Türk Devleti Sur Halkını Sur’dan Caydırmaya Çalışıyor
Haberler / 10 Aralık 2019 Salı Saat 06:54
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ - AKP-MHP rejiminin 2 Aralık 2015’te Amed’in Sur ilçesine saldırarak yakıp yıktığı yerleşim yerlerini ‘Acele Kamulaştırma Kararı’ ile yıkılan ve yeniden yapılan evlerin sahiplerinden büyük miktarda para istediği ortaya çıktı.

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre, AKP-MHP rejiminin 2 Aralık 2015’te yakıp yıktığı ve binlerce yurttaşı yerinden ederek göçe zorladığı Amed’in Sur ilçesinde ‘Acele Kamulaştırma Kararı’ ile yıkılan ve yeniden yapılan evlerin sahiplerine verilmesi karşılığında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından büyük bir miktarda para istediği ve bununla Sur halkını Sur’dan caydırmaya çalıştıkları öğrenildi.

Faşist AKP-MHP iktidarı Sur’da Yüzde 82'lik kamulaştırma kararından sonra halkı yerinden ederek, TOKİ'lere mecbur bıraktığı Sur’da Hasırlı, Savaş, Fatihpaşa ve Cemal Yılmaz Mahallelerini tamamen yıkarak, yakarak yok ettiği, yok ettiği mahaller de ise halkı göç etmeye zorladığı belirtildi.

 

‘Devlet Sur halkına verdiği hiç bir sözü yerine getirmedi’

Devlet tarafından evleri yakılıp yıkılan A.D. isimli vatandaş, kendileri gibi binlerce insanın göçe zorlandığını, Alipaşa ve Lalebey başta olmak üzere 4 mahallede, Acele Kamulaştırma kararıyla, mahallede yaşayan ev sahiplerinin evlerinden zorla çıkartıldığını ve bunun karşılığında evleri bittiğinde geri vereceklerine dair sözü verildiği halde evlerinin verilmediğini ifade etti.

 

‘Ev sahiplerinin ödemeyeceği miktarda para isteniyor’

A.D. Sur’da evleri yıkılan ev sahiplerinin evlerine dönmeleri karşılığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ev sahiplerinin ödemeyeceği miktarda para istediğini söyledi.

 

’Demografik yapı değiştirilmeye çalışılıyor’

A.D. ”Saray iktidarına bağlı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu güne kadar verdiği hiç bir sözü yerine getirmediğini, aksine Sur halkının tekrardan evlerine geri dönmelerini engellemek için yüksek miktarda para istediğini biliyoruz. Buranın demografik yapısını değiştirmeye çalışıyorlar. Sur’da yaşayanların yerine, batıdan gelen memur ve milliyetçi kesimi yerleştirilerek yapıyı değiştirmeye çalıştıklarının bilincindeyiz” dedi.

 

‘Evlerimiz ne şekilde olursa olsun geri alacağız’

Sur’daki yurttaşların evlerine geri dönmemeleri için her türlü zorluğu çıkartıklarını kaydeden A.D., ” Biz yerimizi yurdumuzu kimseye bırakmayacağız. Bu güne kadar devlet tarafından yapılan baskılar bizi yıldırmadı bu saatten sonra da yıldıramayacağını iyi bilmeleri gerekir. Biz geri adım atmayacağız ve evlerimizi ne şekilde olursa olsun geri alacağız” dedi.

Daha önce de Diyarbakır Mimarlar Odası Şube Eş Başkanı Şerefhan Aydın, “Sur’da diyelim ki ortalama 200 metrekarelik bir ev, 560 bin TL ediyor. Devlet ev sahiplerine en fazla 70-100 bin arası verdi. Geçmişte eski Bakan Özhaseki, açıklamada bulunmuş ‘Burada yaşayan insanlar tapusunu devlete versin, gitsin bize bıraksın. Biz burada tarihi ev yapacağız. Bedelini çıkaracağız, ev sahibinin de eski evine de bir bedel biçeceğiz. Aradaki farkı bize öderse ona ev vereceğiz” demişti. Farkı oradaki yurttaşın karşılayamayacağı bir miktar istiyorlar ki yurttaş caysın. Orada yaşayan insanların gelir düzeyi ortada. Düşünün 1-2 yıl önce bunu söylemiş.” şeklinde açıklama yapmıştı.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA