Kızılay, Milyonlarca Doları Tecavüzcü Ensar Vakfı'na Aktardı
Haberler / 01 Şubat 2020 Cumartesi Saat 07:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ - AKP iktidarının Kızılay yoluyla çeşitli vakıf, dernek ve çetelerine para aktardığı iddası sonrası, Başkent Gaz tarafından yapılan bağışın, Kızılay tarafından 45 çocuğa cinsel istismar ile gündeme gelen Ensar vakfı’na aktardığı ortaya çıktı.

Kızılay’ın hesaplarına Başkent Gaz tarafından aktarılan 8 Milyon dolarlık bağışı çocuklara cinsel istismar iddialarıyla gündeme gelen ve Karaman’da 45 çocuğa cinsel istismarda bulunan AKP’ye bağlı Ensar Vakfına aktarıldığı, Başkent Gaz’ın 8 milyon dolardan sadece 75 bin doların Kızılay'a, geri kalanının ise Ensar Vakfı'na aktarılması konusunda şart koştuğu belirtildi.

 

Kızılay Yoluyla İstismarcı Ensar Vakfı’na Para Aktarımı

Ortaya çıkan belgede, Başkent GAZ’ın bu doğrultuda 29.12.2017 tarihli ve altında dönemin Başkent GAZ Genel Müdür Vekili Asım Yüksel ve Başkent GAZ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun imzası ile gönderilen belge ile Kızılay’a tam 8 milyon Dolar bağışladığı ortaya çıktı.

Başkent GAZ tarafından Kızılay’a gönderilen belgede Başkent GAZ’ın Türk Kızılay’ın hesaplarında 27.12.2017 tarihinde 8 milyon Dolar aktardığını ifade edilirken, yatırılan 8 milyon Dolar’ın sadece 75 bin Dolar’ının Kızılay faaliyetlerinde kullanılmasına, geriye kalan 7 milyon 925 bin Dolar’ın ise Türk Kızılayı ile Ensar Vakfı arasında yapılacak protokol kapsamında yurt inşaatında kullanılmasına muvafakat edildiği belirtildi.

 

Başkent GAZ İle Kızılay Arasındaki Anlaşma

Ortaya çıkan belgede “Bu amaçla belirtilen tutarın (7 milyon 925 bin dolar) Ensar Vakfı hesaplarına aktarılması,ve yurt inşaatı sürecine ilişkin olarak derneğin izin hukuki,mali ve idari hiç bir sorumluluğunun olmayacağını kabul ve taahhüt ederiz” ifadelerine yer verildi. Bunun üzerine Kızılay üzerinden Başkent GAZ’ın Ensar Vakfı’na mali destek sağlamış olduğu da ortaya çıktı.

AKP iktidarının yaptığı son düzenlemeyle ile birlikte Kızılay’a yapılan tüm bağışlar  vergiden düşebiliyor.

 

ENSAR Vakfı’na 7 Milyon 925 Bin Dolar Aktarıldı

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Torunlar GYO’nun satın aldığı Başkent GAZ 8 milyon TL’yi önce Kızılay a yatırarak vergiden düşürüldüğünü ve arkasından ise paranın Kızılay’ın hesabında 75 bin doları kalacak şekilde 7 milyon 925 bin Dolar tutarındaki kısmının Kızılay hesabından cinsel istismarcı Ensar Vakfı’na aktarılması için muvafakat vermiş olduğu kaydedildi.

Başkent GAZ’ın sahibi Torunlar GYO 8 milyon Dolar vergiden düşerken, bir yandan da Ensar Vakfı’na mali kaynak aktarımı sağlanmış olduğu ifade edilirken, paranın ilk olarak aktarıldığı Kızılay’ın tüzüğündeki tanımlanan görev ve sorumluluk alanlarında “Cami,yurt yaptırmak” gibi bir görev tanımlaması bulunmadığı belirtildi.

Belgede yer alan Ensar Vakfı ile Kızılay arasında yapıldığı anlaşılan “Yurt yaptırma” protokolü Kızılay’ın görev ve sorumluluk alanı dışında kaldığı kaydedildi.

 

Kızılay Bağışı Doğruladı

Kızılay, resmi sosyal medya hesabından ‘Kamuoyunun Dikkatine’ başlıklı bir açıklama yaptı. Kızılay açıklamada Ensar Vakfı’na yapılan bağışı doğruladı.

İşte o açıklamalar:

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA