Türkiye’de 16 Milyon Kişi Açlık Sınırının Altında Yaşıyor!
Haberler / 09 Aralık 2019 Pazartesi Saat 12:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ - AKP iktidarının yarattığı ekonomik krizle birlikte 64 milyon nüfus açlık ve yoksulluk sınırında yaşarken, 16 milyon kişi ise açlık sınırının altında yaşamak zorunda bırakılıyor. Türkiye’de 675 TL ve altında geliri olan kişi sayısının 8 milyon 700 bin kişi olduğuna dikkat çekilirken, intihar eden öğretmenlerle birlikte atanamayan ve geliri olmayan öğretmen sayısının ise 700 bin kişi olduğu ortaya çıktı.

Türkiye’de AKP iktidarının yarattığı ekonomik krizle birlikte açlık sınırının altında yaşayanların sayısı 16 milyon kişiye yükselirken, 48 milyon kişinin ise yoksulluk sınırında yaşadığı belirtiliyor. Türkiye’de 675 TL ve altında geliri olan kişi sayısının 8 milyon 700 bin kişi olduğuna dikkat çekilirken, intihar eden öğretmenlerle birlikte atanamayan ve geliri olmayan öğretmen sayısının ise 700 bin kişi olduğu ortaya çıktı.

 

8 milyon 500 bin kişi işsiz

Saray iktidarının topluma uyguladığı ekonomik politikalar sonucunda Türkiye'deki işsiz sayısı resmî rakamla 4 milyon, ama gayrı resmî rakamla -sivil toplum örgütleri, sendikaların belirlediği rakam- 8 milyon 500 bin kişi olduğu testip edildi. Türkiye’de genç işsizlerin toplam nufusa oranı yüzde 27’ye ulaşırken, icralık olanların mahkemelerdeki dosya sayısı ise 21 milyona yükselmiş durumda.

Türkiye’de yaşayan vatandaşların bankalara olan borçları 565 milyar 448 milyon liraya yükselirken, bankalara borçlu olan vatandaş sayısının ise 3 milyon 667 bin 827 kişi olduğu tespit edildi.

 

‘AKP iktidarı toplumu ölüme sürüklüyor’

Türkiye’de AKP’nin ekonomik politikalarında dolayı insanların ya açlıktan öldüğünü ya da intihar etmek zorunda bırakıldığını söyleyen ve ismini vermek istemeyen kaynak, “Ben seçim dönemlerinde hep AKP için çalıştım. AKP’nin kazanması için her şeye başvurdum. Ama şuanda AKP’ye oy verdiğim için pişmanım.  Gördüm ki AKP iktidarı ve Erdoğan sadece kendi ailesel çıkarlarını tek düşünüyorlar” dedi.

Erdoğan’ın toplumu bir kaos ve krize sürüklediğini dile getiren kaynak, "Son olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun, BDDK'nin açıkladığı verilere göre yurt içinde ve yurt dışında yerleşik milyonerlerin toplam sayısı Eylül ayı sonu itibarıyla 206.889 kişi oldu, 206.889 kişinin toplam mevduatının Eylül sonu itibarıyla 1 trilyon 255 milyar 273 milyon liraya ulaştığı belirtmesi önemlidir. Erdoğan ve iktidarı sadece milyonerlerin sayısını arttırdı. Toplumu ise ölüme sürüklüyor” dedi.

 

‘İktidar topluma ölümü gösterip sıtmaya razı ediyor’

Topluma “ölümü gösterip sıtmaya razı etme” politikasını yürüten Saray iktidarının çocuklarının zevk ve sefa içinde yaşarken, ekonomik krizden kaynaklı son dönemde toplumda siyanürlü intiharlar artmaktadır. Kaynak, “Ekonomiye ayrılan bütçenin savaşa yatırıldığı için toplum kaosa sürüklendi. Bu kadar işsizlik, intiharlar ve açlık sınırının olması bundan kaynaklıdır” diye ifade etti.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA