Türk Devleti Kürdistan Şehirlerinde Uyuşturucu Ticareti Yapıyor!
Haberler / 15 Aralık 2019 Pazar Saat 07:39
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ - Lice Merkez Jandarma Karakol Komutanının da aralarında bulunduğu 4 rütbeli askerin uyuşturucu ticaretinden tutuklanmasının ardından başlatılan operasyonlarda 30 kişi gözaltına alındı.

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kürdistanın Amed Şehrinin Lice İlçesinde görevli 4 rütbeli Asker, Askeri Araç içerisinde 80 kilogram uyuşturucu kaçırırken Sur Mermer Karakolu arama noktasında yakalandı. Lice Merkez Jandarma Karakol Komutanının da aralarında bulunduğu 4 rütbeli askerin uyuşturucu ticaretinden tutuklanmasının ardından başlatılan operasyonlarda otuz kişi gözaltına alındı.

Lice ilçesi Merkez Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş M. ve 3 uzman çavuşun ifadeleri doğrultusunda gözaltına alınan rütbeli askerlerin verdikleri ifadelerde uyuşturucu ticaretini daha önce de yaptıkları, hammadde sağlayanlarla ilişkileri ve kimlerle yaptıklarına dair bilgiler verdiği belirtildi. Uyuşturucu ticareti yapan rütbeli askerlerin sorgularında uyuşturucu sevkiyatının askeri araçlarla yapmaları nedeniyle kontrol noktalarından rahatlıkla geçtiklerini belirterek, uyuşturucu ağının sadece Liceyle sınırlı olmadığı bilgisini verdi.

 

Olaya İlişkin Valilik, 4 gün sonra açıklama yaptı
Askerlerin adının karıştığı uyuşturucu olayında dikkat çeken hususlardan biride Diyarbakır Valiliğinin olayın kamuoyuna yansımasından dört gün sonra açıklama yapması ve Türk devletinin daha önceki pratiklerinde olduğu gibi devletin resmi görevlilerinin adının karıştığı uyuşturucu sevkiyatını PKK’nin üzerine atması oldu.

Bir taraftan Valilik bu açıklaması ile kafalarda karışıklığa neden olurken askerlerin bu işi yeni yapmadıkları daha öncede birçok defa askeri araçlar aracılığı ile bölge karakollarının izni doğrultusunda ekilen ve yetiştirilen uyuşturucuyu ülkenin batısına taşıdığı bilgisine ulaşıldı.

 

Dosyaya Hani ve Hazro da eklendi

Kürdistan’da sadece askerler değil, Türk polisi de uyuşturucu işine yoğun bir şekilde girmiş durumda. Açılan soruşturmanın genişlemesi üzerine Hani ve Hazro ilçelerinde de operasyon yapıldığı öğrenildi. 6 Aralık tarihinde Hazro ilçesinde bir polis memurunun aracında 120 kilogram esrar bulunması ardından Hani İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde başlatılan soruşturma kapsamında 3 polisin görevden uzaklaştırıldığı iddia edildi.

 

Bu İlk Değil!

6 Aralık günü Amed’in Lice ilçesinde uyuşturucu kaçırırken yakalanan askerlerin uyuşturucu kaçırırken yakalanması olayı ilk değil. Daha önce de birçok defa askerlerin resmi araçla uyuşturucu kaçırırken yakalandığı ortaya çıkmıştı.

 

Kürdistan İllerinde Uyuşturucu Kullanımı OHAL’den Bu Yana Yüksek Artış Gösterdi.

26 Temmuz 2016da darbe bahanesi ile askerlerin sokaklara çıkmadığı Kürdistanın bütün illerinde OHAL ilan edilmişti.

İlan edilen OHALden sonra Kuzey Kürdistan’ın bütün kurum ve kuruluşları başta askeriye olmak üzere MİT ve İçişleri Bakanlığına bağlı emniyet genel müdürlüğü tarafından baskı altına alındı. Kürdistandaki bütün kurumları baskı altına aldıktan sonra sokaklara yönelen Türk Devleti resmi kurumları, şehirlerde fuhuş başta olmak üzere uyuşturucuyu yaygınlaştırdı.

Bölge halkından aldığımız bilgilere göre uyuşturucu ticareti yapan kişilerin bizzat devlet tarafından korunduğu, halk tarafından şikayet edilmelerine rağmen yakalanmadıkları, yakalananlarında birkaç saat içinde tekrar serbest bırakıldığı bilgisine ulaşıldı.

Kürdistanlılar belirttikleri ifadelerde OHAL öncesi uyuşturucu kullanımının OHAL sonrasında yüksek oranda arttığını söyledi.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.