Cudi’de Doğa Katliamı
Haberler / 15 Mart 2020 Pazar Saat 06:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ- Ciner Grubu tarafından Silopi’de işletilen termik santral için Cudi Dağı’nda açılan yeni maden sahalarında doğa katliamı gerçekleştiriliyor.

Şırnak’ın Silopi ilçesi Görümlü (Bêspin ) ve Çalışkan (Gite) beldeleri arasında 2006 yılında yapımına başlanılan ve 2013 yılında açılışı dönemin başbakanı Erdoğan tarafından gerçekleştirilen Ciner Grubu’na ait termik santral için yeni maden sahaları açılıyor. Termik santrale maden yetiştirmek amacıyla Cudi Dağı’nda açılan maden sahaları dağın oyulmasına yol açarken, çalışmalarda dinamit kullanılması tahribatı daha da büyütüyor. Binlerce dönüm arazinin patlama ve yakılma yöntemi kullanılarak tahrip edildiği bölgede hayvanlar ve ağaçlar da katliamdan nasibini alıyor.

 

Zehirli Gazlarla Doğada Büyük Tahribat

Ciner Grubu, çözüm sürecinin ardından çatışmaların sonlanmasıyla birlikte, “bölgeyi Türkiye’nin Çin’i yapacağız” diyen AKP iktidarının teşvikiyle bölgeye yerleşen şirketlerden ilkidir. Şirket, Cudi Dağı zirvesine kurduğu termik santralle hem Şırnak bölgesindeki emekçileri güvencesiz ortamda ucuz iş gücü olarak çalıştırıyor, hem de termik santralin bacasından çıkan zehirli gazlarla doğada büyük tahribata neden oluyor.

 

Kürdistan Doğası Bilinçli Katlediliyor

Yüzlerce yıllık tarihe sahip Asurilere ait Aksu (Herbul) köyünü yok eden maden çalışmaları, önce Cudi Dağı’nın Zêriger ve Çele Şex Abas alanlarında sıçrarken, şimdi de Gire Êzmun olarak adlandırılan bölgede sürüyor. İş makinelerinin yanı sıra dinamitlerle yapılan maden sahası açma çalışmaları çevre köyler ile birlikte Silopi ilçe merkezinden dahi görülecek boyutlara ulaşırken, patlamalar nedeniyle ortaya çıkan toz bulutu da hayatı olumsuz etkiliyor. Bölgede son zamanlarda kanser vakalarında artış yaşanmakta. Yetkililer duruma kulak tıkarken, ortaya çıkan görüntüler, Kürdistan doğasının bilinçli bir şekilde katledildiğini gözler önüne seriyor.

Ciner Grubuna ait kömür madenleri Cudi Dağın’da Açık kuyu sistemiyle, dinamitlerle kömür çıkarılan madenlerle büyük bir doğa katliamı yapılıyor. Cinerler’in yaptığı maden aramaları sonucunda bölgede birçok ağaç kesilirken geniş bir yeşil alan yok edildi. Cudi dağındaki bu doğa katlimaı, bölgeden çok bir mesafeden gözle görülebilecek bir büyüklükte. Bölgede bulunan onlarca endemik bitki türü de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Yüzlerce dinamitle patlatılarak yapılan yeni maden sahası açma çalışmalarının Cudi Dağı’nın iç kesimleri tamamen oyulurken arazinin bitki örtüsü de büyük bir tahribata maruz kaldı.

 

Maden Sahası Genişletiliyor

Açık maden işletmeciliği yönetimiyle sürdürülen çalışmalarda yüzlerce kamyon ve kepçe kullanılırken, maden sahasının her geçen gün genişlemesi ise dikkat çekiyor. Sık sık dinamitlerin patlatıldığı maden sahasında hiç eksik olamayan toz bulutları ise çevre köylerdeki yurttaşları olumsuz etkiliyor.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA