MEB Yoluyla Topluma Şeriat Sistemi Dayatılıyor
Haberler / 28 Ocak 2020 Salı Saat 08:15
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ - AKP iktidarına güdümlü Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) doğal afet, terör ve cinsel istismar gibi olaylar karşısında psikolojik destek sağlamak amacıyla başlattığı, “Psikososyal Önleyici Destek Programı” kapsamında hazırlanan kitaplarda, çocuklara cinsel istismar ve şiddet uygulayan kadınların başı açık, şefkat gösteren kadınların türbanlı olarak gösterilirken, bıyıklı erkekleri iyi bıyıksızları ise sapık olarak gösteriliyor.

AKP iktidarına bağlı Vakıf ve cemaat yurtlarında yüzlerce çocuğun cinsel istismara uğradığı tescillenirken, Millli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı kitaptaki cinsel istismarla ilgili anlatımlar şöyle;  Kitapta bulunan, “Doğrular ve Yanlışlar” etkinliği altında çocuğunu öpen, şefkatle sarılan anne görseli paylaşıldı. Görseldeki anne ise türbanlı şekilde yansıtıldı. Bir başka resimde ise çocuğu öpmeye çalışan başı açık yetişkin bir kadın ve bu girişim karşısında hoşnut olmayan çocuk anlatıldı. Bu resmin hemen altına ise çocuğunun başını okşayan kapalı bir annenin çizildiği resim yerleştirildi. Kitapta yer alan hikayelerin birinde ise sokakta oynayan çocuğun yanına gelen komşusunun onu öpmek istediği ifade edildi. Bu hikayenin görselinde de başı açık bir kadın tercih edildi.

 

MEB, İktidarın Talimatlarıyla Müfredatı Hazırlıyor

Türkiye toplumlarına şeriatı dayatan tekçi AKP iktidarı ve ona bağlı MEB, ‘Psikososyal Önleyici Destek Programı’ kitabında, bıyıklı erkeklerin de şefkatli iyi insan, bıyıksız erkeklerin ise cinsel istismar yapan görsellerine yer verildi. Kitapçıkta yer alan çizimlerde bıyıksız olan erkekler taciz örneklerinde, bıyıklı erkekler ise şefkat örneklerinde kullanıldı. İktidarın talimatlarıyla eğitim müfredatını hazırlayan MEB, uzun bir süredir benzer politikayı sürdürüyor.

 

Cemaatler Eğitim Sistemine Dahil Ediliyor

AKP iktidarı okulların dini grupların temel faaliyet alanları haline getirilmesine neden olurken, Dinî vakıf ve dernekler eğitim sistemine dahil edilerek, devlet okullarında başta ‘değerler eğitimi’ olmak üzere tamamına yakını dini içerikli çeşitli konularda ders ve seminer verebilecek. Kendi yayınlarını dağıtabilmesi, pedagojik olarak sakıncalı olmasına rağmen çocukları camilere, Kuran kurslarına, dini sohbetlere yönlendirmesi gibi faaliyetlerin yolunuarak şeriata dayalı eğitim uygulamaları hayata geçiriliyor.

 

Erdoğan: Hedefimiz dindar nesil

Çeşitli cemaatlere bağlı okullar, yurtlar, kreşler ve Kur’an kurslarının açılması ve faaliyet yürütmesi, okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocukların toplu olarak camilere götürülmesi, erkek ve kız çocukların ayrı ayrı sıralarda oturtulması, namaz kılmaya zorlanması ve dini sohbetlere yönlendirilmesi gibi uygulamalar 2020 eğitim öğretim yılında da artarak devam ediyor. 18 yıldır iktidar olan AKP hükümeti tarafından eğitim sistemi 15 kez değiştirilerek, eğitim müfredatına özellikle şeritta dayalı sistem uygulanmaya konuldu. Anaokulundan başlayarak çocukların şeriatçı ve cinsiyetçi bir toplumun zemini hazırlanmakta.

Erdoğan, 2016 yılının Şubat ayında yaptığı bir konuşmada “Başbakanlığım dönemimde ‘Dindar nesil yetiştireceğiz’ dedim, birileri çılgına döndü. ‘Bir başbakan böyle konuşamaz’ dediler. Ben de niye konuşamayacağımı anlamadım. Bir başbakan olarak hedefimi böyle belirlemişim. Hedefimiz dindar nesil. Geçenlerde milli eğitim bakanımıza da söyledim. Bizim imam hatiplerde projelerimiz var. Doçentler profesörler çıksın, ‘Ben imam hatiplerde yöneticilik yapmaya varım’ desin. İşte reform budur. Ben bu işin başını çekecek profesörlerimizin, doçentlerimizin olduğuna inanıyorum” demişti.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER): egitim  seriat  sistemi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA