Diyarbakır’da Kürt Kadın Rönesansı!
Kadin / 24 Nisan 2010 Cumartesi Saat 17:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) tarafından Diyarbakır'da düzenlenen Kürt Kadın Konferansı, milletvekilleri, belediye başkanları ile Kürdistan’ın

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) tarafından Diyarbakır'da düzenlenen Kürt Kadın Konferansı, milletvekilleri, belediye başkanları ile Kürdistan’ın diğer üç parçasından (Suriye, Irak ve İran) gelen çok sayıda Kürt kadın davetlinin katılımıyla başladı. Konferansta konuşan eski DEP Milletvekili Zana, kadınların en önemli sorununun özgürlük sorunu olduğunu belirtirken, konferans için "Bu gün aynı zamanda Kürt kadınının Rönesans bayramıdır" dedi.

DÖKH tarafından organize ettiği Kürt Kadın Konferansı başladı. Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda yapılan konferansa BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak ve BDP'li kadın milletvekilleri, DEP Eski Milletvekili Leyla Zana, Prof Kajal Rahmani, Qazi Muhammedin kızı Süheyla Qazi, Birlik Partisi'nin Kerkük Parlamenteri Ala Talabani, Behram Salih'in Hukuk Danışmanı Amire Hasan, Zahmetkeş Partisi Üyesi Tanya Kemal Derwersh, Irak Parlamentosu'ndan Ala Talabani, Kadın Asuda Kurumu'ndan Ameera Saaed, İran Komünist Partisinden Sabriye Bahmany, Irak'tan Tanya Muhammed, Kerkük Kadınları Federasyonu Başkanı Ronak Ali Hüseyin, KDP Kadın Çalışmaları Danışmanı Şirin Amadee, Kandilden gelen barış grubu üyesi Gülbahar Çiçekçi, Barış Anneleri Üyesi Emine Özbek, Paris-Erbil Barosundan Av. Ruşen Werdi Aytaç, Özgür Kadınlar Merkezi Temsilcisi Şikofe Reshid Muhammed, Birlik Partisi Kadın Grubu Başkanı Suzan Xala Shap, Şair Çevirmen Xelat Ehmed, Hakpar'dan Hamiyet Çelebi, Goran Parlamenteri Kwestan Mohammad Abdulla, KDP'li Parlamenter Emine Zikri, YNK'li Parlamenter Emel Celal ve AB eski parlamenteri Feleknas Uca'nın yanı sıra yurtdışından ve Türkiye'ni diğer illerinde çok sayıda kadın parlamenter ve kadın kurumu aktivisti katıldı.

 

KADINLARIN SORUNLARI ORTAK

DÖKH adına açılış konuşmasını yapan DÖKH aktivisti Mülkiye Birtane, konferansın Kürt kadınları için tarihsel bir anlam ifade ettiğini belirterek, "Kürt kadınları sisteme karşı yıllarca mücadele ettiler. Ve feodal toplum içerisinde önemli bir temsiliyet düzeyine kavuştular" dedi. Kadınların cinsiyet özgürlükçü ve demokratik bir toplum için mücadele ettiğini kaydeden Birtane, kadınların en büyük sorununun özgürlük sorunu olduğunu belirterek, "Bu nedenle kadınlar asimilasyon politikalarına karşı mücadele ediyor" dedi. Kadınların sorunlarının ortak olduğuna işaret eden Birtane, kadınları ortak mücadele vermeye çağırdı.

 

ZANA: TARİH KADINLARA SORUMLULUK YÜKLEDİ

Eski DEP Milletvekili Leyla Zana ise, tarihin kadınlara sorumluluklar yüklediğini belirterek, "Büyük yükler ve sorumluluklar, baskı ve inkarın, kimliksizliğin, Kasrı-Şirin ve Lozan'ın yüküdür. Bu yük göçün yersizlik ve yurtsuzluğun yüküdür" dedi. Bu yükün siyasi, sosyal, kültürel, dinsel ve ekonomik yük olduğuna işaret eden Zana, bunun hayatın bütün alanlarını kapladığını belirterek, "Bu yüzden kadınlar özgürlükçü, demokratik ve barışçıl bir toplum ve dünya için öncü rollerini bugün olduğundan daha fazla ve güçlü bir biçimde ortaya koymalıdır" dedi. Zana, Kürtlerin karşılaştıkları toplumsal ve siyasal sorunların, özelde Kürt kadınlarının maruz kaldığı çoklu ayrımcılık biçimlerinin ve demokratik mücadele süreçleri içinde temsil rollerinin, toplumsal cinsiyetçiliğin aşılması ve demokratik ulusal dayanışmayı sağlamak için yapılması gerekenlerin iki günlük konferansta tartışılacak başlıca konular olduğunu belirtti.

 

KADINLARIN HAYATİ SORUNLARI

Konferansın gerekliliğinin salt kadınların yaşadığı haksızlıklar olmadığını belirten Zana, "Recm, kadın sünneti, namus adı altından işlenen kadın cinayetleri, aile içi şiddet, berdel, zorla evlilik, cinsel şiddet, taciz, tecavüz ve ana dil yasağı gibi konular biz kadınlar için en güncel hayati sorunlar olmaya devam ediyor. Bu kötü olayları bu günden yarına çözmemiz mümkün olmasa da inanıyorum ki fikir teatisi, dayanışma ve koordineli bir çalışma yaşananları tamamıyla ortadan kaldırmasa da hem azaltıcı hem de hafifletici bir etki yaratacaktır. Bu etkiyi yaratmak ancak yapabilen ve anlayan kadınların yaşananlara karşı kendilerini sorumlu hissetmeleri ile mümkün olabilir. Bu gün ihtiyacımız olanda bu sorumluluk duyduğu ile örgütlü bir şekilde harekete geçmektir" diye konuştu.

 

KÜRT KADIN RÖNESANSI

Kürt kadınlarının tarihsel sorumluluklarının olduğuna işaret eden Zana, bu tarihsel sorumlulukların Kürt kadınlarını ve Ortadoğu'da yaşayan diğer kadınları dünyanın diğer kadınlarından farklı kıldığını belirtti. Zana, "Bu farklılık bir ayrıcalık değil, tam aksine bir ayrımcılık olarak tanımlanabilir" dedi. Kürtlerin yaşanan talihsizliğin bağrından büyük bir fırsat doğurduğunu aktaran Zana, "Kürt kadınları, bir yandan kadın kimlikleri için bir yandan da ulusal kimlikleri için mücadele ettiler. Düşünce dünyaları, eylemlilikleri ve yürüyüşleriyle her iki kimliğin kazanımı için gerekli çabayı durmaksızın sarf ettiler ve ediyorlar. Bu yönüyle Kürt kadını çoğu zaman ezilenlerin ve sessizlerin sesi ve rengi oldu. Yalnızca toplumsal kimliğinden ötürü ezilmedi. Yaşadıkları, ezilmişliğinin de çok boyutlu olduğunu gösteriyor. O halde, Kürt kadınının 'ezilenin de ezileni" olduğunu söyleyebiliriz" diye kaydetti. Konferansın kadınlar için hem özel hem de tarihi bir gün olduğunun altını çizen Zana, "Bu gün aynı zamanda Kürt kadınının Rönesans bayramıdır" diyerek, bu konferansın kadınların evrensel buluşmasının altyapısını oluşturacağını belirtti. Zana, ayrıca bu buluşmanın Kürdistan ve diasporada yaşayan kadınların Kürt kadınlarının ilk defa toplanıyor olmasının oldukça önemli olduğunu vurguladı.

 

BİRLİK ÇAĞRISI

Tüm Kürt örgütlerine ve kurumlarına çağrıda bulunan Zana, "Kürtler nerede yaşarsa yaşasınlar, her zaman demokrasi mücadelesi verdiler. Ama bir eksik bıraktılar. Önce kendi içlerinde barışık, demokrat, özgürlükçü ve birlik olmaları gerekiyor. Kürtler kendi değerlerini ortaklaştırarak sahiplenmedikleri sürece dayanışma olmaz. Dayanışma olmadan birlik, birlik olmadan güç, gün olmadan barış sağlanamaz. Unutulmamalıdır ki Kurtlar sofrasında herkes kendi Kürt'ünü yaratmak istiyor. Bunu ancak iç barış, birlik, dayanışma ve temiz bir siyasetle önleyebiliriz" diye konuştu.

Konferansın il oturumu "Kürtlerin karşılaştıkları toplumsal ve siyasal sorunlar, ulusal kimliğin reddi ve inkarı üzerinde süren devlet politikaları" başlığıyla Mizgin Bingöl'ün moderatörlüğünde Birlik Partisi Kerkük Parlamenteri Ala Talabani'ni, BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak, Kürdistan Barış ve Adalet Akademisi Başkanı Prof. Kajal Rahmani, KDP Kadın Çalışmaları Danışmanı Shirin Amedi ve Süheyla Qazi'nin konuşmaları ile basına kapalı olarak devam ediyor. - ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA