İran’da Halklar Hükümete Karşı Direnişe Geçti
Haberler / 17 Kasım 2019 Pazar Saat 12:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ - İran’da dün benzin fiyatlarına yüzde 50 zam getirilmesi ve önceden herhangi bir bilgilendirme yapılmadan kota sisteminin uygulanmaya başlanması vatandaşların öfkelenmesine ve ülkedeki birçok büyük şehirde gösteriler düzenlemesine yol açtı. Gösteriler sırasında birçok kişi hayatını kaybederken, onlarca kişi de yaralandı.

İran’da dün benzin fiyatlarına yüzde 50 zam getirilmesi ve önceden herhangi bir bilgilendirme yapılmadan kota sisteminin uygulanmaya başlanması vatandaşların öfkelenmesine ve ülkedeki birçok büyük şehirde gösteriler düzenlemesine yol açtı. Gösteriler sırasında birçok kişi hayatını kaybederken, onlarca kişi de yaralandı. İsfahan, Buşehr, Geçsaran, Senendec (İran Kürdistan Eyaleti’nin yönetim merkezi) gibi önemli şehirler, büyük yürüyüş ve protesto gösterilerine tanıklık ediyor. Tahran’daki bazı göstericiler, araçların kontaklarını kapatarak akaryakıt zammını protesto etti. Halk ayrıca başkentte ki en büyük otoyollardan biri olan İmam Ali yolunu kapattı.

 

Gösterilerde Kitleye Karşı Gerçek Mermi Kullanıldı

Yoksulluk ve aşırı pahalılıktan kaynaklanan gösteriler İran’da 30’dan fazla şehirde eylemler ile protesto ediliyor. İran Devrim Muhafızları da eylemdeki kitleye gerçek mermi ile karşılık veriyor.  Eylemler sırasında açılan ateş sonucu bir gösterici başından vurularak öldürüldü.Birçok kişininde yaralandığı bilgisi farklı ajanslara yansıdı.

 

Gösterilerde Birçok Bina Ateşe Verildi

Zamların açıklanmasından sonra başlayan gösteriler kısa sürede ülkenin heryanına yayıldı. Halk otoyollara araçları ile barikatlar kurdu, büyük şehirlerdeki gösterilerde binalar ateşe verildi. Ateşe verilen binalar arasında İran Merkez Bankası, Tahran’ın Salehiyet İlçe Belediye Binası ve birçok hükümete bağlı kuruluşlara ait binalar ateşe verildi. Halk Hamaney posterlerini yakıp “Yalancı Hamaney” sloganları atıyor.

 

Kürt Şehirlerinde Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Direniş Kürt şehirlerinede sıçradı. Kirmanşah ve İlam başta olmak üzere Rojhilatê Kurdistan’da da halk eyleme geçti. Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği diğer kentlerde plastik mermi kullanılırken Kürt kentlerinde gerçek mermilerin kullanıldığı iddia edildi.

 

2017’de Benzer Bir Durum Gerçekleşmişti

Halkların başlattığı ve İran’ın heryanına yayılan bu direnişler 2017’de de sergilenmiş ve ABD Hükümeti gösterileri desteklediğini açıklamıştı. ABD’nin bu açıklaması üzerine İran Rejim’i halkı ABD’ye hizmet etmekle suçlamış ve halka çok sert müdahalede bulunarak onlarca kişiyi katletmişti.

 

İran Cumhurbaşkannı Hasan Ruhani: Zor zamanlar yaşanıyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ülkesinin son 10 yıldır en zor zamanlarını yaşadığını ifade etti. İran Muhalefetinin önde gelen isimlerinden Meryem Rajavi gösterilere ilişkin yaptığı açıklamada “Mollalar benzin fiyatını 3 katına çıkardı. Halkı daha da yoksullaştırıyorlar.” dedi.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER): Iran  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.