Bozguna Uğrayan İşgalci TC Çetelerine İdlib ve Efrin’den Çete Takviyesi Yapılıyor!
Haberler / 11 Ekim 2019 Cuma Saat 11:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ – İşgalci TC ordusu, Kuzey ve Doğu Suriye işgal saldırısında bozguna uğrayan çetelerine takviye olarak İdlib’de kontrol edemediği El Nusra çetelerini konvoylar halinde Serêkaniyê ve Girê Spî’ye getirmek üzere Cerablus’un Hawir Alanı’na toplatıldığı öğrenildi.

İşgalci TC ordusu ve çeteleri 9 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlattığı işgal saldırıları devam ederken, sınırı aşma girişimlerinde bozguna uğrayan yüzlerce çete QSD ve öz savunma güçleri tarafından öldürüldü. İlk günden QSD savaşçılarının direnişi ile karşılaşan ve ağır kayıplar veren işgalciler, İdlib’de kontrol edemediği ve dünyanın terör listesine aldığı El Nusra çetelerini yüzlerce araçlık konvoylarla Kuzey ve Doğu Suriye sınırına getirmek üzere Cerablus’un Hawir Alanı’na toplatıldığı bildirildi.

 

Terör Listesine Alınan El Nusra Çeteleri Kürtlere Karşı Savaştırılıyor

Dünyanın birçok ülkesi tarafından terör listesine alınan El Kaide’nin Suriye uzantısı El Nusra çetelerin İdlib’den Kuzey ve Doğu Suriye sınırına takviye olarak getirildiği belirtildi.

Ayrıca TC’nin İdlib’de kontrol edemediği El Nusra’ya bağlı çete gruplarını Rusya’nın desteği ile Girê Spi’de ve Serêkaniyê bölgelerinde QSD savaşçılarına öldürtme planının olduğu bildirildi.

 

Siviller Hedef Alınıyor!

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, işgalci TC ve çetelerinin Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerine dönük iki gün süren ve halen devam eden işgal saldırılarında 10 sivil şehit düşerken, 17 sivilin de yaralandığı belirtildi. Ayrıca Türk ordusu ve çeteleri bölgedeki sağlık merkezleri, elektrik ve su istasyonlarını da hedef alarak bombalamaya devam ediyor.

 

İşgalciler Direniş Karşısında Felç Oldu

TC ve çetelerinin işgal saldırılarının 3. Gününde ilerleme kaydedemediği ve moral olarak çöküntü yaşadıkları bildirilirken, özellikle Serêkaniyê ve Girê Spî’de uçak saldırıları desteği ile sızma girişiminde bulunan çetelerin ağır darbeler aldığı, QSD’nin büyük direnişi karşısında felç oldukları belirtildi.

 

QSD: Çatışmalarda 262 çete öldürüldü

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın Merkezi işgalci Türk ordusu ve çetelerinin 9-10 Ekim tarihlerinde Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarına ilişkin açıklama yaptı. QSD, çatışmalarda 262 çetenin öldürüldüğünü belirtti.

QSD açıklaması şöyle:

“işgalci Türk ordusu 9 Ekim günü saat 16.00’da Kuzey Suriye ve Rojava bölgesine dönük saldırılara başladı. Saldırılar Serêkanî, Girê Spî, Kobanî, Eyn Îsa, Qamişlo, Dêrîk, Tirbespiyê, Dirbêsiyê ve Amûdê bölgelerine dönük gerçekleşti. Serêkanî, Girê Spî, Kobanê ve Eyn Îsa bölgeleri savaş uçaklarıyla bombalandı. Qamişlo, Dêrîk, Tirbispiyê, Dirbêsiyê ve Amûdê bölgelerine de top, tank ve füzelerle onlarca kez saldırı gerçekleşti. Saldırılar 10 keşif uçağının katılımıyla başladı. Keşif uçakları özellikle Serêkanî, Girê Spî ve Kobanê kentlerinde uçuş gerçekleştirdi.

Sınırı karadan geçmek ve bölgeyi işgal etmek isteyen Türk ordusu, Serêkanî, Girê Spî, Çelebiyê, Kobanê ve Dirbêsiyê bölgelerini hedef aldı. Birçok bölge hedef alındı. Özellikle Kobanê ve Girê Spî bölgeleri arasındaki Kulît, Aşmê ve Til Sindir bölgelerine yüzlerce top, tank ve obüs atışı yapıldı.

9 Ekim günü Aşmê bölgesine dönük yapılan saldırı kırıldı. Türk ordusu Til Sindir ve Kulitê bölgelerini savaş uçaklarıyla yoğun şekilde bombaladı. Girê Spî’ye dönük kuşatma kırıldı. Güçlerimiz düşmana karşı büyük direniş göstererek ağır karşılık verdi. Yaşanan çatışmalarda 40 işgalci çete öldürüldü, 1 tank imha edildi. Til Findirê’de saldırılara karşılık verildi ve Türk ordusuna ait askeri araç imha edildi.

- Bombardıman ve çatışmalarda 6 arkadaşımız şehit düştü.

10 Ekim’de Girê Spî ve Silûk hattında işgal saldırılarına karşı güçlerimizin direnişi sürdü. Silûk Girê Spî ve Kobanê’de yaşanan çatışmalarda işgalci Türk devletine bağlı 52 çete öldürüldü.

Serêkanîyê

- Serêkanîyê kentine dönük top, havan ve obüs atışları yoğun bir şekilde sürüyor. 9-10 Ekim tarihinde Til Xelef ile Dêrik arasındaki bölgeye top atışları aralıksız sürdü. Türk ordusu ve çeteleri birçok kez Serêkanîyê, Tilxelef, Elok ve Dirbêsiyê bölgelerinde sınırı geçmeye çalıştı. Güçlerimizin karşılık vermesi sonucu saldırılar kırıldı.

- Serêkanîyê’nin Um El Xer köyünde konumlanan bir çete hücresine dönük operasyonda hücre etkisiz hale getirildi. Birçok çatışma bölgesi çetelerin cenazeleri ile dolu.

Amûdê, Qamişlo ve Dêrik

-Amûdê, Qamişlo ve Dêrik bölgelerine dönük yoğun bir şekilde işgal saldırıları gerçekleşti. Sınırı geçmeye çalışan Türk ordusuna ait bir tank imha edildi.

- 9 ve 10 Ekim tarihlerinde Serêkanîyê’nin farklı bölgelerinde yaşanan çatışmalarda 170 işgalci çete öldürüldü. İki gün içerisinde yaşanan çatışmalarda fedaice savaşan 22 arkadaşımız şehit düştü.

Genel olarak:

İki gün süren çatışmalarda 262 işgalci çete öldürüldü.

Türk ordusunun bombardımanı ve saldırısında çok sayıda sivil şehit düştü ve yaralandı.” dedi.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): el  nusra  cete  isgalci  TC    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA