Efrin ve Girê Spi’deki Çeteleri Libya’ya Sevk Ediliyor
Haberler / 29 Aralık 2019 Pazar Saat 10:10
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ - Türkiye, Libya’da savaştırmak için İdlib’deki çetelerin sevkiyatı yanı sıra, Efrin ve Girê Spî merkezli açtığı ofislerde de para karşılığında çeteler topladığı öğrenildi.

Al-Wefaq hükümetinin resmi olarak Türkiye’den asker talep etmesi üzerine Erdoğan asker göndereceğini açıklamasından sonra Rojava’da Efrin ve Girê Spî merkezli kayıt ofislerinde çetelere Libya’da çatışmaları karşılığında 1.800 dolar ile 2.000 dolar arasında maaş verileceği bilgisine ulaşıldı.

 

Girê Spi ve Efrin Merkezli Ofisler Açıldı

Alınan bilgilere göre, Türkiye’nin Girê Spi ve Efrin’de kurduğu ofislerde çete gruplarının isim listelerini Libya’ya göndermek üzere teslim etmelerini istediği belirtildi. Efrin’de Levant Cephesi’nin gözetimi altındaki köylerde, Al-Mu'tasim Tugayı denetimindeki Kıble köyünde ve Şam Tugayının denetimindeki Mahmudiye köyünde ofisler açıldığı öğrenildi. İsmi alınan kişilerin kayıtları Türk askeri makamlara incelemeleri için Urfa’da kurulan kamp merkezlerine gönderiliyor.

 

Gençler Sosyal Medya Grupları Üzerinden Örgütlendiriliyor

Efrin bölgesindeki tanıklar, bu grupların düzinelerce üyesinin Libya'daki savaşa katılmak ve burada Türk himayesi altında çalışmak için bu merkezlere geldiğini doğruladı. Çete gruplarının sosyal medya hesapları üzerinden kurdukları gruplar yoluyla gençleri Libya savaşına katılmaya teşvik ettiği öğrenildi. Ayrıca savaşa katılacak her kişi için 1.800 ila 2000 dolar arasında değişen maaşlar sağlanacağı ifade edildi.

 

Feylaq el Şam Çeteleri, Silahlı Gruplara Liderlik Edecek

Erdoğan Libya ile yaptığı anlaşmadan sonra bölgeye asker göndereceklerini açıklamıştı. Yapılan anlaşma ayrıca güvenlik, askeri eğitim, lojistik destek, yasadışı göçlere karşı işbirliği içerisinde olacağını da içermektedir. Feylaq el Şam üyelerinin de Libya güçleriyle önceki ortaklıkları nedeniyle silahlı örgütlere liderlik etmeleri istendiği öğrenildi.

 

Trablus’a 2 bin Kişilik Çete Grubu Sevk Edildi

Fayez El-Wefaq, hükümetinin Libya’nin başkenti Tarablus’ta Halife Hafter liderliğindeki Libya ordusunun saldırılarını geri püskürtmek için resmi olarak Türkiye’den kara, hava ve askeri destek istemişti.

Yine yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre geçtiğimiz iki gün içerisinde Trablus’a ulaşan Suriye’deki çetelerin sayısı 2 binden fazladır. Çetelerin Libya’ya 2000 dolar maaşla gönderilecekleri iddiası sürerken, geçtiğimiz günlerde ÖSO çetelerinden bir grup Trablus’ta çektiği videolarını Facebook’ta paylaşmıştı.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER): Turkiye  Libya  cete    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA