SMO Çeteleri Örtülü Ödenekten Finanse Ediliyor
Haberler / 01 Aralık 2019 Pazar Saat 12:15
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ - İşgalci Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye 9 Ekim’de başlattığı işgal saldırılarıları devam ederken ‘Suriye Milli Ordusu’ (SMO) isimli çete gruplarına, örtülü ödenekten ayda en az 11 milyon TL ödeme yapıldığı ortaya çıktı.

İşgalci Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarında DAİŞ ve El-Nusra artıklarından oluşan, çok sayıda savaş ve insanlık suçu işleyen SMO çetelerine örtülü ödenekten ayda 11 milyon TL ödeme yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Daha önce de El Kaide’ye bağlı El Nusra ve DAİŞ çeteleri Rojava Kürtlerine karşı savaştırmak için Türk devletinin  milyon dolarlık bütçeler harcadığı belgelenmişti. Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarında örtülü ödenek harcamaları adı altında SMO çetelerine 11 milyon TL ödeme yaparak kirli savaşı finanse ettiği belgelendi.


ÇETELERE VERİLEN DESTEK İLE ÖRTÜLÜ ÖDENEKTE YAŞANAN ARTIŞ

Türkiye’de artan işsizlik ve bütçe açığına rağmen SMO çetelerine örtülü ödenekten milyon dolarlar harcanmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Cumhurbaşkanlığı'nın harcamaları 2019 yılının ilk yarısında 3 milyar lirayı aştı. Erdoğan’ın kontrolünde olan örtülü ödenekten 2019 yılının ilk yarısında yapılan harcama 1 milyar 221 milyon lira oldu.

İşgalci Türk devletinin  Kürtlere karşı yürüttüğü savaşta faili meçhullerin yoğunlaştığı dönemlerde gündeme gelen örtülü ödenek, yıllar geçtikçe onlarca kat artarak faşist hükümetler tarafından Kürtlerin kanını emenlere aktarıldı ve aktarılmaya devam ediyor. Örtülü ödenek bilindiği gibi ilk defa Kürdistan’da savaşın yoğunlaştığı dönem olan Tansu Çiller döneminde gündeme gelmişti. O dönemde JİTEM, örtülü ödenekten finanse edilerek, her gün onlarca Kürt vahşice katlediliyordu. Şimdi de çok sayıda savaş ve insanlık suçu işleyen SMO çetelerine aktarılıyor.


SMO TERÖR LİSTESİNE ALINABİLİR

İşgalci Türk devletinin oluşturduğu adını Suriye Milli Ordusu (SMO) olarak değiştiren Özgür Suriye Ordusu saflarında yer alan  DAİŞ üyesi olduğu belirtilen 77 çetenin isim listesi yayımlandı. Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef ve şoförü ile korumasının vahşi bir şekilde öldürülmesi, Amara Rênas adlı savaşçının cenazesine yapılan saldırıların belgelenmesiyle, çok sayıda savaş ve insanlık suçları işleyen SMO’nun terör listesine alınabileceği iddia edildi. Yine BM raporlarına da yansıyan bu suçlar arasında sivillerin katliamı, tehcir, tarihi yerlerin bombalanması, malların yağmalanması, mülk gaspı, kaçırma ve fidye, taciz ve tecavüz gibi suçlar işleyen SMO çetelerinin terör listesine alınabileceği bilgisine ulaşıldı.

Türkiye’deki hastanelerde tedavi edilerek neredeyse bütün lojistik destekleri AKP hükümeti tarafından sağlanan çetelerin Kürtlere karşı daha kaliteli bir şekilde savaşmalarını sağlamak için Türk subayları tarafından eğitildiği de biliniyor. Bunların hepsi bir araya getirilince örtülü ödeneğin bir kısmının nereye gittiği ortaya çıkıyor.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): SMO  OSO  Otulu  Odenek  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.