TC “Savaş Suçlusu” Olarak Yargılanabilir
Haberler / 17 Ekim 2019 Perşembe Saat 08:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ - Rojava ve Kuzey-Doğu Suriye’ye işgal operasyonu başlatan işgalci Türk devleti ve desteklediği çetelerin savaş sahasındaki bilinçli ve kasıtlı olarak sivilleri hedef almasından kaynaklı Uluslararası mahkemelerde “Savaş Suçlusu” olarak yargılanabilir.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türk Devleti ve ona bağlı çetelerin Kuzey-Doğu Suriye ve Rojava Kürdistan’ına yönelik 9 Ekimde başlattığı işgal operasyonunda  çetelerin savaş sahasındaki bilinçli ve kasıtlı olarak  sivilleri hedef almasından kaynaklı Uluslararası mahkemelerde “Savaş Suçlusu” olarak yargılanabileceğini dile getirdi.

 

‘Bu Felaket, Bunlar Savaş Suçu Sayılabilir’

ABD Savunma Bakanı Mark Esper katıldığı bir programda kendisine yöneltilen sosyal medya üzerindeki videolar soruları üzerine “Eğer bu görüntüler doğru ise, bunlar savaş suçu sayılabilir” dedi. Bu konuya ilişkin Birleşik Milletler İnsan Hakları Ofisi’de yaptığı açıklamada yaşanan durumun savaş suçu olduğunu ve Türk Devletinin tarafsız bir sorgulama sürecine girmesi gerektiğini belirtti.  Bölgede başlatılan saldırıların 2’inci gününde Rojava’daki M4 Uluslararası Yol üzerinde katledilen Suriye Gelecek Partisi Eşbaşkanlarından Hevrin Xelef, Türk Devletine bağlı çeteler tarafından kasıtlı olarak hedef alınarak katledilmiş daha sonra da cenazesi çeteler tarafından tahrip edilmişti. Çeteler gerçekleştirdikleri bu katliamı sosyal medya üzerinden yayınladı. Ayrıca Saray’a yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak gazetesi Hevrin Xelef’in katledilmesi haberini “Koordineli ,başarılı bir operasyon Sonucu” başlığı ile servis etmişti. Hevrin Xelef’in annesi Suad Mihemed, Hevrin Xelef’in cenazesinn parçalanmış olduğunu da söyledi.

 

Yasaklı Silahlar Kullanılıyor!

Savaş uçakları ile bölgeyi aralıksız bombalayan işgalci Türk devleti  sivillerin bulunduğu şehirleri kullanılması yasak olan Fosfor Bombası ile  bombaladığı ortaya çıktı. Savaşın yoğun yaşandığı Rojava Kürdistan’ı bölgesindeki Serêkaniyê de işgalci Türk devletinin hava saldırıları sonrasında yaralanan siviller kaldırıldıkları Hesekê Halk Hastanesinde tedavi altına alındı. Hesekê Halk Hastanesi’nden Dr. Faris Hemo, Türk devletinin uluslararası alanda kullanılması yasak silahları kullandığını ifade ederek, hastanelere gelen yanık vakalarının bunun kanıtı olduğunu ifade etti. İşgalci Türk devletinin bu bombaları daha önce de Serêkaniyê’de kullandığı belirtildi.

 

DAİŞ Çeteleri Harekete Geçti

İşgalci Türk devletinin 9 Ekim’de başlattığı işgal saldırıları sonucu bölgede QSD’nin elinde tutuklu bulunan DAİŞ çeteleri cezaevlerinden kaçma fırsatları buldu ve kaldıkları kamplardan firar etti. Bu saldırıların ortaya çıkardığı bir başka durum ise göç ve katliamlar oldu.

İşgalci Türk devletinin  bölgeden tasfiye etmek istediği Suriye Demokratik Güçleri (QSD) güçlerinin elinde kamplarda tutulan DAİŞ’li aileler ve cezaevlerinde tutulan DAİŞ çetleri İşgalci Türk devleti’nin saldırılarını fırsat bilerek harekete geçti. Qamişlo ve Hesekê de bombalı araçlarla saldırı düzenleyen çeteler bu saldırılarda sivilleri ve sivil asayiş güçlerini hedef aldı. Kamplarda ve cezaevlerinde tutulan DAİŞ çete ve aileleri tutulduklar cezaevi ve kamplardan firar etmeye başladı. İşgalci Türk devletinin kasıtlı olarak hedef alıp havan atışıyla vurduğu cezaevleri ve kamplarda kalan DAİŞ çetelerinden oluşan kaos ortamından faydalanarak firar etti. Onlarca DAİŞ çetesi tutuldukları kamplardan firar ederek, İşgalci Türk devletine bağlı çetelerin bölgelerinde kaçtı.

 

Büyük Bir Sivil Katliamı Gerçekleştirildi

İşgalci Türk devleti faşist devleti bölgeye hedef gözeterek yaptığı bombardımanlar ile onlarca sivili katletti, yüzlercesinide yaraladı. Savaş ahlakı ve hukukuna uymayan ve hem havadan hem karadan bölgeyi ağır bombardımanlara tutan Türk Ordusu sivil/savaşçı hassasiyetini göstermeden bombardımanlarda bulunuyor. Bu bombardımanlar sonucu da 11’i çocuk, 65’i kadın olmak üzere 167 sivil yaşamını yitirirken yüzlerce sivilde yaralandı. Yaşamını yitirenler arasında 2’de gazeteci bulunuyordu.

 

İnsani Kriz ve Göç Etme Yüksek Rakamlara Ulaştı

Bölgede güvenliği tehlikeye sokan saldırılar ve bombardımanlar nedeni ile ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Şuana kadar savaştan kaynaklı 2oo Bin insan yerinden edildi. Bölgeyi tümden tehdit eden saldırılardan kaynaklı göç eden insanların çoğunluğu kalacak yer bulamıyor ve boş arazilerde, yol üzerlerinde ve araç arkalarında kalıyor.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA