MİT’in Roboski Katliamındaki Rolü
Haberler / 27 Aralık 2019 Cuma Saat 06:36
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ- Üzerinden 8 yıl geçmiş olmasına rağmen aydınlatılmayan ve sorumluların yargılanmadığı Roboski katliamının Yurtdışı Etnik Bölücü Faaliyetler(EFB) Daire Başkanı Uğur Kaan Ayık’ın notu dahilinde gerçekleştiği ortaya çıktı.

Şehit Sakine Cansız Devrimci Operasyon Birimi tarafından 4 Ağustos 2017 tarihinde Federe Kürdistan Bölgesi Süleymaniye’nin Dukan nahiyesinde yapılan özel bir operasyonla yakalanan TC’nin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) PKK Masası sorumlularından Erhan Pekçetin Şırnak'ın Qileban ilçesine bağlı Roboskî köyünde Türk ordusuna bağlı savaş uçaklarının 28 Aralık 2011’de 19’u çocuk 34 sivili katlettiği olayın Yurtdışı Etnik Bölücü Faaliyetler Daire Başkanı Uğur Kaan Ayık’ın notu ve yönlendirmesi dahilinde gerçekleştiğini itiraf etti.

 

MİT’in PKK Masası sorumlularından Erhan Pekçetin;

“Roboski olayı gerçekleştiği zaman İstanbul MİT Bölge Dairesi’ndeydim. Roboski bölgesinde bulunan muhabirlerimiz olayına ilişkin fotoğrafları bize gönderdi. Olayı o şekilde öğrendim. Karargaha geldikten sonra konuya ilişkin bir kaynaktan gelen yorumlar ve duyumlar vardı. Yurtdışı EBF (Etnik Bölücü Faaliyetler) Daire Başkanı Uğur Kaan Ayık tarafından TSK’ya gönderilen not vardı, ancak tam teyit edilmemişti. HPG Ana Karargah komutanlarından Dr. Bahoz Erdal’ın sınır bölgesine yakın bir yerde telsiz kestirmesine çıktığı, Haftanin bölgesine ciddi bir gerilla gücünün kaydırıldığı, gerillaların sınır geçişi yapabilecekleri ve benzeri iddialar ileri sürülmektediydi. Fakat bunlar teyitli bilgiler değildi” dedi.

 

‘Oranın kaçakçılar düzergahı olduğu biliniyordu’

Söz konusu katliam bölgesinin sınır ticareti amacıyla kullanıldığının üst düzey kimi askeri personel tarafından bilindiğini  dile getiren Pekçetin, katliamın çok bilinçli bir şekilde yapıldığını şu çarpıcı ifadeler ile dile getirdi: “Askerler söz konusu güzergahta sürekli kaçakçılık yapıldığını, güzergahın kaçakçılar tarafından kullanıldığını biliyorlardı. Güzergah yolunda termal kamera var, yine İHA görüntü kayıtları da bunlunuyordu ve kaçakçı oldukları çok netti. Ayrıca her gün bu güzergah kaçakçılar tarafından kullanılıyordu. Bu grubun kaçakçı olduğunu bildiren bir yetkili de vardı. Kaçakçı grubu ile gerilla grubu arasındaki farkı da güvenlik güçleri bilir. Bunların yerel ve güvenlik güçleri tarafından kaçakçı grubu olduğu belirtilmesine rağmen uçaklar bölgeyi bombaladı.”

 

 ‘MİT içerisinde katliamdan sorumlu olanlar aklandı’

Katliam emrini veren ve Roboskî’ye bombalar atanlardan hesap sorulmadığını, bunun tersine katliamın üzerinin örtülmeye, sorumluların gizlenmeye çalışıldığı hatırlatmasında bulunan Pekçetin, itiraflarına şöyle devam etti:  “Yurtdışı Etnik Bölücü Faaliyetler (EFB) Daire Başkanı Uğur Kaan Ayık tan ve bu katliamda yer olan hiç kimseden hesap sorulmadı. Bununla ilgili  soruşturma ve geriye dönük bazı  işlemlerin yapılacağı söyleniyordu, fakat nasıl bir cevap verildi bilmiyorum. Orada 19’u çocuk 34 sivil katledildi. Allah rahmet eylesin fakat bunu yapanlar aklandı herhangi bir ceza verilmedi.” dedi.

Uğur Kaan Ayık kimdir?

MİT Güvenlik İstihbarat Başkanlığı’na bağlı Etnik Bölücü Faaliyetler bünyesinde Yurtdışı Etnik Bölücü Faaliyetler (EBF) Dairesi Başkanı olan Uğur Kaan Ayık, Paris’te 9 Ocak 2013’te PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in katliamının gerçekleştiği kanlı saldırının emrini veren üç isimden biridir. Katliam sonrası 2014’te Katar’ın başkenti Doha’ya resmi MİT temsilcisi olarak atandığı biliniyor.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.