartesi Saat 15:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla haftalık olağan görüşmesi gerçekleştirildi.

21.04.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla haftalık olağan görüşmesi gerçekleştirildi.

             HPG yayınladığı açıklamada Cudî’de çıkan çatışmada TC ordusuna ait birçok askerin öldüğünü belirtti. Çatışmalarda bir gerilla şehit düşerken bir gerillalarının da yaralı olarak esir düştüğünü belirtti.

             Botan Saha Komutanlığı yaptığı açıklamada korucuların operasyonlara katılmaması çağrısında bulundu. Ayrıca bölgede barajları yapan şirketler bir kez daha uyarıldı.

             Muş kırsalında 2 HPG gerillası donarak şehit düştü.

             TC meclisinde AKP anayasası görüşülürken BDP Milletvekili Sebahat Tuncel’in meclis kürsüsünde bu ülkede savaş var demesi üzerine TC meclis başkanı M. Ali Şahin’in tahrikleri üzerine AKP ve MHP’nin şoven-faşist milletvekilleri BDP’li milletvekillerinin üzerine yürüdü. Tuncel yaşananlar üzerine “savaşı destekleyen bir parlamentoda konuşmaktan utanç duyuyorum” diyerek konuşmasını bitirdi.

             1998 yılında ordu’da yaşamını yitiren gerillanın ailesine açılan tazminat davasında 13 bin TL para cezasına çarptırıldı.

             Kendi askerlerini öldüren TC ordusuna 3 asker ailesi TC ordusu hakkında suç duyurusunda bulundu.

             Sêrt’te ilköğretim öğrencisi 7 kız çocuğa içerisinde polis, asker ve başka kamu görevlilerinin de bulunduğu 100’e yakın kişi tarafından organize şekilde tecavüz edildi. Olayla ilgili 15 kişi tutuklanırken 25 kişide gözaltında tutuluyor. Demokratik Özgür Kadın Hareketi saldırıların planlı bir devlet konsepti dahilinde uygulandığını belirtti. BDP milletvekili Akın Birdal Sêrt’teki planlı tecavüzü TC meclisine taşıdı.

             Kürt Gazetecilik Gününün 112. Yılı kutlanıyor. İlk Kürt gazetesi Mısır’ın başkenti Kahire’de Miqtad Elî Bedirxan’ın öncülüğünde “Kürdistan gazetesiyle” yayın hayatına başlamıştı.

             SES (Sağlık Emekçileri Sendikası) basına açıkladığı raporda Türkiye’de 10 bin çocuk sokakta yatıp 6 milyon çocuğunda çalıştığını belirtti.

             İHD Adana Şubesi yaptığı basın açıklamasında cezaevindeki çocuk sayısının 4 bini bulduğunu belirtti.

 

22.04.10

             TC devletinin ABD’den onay alması ardından TC ordusunun Kürdistan’da başlattığı operasyonların kapsamı genişletiliyor. Amed’in Lîce kırsalında operasyon başlatılırken, Nurhaq’ta bir HPG gerillası şehit düştü. Haftanîn ve Zap’ta da sivil alanların bombalandığı belirtildi.

             HPG yaptığı açıklamada yaralanan Ferît Gökdemir adlı gerillanın yaşamını yitirdiğini duyurdu.

             KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan : “Asker ölümleri olarak yaşanan bu olaylar bilinçlidir. Hiçbir anne baba çocukları askerlik adına bu ölüm makinelerine göndermesinler. Vicdani ret hareketini genişletilebilirler.”

             Topyekun savaş konsepti çerçevesinde TC ordusunun Kürdistan’da başlattığı askeri operasyonlara karşı İstanbul’da Barış ve Demokratik Çözüm Platformu kitlesel bir protesto yürüyüşü düzenledi.

             Sêrt’teki STÖ’ler bir ilköğretimde yaşanan ve içerisinde TC polis ve askerlerinin de bulunduğu çocuk tecavüzü faillerinin ortaya çıkarılıp yargılanması için bir basın açıklaması yaptı. BDP’li Heyet ve BDP kadın meclisinin yapmak istediği yürüyüş polisler tarafından engellendi.

             TC devletinin özel savaş güçleri tarafından Kürt kadınlarına yönelik gerçekleştirilen sistematik cinsel saldırı Riha, Nisêbîn ve Mersin’de kitlesel yürüyüş ve basın açıklamalarıyla protesto edildi.

             Demokratik Özgür Kadın Hareketi 24-25 Nisan arasında Amed’de dört parça Kürdistan’dan kadınların katılacağı Ulusal Kürt Kadın Konferansını düzenliyor.

             Kürt gazeteciliği 112. Yılına girdi. 112 yıllık onurlu yolculuk her türlü baskıya karşı devam ediyor. Bugüne kadar özgür basın geleneğini takip eden 50 gazete kapatıldı.

             BDP yaptığı açıklamada TC’nin çocuk bayramı olarak kutladığı 23 Nisan etkinliklerine sınırlı katılım sağlayacağını belirtti.

             Amed Dicle Üniversitesinde Anadilde Eğitim talebinde bulunan 4 öğrenciye 26 yıl hapis cezası verdi.

             BDP Milletvekili Akın Birdal TC meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada “Çocuklarımız cezaevindeyken bu anayasaya evet diyemeyiz” dedi.

             Güneybatı Kürdistan sınırında TC askerleri tarafından 1 Kürt genci katledildi.

             TC meclis genel kurulunda görüşülen AKP anayasası gecikmeli ve çok sert tartışmalarla sürüyor. Bu çerçevede aralarında parti kapatmayı zorlaştıran maddenin de bulunduğu 7,8 ve 9. Maddeler kabul edildi. 

             TC Anayasa Başkanı Haşim Kılınç 48. kuruluş yılında TC yargısının bağımsızlığından bahsedilemeyeceğini belirterek ilk defa resmi düzeyde bir itirafta bulundu.

             Ermenistan aldığı kararla Türkiye ile aralarındaki protokolleri askıya aldı.

 

23.04.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Bugünkü görüşme tarihi önemde bir görüşmedir. Diyalog ve müzakere süreci gelişmezse çatışma ortamı doğar, bu işin doğası gereği böyledir, tıkanma bunu getirir. Bir şekilde gelişecektir. Bizim tercihimiz çatışma değil çözümdür, bunun için de siyasi diyalog ve müzakere sürecine ihtiyaç vardır. Biz gerek İmralı öncesi gerekse de İmralı süreci dâhil toplam 17 yıldır sorunun çözümü konusunda çabalarımızı yürütüyoruz. Biliniyor ben 17 yıl önce bu konudaki stratejik tavrımı belirlemiştim. Tek bir şartla bu anayasa paketi desteklenmelidir, o şart da şudur: Demokrasi ve İnsan Hakları Şartı. Kadın cinsi ekseninde yürüttüğümüz özgürlük mücadelemiz de kadın özgürlük mücadelesinden aldığı güçle başarıya ulaşacaktır. Buna inancım tamdır. Kadın özgürlük mücadelesi genel özgürlük mücadelesine güç verecektir. Bizden kopanları tekrar mücadelemiz etrafında birleşmeye çağırıyorum. Kadın özgürlük mücadelesi başarıya ulaşacak. Buna inancım tamdır.”

             TC’nin kutladığı 23 Nisan çocuk bayramında Kürdistan’dan TC meclisine gitmek için giden bir grup çocuk Ankara’ya TC devlet güçlerinin tüm engellemelerine rağmen ulaştılar. Meclis önünde bir basın açıklaması yaptıktan sonra TC meclis başkanı M. Ali Şahin’in kendilerine verdiği çanta ve hediyeleri geri çevirdiler.

             Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesinde 23 Nisan dolayısıyla basın açıklaması yapmak isteyen çocuklardan bazıları gözaltına alındı. Wan, Çewlik, İstanbul ve daha birçok kentte gün ile ilgili protesto eylemleri düzenlendi.

             KJB yayınladığı açıklamada “Cinsel saldırı ve tacizlerin AKP’nin bilinçli geliştirdiği siyasetin bir sonucu olduğunu belirtti.

             Sêrt’teki TC Vali ve Emniyet müdürlüğünün Sêrt’teki tecavüz olayından haberdar olduğu ve bilinçli olarak müdahale etmediği ortaya çıktı.

             Amed D tipi cezaevinde tutulan çocuklar için birçok STÖ cezaevi önünde kitlesel basın açıklaması yaptılar. 

             İran devleti Kürt tutsak Hebibullah Gulper Pur’a idam cezası verdi.

             Balyoz darbe planının baş zanlısı iddiasıyla daha önce gözaltına alınan ve mahkemeye çıktıktan sonra serbest bırakılan emekli TC 1. Ordu komutanı Çetin Doğan tutuklanarak Metris cezaevine konuldu.

             TC meclisinde 90. Yıldönümü vesilesiyle bir tören yapıldı. TC Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları yapılan törene katılmazken bu durum TC ordusu ile Hükümeti arasındaki iktidar kavgası olarak değerlendirildi.

             Irak’ta Şiilere karşı gerçekleştirilen bombalı saldırılarda en az 25 kişi öldü.

 

24.04.10

             Amed’de Demokratik Kadın Hareketinin öncülüğünde organize edilen “Ulusal Kürt Kadın Konferansı” başladı. Kürdistan’ın Dört parçasında ve Diasporadaki Kürt kadın kurumlarının temsilcileri de katıldı. Konferansa DEP eski milletvekili Leyla Zana’da katıldı. Zana yaptığı konuşmada “bugün Kürt kadının Rönesans bayramıdır” dedi.

             Ermeni soykırımının 95. Yıldönümü vesilesiyle İstanbul Taksim meydanında “Dur De Platformu” etkinlik düzenledi. Platform üyeleri Ermeni tehcirinin başladığı yer olan İstanbul Haydarpaşa tren garında bir anma etkinliği düzenledi. Etkinliğe yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Ermeni soykırımı Ermenistan’ın başkenti Erivan, Fransa’nın başkenti Paris ve ABD’de binlerce kişinin katıldığı protesto gösterileri düzenlendi.

             BDP Eşbaşkanları Gülten Kışanak ve Selahattin Demirtaş Ermeni soykırımı ile ilgili yayınladıkları yazılı açıklamada “Türkiye’nin inkâr ettiği gerçeklerle yüzleşmesi kaçınılmazdır” dendi.

             Mêrdîn’in Kerboran ilçesinde PKK gerillalarına ait bir toplu mezar ortaya çıktı. Birçok PKK gerillasının cenazeleri TC devlet güçleri tarafından hayvan leşleri ile beraber gömüldüğü ortaya çıktı.

             Mêrdîn’in Qoser ilçesinde 2 kişi de polis arabasına yönelik gerçekleştirilen ve 1 TC polisinin ölümüyle sonuçlanan saldırı sonrası bir barakada katledilmişti. İlçede panzerlerden açılan ateş sonucu Yaşar Özdurak yaralandı.

             Sêrt’teki planlı ve sistematik tecavüzün Sêrt TC Vali ve Emniyet müdürlüğünün tarafından uzun süredir bilindiği ve bilinçli olarak sakladıkları ortaya çıktı.

             “Wan Özgür Halk Derneği’nin” açılışı yapıldı. Açılışa Wan belediye başkanı Bekir Kaya’da katılarak bir konuşma yaptı.

             24 Nisan Ermeni Soykırım günü dolayısıyla konuşma yapan ABD Başkanı Barak Hüseyin Obama Soykırım yerine “büyük felaket” söylemini kullandı.

             TC’nin milliyetçi-faşist partisi MHP’nin genel başkanı Devlet Bahçeli TC meclisinde tutuklu tüm çocuklar için bir defaya mahsus af önerisinde bulundu.

             TC ordusunun YAŞ (Yüksek Askeri Şura)  kararlarına yargı yolunu açan 12, 13, 14 ve 15.Maddeler TC meclis genel kurulunun onayından geçti.

 

25.04.10

             İstanbul’da iki hafta önce yapılan Türkiye, Irak ve ABD’nin oluşturduğu Üçlü Komite toplantısında Amerikan yönetiminin PKK ile ilgili istihbarat paylaşımında yeni bir gelişme yaşandı. Irak-Türkiye ve ABD arasında oluşturulan ‘Üçlü Komite’ toplantısının çıkan ayrıntılarına göre ABD, ‘anlık istihbarat’ paylaşım süresini yeniden aşağıya çekti. Bu konuda Türkiye’den gelen istemi değerlendiren ABD, bilgileri ‘mümkün olan en kısa süre’ içinde Türk birimlerine bildirilecek dedi.

             TC ordusu topyekun savaş konsepti çerçevesinde Şirnex ve Colemerg’e yüzlerce askeri araç sevk etti.

             BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş katıldığı BDP Meletî il kongresindeki yaptığı konuşmada; “Mayıs’ta askeri operasyonlara karşı barış operasyonlarına çıkacağız” dedi.

             PKK gerillası Hasan Aksu için Almanya’da anma etkinliği düzenledi.

             Sêrt’teki sistematik toplu tecavüz vahşeti ile ilgili Sêrt Valisinin eylemlere katılacaklarına tecavüz etsinler zihniyeti Wan, Batman ve Sîlopî’de protesto eylemleri düzenlendi. 

             TC devlet güçleri tarafından Amed’de katledilen Enes Ata anısına Enes Ata uçurtma şenliğinin dördüncüsü Amed’de yapıldı.

             Çernobil faciasının 24. Yıldönümünde İstanbul Kadıköy’de kitlesel protesto yürüyüşün ardından bir miting yapıldı.

             BBP İstanbul il teşkilatı üyesi bir grup aşırı milliyetçi faşist 24 Nisan 1915’te gerçekleştirilen Ermeni soykırımının 95. Yıldönümünde İstanbul Taksim’de Ermenistan bayrağı yaktı. Dün de Ermenistan’ın başkenti Erivan’da gerçekleştirilen gösterilerde bir grup aşırı milliyetçi Ermeni tarafından TC bayrağı yakılmıştı.

 

26.04.10

             KCK: “Kürt yönetimi gizli görüşmelere son vermelidir. Kürdistani güçler kırıntılara razı etme politikasına tutum almalıdır. Ulusal Kürt Kadın Konferansı ulusal kongreye giden yolda önemli bir aşamadır.”

             HPG yaptığı açıklamada Mêrdîn’in Qoser’de yaşamını yitirenlerin kendi gerillalarımızdır dedi. HPG yayınladığı açıklamada Şirnex’e askeri sevkiyatın yoğunlaştığını ve Gımgım’da da askeri operasyonların kapsamının genişletildiğini belirtti.

             TC devleti Kürt halkına karşı savaş diplomasisi çerçevesinde Irak eski Başbakanı İyad Allavi Ankara’ya çağırdı. 

             KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan: “ Ya çözüm gelişecek ya da çatışma yaşanacak. 1 Mayıs’ta Emekçilerin temel gündemi demokratikleşme olmalı, sivil demokratik anayasa talebi öne çıkmalıdır.”

             Amed’de dört parça Kürdistan’dan katılan kadın delegeler Ulusal Kürt Kadın Konferansı sonuç bildirgesini açıkladı. Sonuç bildirgesinde Kürt dili üzerindeki asimilasyona, şiddete karşı ortak mücadele ve kadın tutsaklar için aktif mücadele kararlarını aldı.  Gelecek yılki konferansın Güney Kürdistan’ın Hewler kentinde yapılması kararlaştırıldı.

             Sêrt’te yaşanan tecavüz vahşeti Riha, Wêranşar ve Mexmur’de yapılan kitlesel basın açıklamalarıyla protesto edildi. BDP Sêrt milletvekili Osman Özçelik sistematik ve toplu tecavüz vahşetini TC meclis gündemine taşıdı.

             Partisinin Meletî Kongresi'nde konuşan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Kürdistan’da gelişen operasyonlara karşı Mayıs ayında barış operasyonuna çıkacaklarını belirterek, 'Meclis Başkanı diyor ki 'Bu ülkede savaş yok'. Buyursun gelsin Şırnak'a, Dêrsim’e, Hakkâri'ye bakalım savaş var mı bu ülkede yok mu?' dedi.

             2002 tarihinde OHAL'in kaldırılmasından sonra AKP hükümeti polis teşkilatını Kürdistan'da güç yapabilmek için yeniden yapılandırdı. Sayısı ve yetkileri arttırılan, özel timlerle takviye edilen polis teşkilatı, yapılandırma programı ile birlikte Bölge'nin en güçlü ve nüfuzlu devlet birimi haline geldi. 400 bini aşan mensubuyla 'teşkilat', Kürdistan'da işkence yapıyor, yargısız infazlara imza atıyor, bebek-yaşlı ayrımı gözetmeden katliamlar gerçekleştiriyor, panzerlerle insan eziyor, özellikle çocuk infazlarıyla dikkat çekiyor. Kürdistan'ın yeni polis-kontrası JİTEM’i aratmıyor.

             Siyasi soykırım operasyonları çerçevesinde Qers’te yapılan ev baskınlarında 7 kişi tutuklandı.

             Dêrsim’ın Mercan vadisine yapılan hidroelektrik santralı kitlesel olarak protesto edildi.

             Giresun’un Dereli ilçesinde TC ordu güçlerine ait askeri araca gerçekleştirilen silahlı saldırıda 1 astsubay ölürken 2 askerinde yaralandığı belirtildi.

             Mêrdîn’in Zangirt (Bilge) köyü katliamını gerçekleştiren 6 sanık 44 kez müebbet, 1 kişiye 15 yıl ve yaşı küçük olan bir sanığa da 44 kez 15’er yıl hapis cezası verildi. Geçen yıl Zangirt köyü korucuları tarafından 44 kişi çocuk, kadın, yaşlı demeden katletmişti.

             Sêrt’te bu kez de Pêrwarî’de bebeklere toplu tecavüz olayı ortaya çıktı. Bir YİBO (yatılı ilköğretim bölge okulu) bir grup genç bir genç kıza şantajla bebek temin ettirdikten sonra bebeklere 8 genç tecavüz ettikten sonra bebekleri katlediyor. TC Milli eğitim bakanı çok sıradan yaklaşarak olayı gündeme taşıyan medyaya kızdı. Yaşanan bu olay kültürel soykırım merkezi olarak bilinen yatılı ilköğretim bölge okulu gerçeğini bir kez daha ortaya çıkardı.

 

27.04.10

             Qoser’de TC polisiyle girdiği çatışmada yaşamını yitiren HPG gerillaları Amed ve Mêrdîn’de kitlesel cenaze törenleriyle toprağa verildi.

             BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş: “Savaş yoksa neden 50 bin insan öldü, 3 bin köy yakıldı? Biz sadece buzdağının görünen yüzünü tartışıyoruz. Sêrt’te yaşanan tecavüz vakası kıyameti kopartacak bir olaydır!  AKP anayasa değişiklik paketini desteklememiz söz konusu olamaz. 1 Mayıs’ı Newroz ruhuyla kutlayacağız.”

             TC ordusu topyekun savaş konsepti çerçevesinde Haftanîn ve Zağros alanlarına yönelik top ve havan saldırısı gerçekleştirdi.  

             HPG Komuta kademesine yönelik gerçekleştirilen Eğitim devresi sonuçlandı. Devre sonrası yapılan törene Halk Savunma Merkezi Başkanı Duran Kalkan’da katılarak bir konuşma yaptı.

             BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak Ulusal Kürt Kadın Konferansı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada konferansın “kadın iradesini ortaya çıkardığını” belirtti. 

             KJB yayınladığı yazılı açıklamada“Ulusal konferansın toplanması en acil görevdir” dedi.

             İstanbul Taksim meydanında 33 yıl önce TC kirli savaş güçleri tarafından 1 Mayıs Emek bayramında katledilenlerin 37 değil 42 kişi olduğu ortaya çıktı.

             Dicle Üniversitesi bahar şenliklerine katılmak isteyen bir grup öğrenci TC polis güçlerinin saldırısına uğradı. 98 öğrencinin gözaltına alındığı belirtildi.

             Sêrt’te sistematik gerçekleştirilen tecavüzün TC devlet yetkilileri tarafından 2 yıldır örtbas edildiği ortaya çıktı.  TC Başbakanı Tayip Erdoğan’da pişkince Sêrt’te yaşanan sistematik tecavüzün çok abartıldığını iddia etti.

             TC meclisinde AKP anayasa paketinin HSYK maddesi görüşülürken CHP Genel Başkanı Deniz Baykal AKP anayasası olarak nitelendiren anayasa değişiklik paketini Anayasa mahkemesine götüreceğini ileri sürdü.

             Ukrayna’da muhalefet partisi milletvekilleri, iktidar partisinin Rusya ile yaptığı anlaşma üzerine kendi meclislerine sis bombası atarak meclis başkanlarını yumurta yağmuruna tuttu.

 

28.04.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla haftalık olağan görüşmesi TC yetkililerinin hava muhalefeti bahanesiyle gerçekleşmedi.

             TC ordusunun askeri birlikleri dün gece Güney Kürdistan sınırını geçmek isterken şiddetli çatışmalar yaşandı. Yaşanan çatışmalarda 6 asker öldü. TC ordusu Güney Kürdistan’ın Çelê, Gever ve Şemzînan sınır hattında askeri yığınak yapmanın yanında yeni karakollar inşa ediyor.

             TC dışişleri bakanlığının müsteşarı Güney Kürdistan Federe Başkanı Mesut Barzanî ile bir görüşme yaparak resmi olarak Ankara’ya davet etti.

             Doğu Kürdistan’ın Seqiz kentinde PJAK gerillaları ile İran devrim muhafızları arasında yaşanan çatışmada bir İran askerinin öldüğü belirtildi.

             İran askeri, sınırda yakaladığı 2 Kürt gencini kurşuna dizerek katletti.

             Mersin Toroslar ilçe başkanı Osman Yiğit Mersin E tipi hapishanesinde dün gece yaşamını yitirdi. Yiğit Kürt halkına dayatılan siyasi soykırım operasyonları çerçevesinde tutuklanmıştı.

             Kürdistan’da 1 Mayıs Batman ve Agirî’de yapılacak bölgesel mitinglerle kutlanacak. Batman’daki bölgesel mitinge kapatılan DTP’nin Eşbaşkanı Ahmet Türk’te katılacak.

             TC kaymakamından DP’li belediye başkanına kadar Pêrwarî’de yaşanan sistematik tecavüzde anlaştığı ortaya çıktı.

             BDP ABD’ye ilk ziyaretini 2 Mayıs’ta gerçekleştiriyor. ABD ziyaretine kapatılan DTP’nin Eşbaşkanı Ahmet Türk, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve BDP milletvekili Emine Ayna’nın katılacağı belirtildi. 

             TC devleti Kürt Federe Başkanı Mesut Barzanî’yi resmi olarak Ankara’ya davet etti. Davetin bir mektupla gerçekleştiği ve Barzanî’nin daveti en kısa zamanda değerlendireceğini bildirdiği ortaya çıktı.

             AKP’nin Anayasa değişiklik paketi birinci turunu tamamlıyor. Birinci turda tartışmalı maddeler kıl payı geçmişti. CHP Anayasa değişiklik paketini iptal için Anayasa mahkemesine götürmeye hazırlanıyor.

             TC ordusu Konya’da “Anadolu Kartalı” adıyla bir askeri tatbikat yapıyor. TC ordusu tektip askerlik sistemini yapmaya hazırlanıyor. Üniversite mezunlarına tanınan kısa dönem askerlik yapma hakkı kaldırılıyor. Herkesin 12 aylık askerlik yapması noktasında çalışıldığı belirtildi.

 

29.04.10

             KCK Emekçiler Komitesi yayınladığı yazılı açıklamada 1 Mayıs Emekçi bayramını kutladı.

             33 yıl aradan sonra İstanbul Taksim Meydanı 1 Mayıs kutlamalarına açılıyor. 6 işçi konfederasyonu 3 koldan yürüyecek. Kutlamalar sırasında bir ordu TC polisi görev alacak.

             Kürdistan’da 1 Mayıs kutlamaları Batman, Bedlîs, Agirî ve Semsur’de çevre yerleşim illerinden Gerçekleşecek katılımlarla kutlanacak.

             HPG yaptığı açıklamada TC ordu birliklerinin 27 Nisan’da Güney Kürdistan’ı işgal girişiminde bulunduğunu belirtti.

             Siyasi soykırım operasyonlarını protesto etmek amacıyla Amed, Batman ve Riha’da kitlesel oturma eylemleri düzenlendi. Siyasi soykırım operasyonları Bazîd’de de kitlesel olarak protesto edildi.

             İHD ve TİHV yayınladıkları raporlarda 2009 yılındaki insan hakları ihlallerin hiçbir dönemde kıyaslanmayacak düzeyde olduğunu ortaya koydu.

             Sêrt’te yaşanan sistematik toplu tecavüz Amed, Dêrîka Çîyayê Mazî ve İstabul’da düzenlenen basın açıklamalarıyla protesto edildi.

             Kürdistan Halk İnisiyatifi yaptığı açıklamada; Dîlok (Antep)’ta 16 Kürt genci özel savaş amaçlı eğitildiğini, eğitilen gençlerin isimlerin elinde olduğunu ve Kürt halkının kendisini her türlü savunacağını belirtti.

             TC devletinin MGK toplantısı yapıldı. Toplantıda ana gündem maddesi Kürt Özgürlük hareketini tasfiye planıydı. Diğer bir gündemde TC Mit müsteşarlığına kimin getirileceği olduğu belirtildi.

             AKP anayasa değişiklik paketinin TC meclisinde görüşülen birinci turu tamamlandı. AKP milletvekillerinin gizli yapmaları gereken oylamayı açık biçimde yaptığı ortaya çıktı.

             Kayseri TC YİBO (yatılı ilköğretim il bölge okulu)’da yine 2 yıldır öğretmenler tarafından kız öğrencilerin cinsel tacize maruz kaldığı ortaya çıktı. Tacize uğrayan 2 kız öğrencinin intihar girişiminde bulunduğu belirtildi.

             Avrupa parlamentosunda konuşmak için TC Başbakanı Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Brüksel’e gitti. 210 kişiyle Brüksel’e giden Emine Erdoğan Brüksel’de belki de dünyada kadın haklarını savunacak en son kişilerden biri olarak kadın hakları savunuculuğuna girişti.

 

30.04.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla haftalık olağan görüşmesinin gerçekleştiği belirtildi. 

             Kürt özgürlük hareketinin neferi Ahmet İnce (Apê Hesen) 2 yıl önce yakalandığı akciğer kanseri nedeniyle yaşama veda etti. İnce vasiyet ettiği üzere Qendîl’de büyük emek harcadığı “Önderlik Bahçesi’nde” toprağa verildi.

             1 Mayıs Emek ve direniş bayramının kutlama hazırlıkları çerçevesinde BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak ve BDP milletvekilleri İstanbul Taksim meydanındaki kutlamaya katılım için bildiri dağıttılar.

             Kongra Gel 1 Mayıs Emekçi Bayramı vesilesiyle yayınladığı açıklamada “1 Mayıs Barış cephesini örgütleyelim” dedi.

             KJB 1 Mayıs vesilesiyle yayınladığı açıklamada “Emeğinin hakkını alamayan tüm kadınlar alanlarda olmalıdır” dedi.

             BDP, Kürdistan’da topyekun savaş konsepti çerçevesinde başlatılan askeri operasyonlara karşı 1 aylık sivil itaatsizlik eylem sürecini başlatacak. İlk eylemde Amed’in Lîce ilçesinde yoğun operasyonların yapıldığı bölgeye gidilerek yapılacak. Operasyonlara karşı onbinlerce kişi barışı sembolize eden beyaz tişörtlerle canlı kalkan olacak, askeri sevkiyat yapan araçların önü kesilerek oturma eylemleri yapılacak. 

             BDP Sîlopî belediyesi tarafından düzenlenen 3. Cudî Kültür ve Sanat Festivali “Cudî’ye barış, sanatın gücüyle gelecek” şiarıyla çevre kentlerin belediye başkanlarının katılımıyla başladı.

             İHD’nin yayınladığı açıklamada 8 yıllık AKP hükümeti iktidarında insan hak ihlallerinin % 1000 artarak büyük bir rekor kırdığı belirtildi.

             İrtica ile mücadele belgesinin davası kapsamında TC ordusuna bağlı Albay Dursun Çiçek belgede ıslak imzası olduğu iddiasıyla İstanbul adliyesince tutuklandı.

             Aralarında BDP milletvekili Sevahir Bayındır’ında bulunduğu TC meclis insan hakları komisyonuna bağlı bir heyeti sistematik toplu çocuk tecavüzlerin yaşandığı Sêrt’e giderek kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile bir dizi görüşme yaparak bilgi aldı.

             Siyasi soykırım çerçevesinde TC yargısı DEP eski milletvekili ve DTK’nin Eşbaşkanı Hatip Dicle’ye DTK’nin sonuç bildirgesini açıklaması sırasında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla 2 yıl hapis cezası verdi.

             Yunanistan hükümetinin yaşadığı büyük mali kriz nedeniyle hayata geçirmeye çalıştığı kemer sıkma politikası Yunan halkı tarafından büyük bir tepkiyle karşılaştı. Maliye bakanlığına girmek isteyen göstericilere saldıran Yunan polisi ile göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net - www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.