CHP’li belediyelere kayyum atamak için gerekçe aranıyor: Oysa ki birçok gerekçe var sıkıysa atayın!
Haberler / 17 Eylül 2019 Salı Saat 08:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ - AKP’nin İçişleri Bakanı Soylu, Ankara ve İstanbul CHP’li belediyelere kayyum atanır mı sorusuna ‘Terörle ilişkileri tespit edildikten sonra atanır’ şeklinde cevap vermesi dikkat çekti. Ancak başta İBB Başkanı İmamoğlu ve CHP yöneticileri, Erdoğan ve Soylu tarafından ısrarla ‘Terörist’ olarak gösterilen HDP’nin, tutuklu eski eşbaşkanları, milletvekilleri, yöneticilerine destek verilmesi gerekçe olarak sayılabilir, ‘sıkıysa kayyum atayın’ değerlendirmesi yapılıyor.

HDP'nin 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasının ardından HDP'den hergün kayyuma tepki protestoları yapıldı. HDP'nin bu protestolarına CHP'den Saadet Partisi'ne AKP içerisindeki muhaliflere kadar çok sayıda kişi destek verdi. Bu protesto eylemleri 27’nci gününde devam ederken, HDP Diyarbakır İl binası önünde dikkat çekici bir eylem başlatıldı. İlk eylemde "Çocuğumu HDP dağa kaçırdı" diyen aileye çocukları röportajla cevap vermişti ve dağa kaçmadığını zorla evlendirilmek istendiği için evden kaçtığını söylemişti. Bu olayın ardından bu defa da başka aileler HDP'nin önüne gelerek çocuklarını istediklerini söyledi. Ancak bu durumun AKP-MHP faşist iktidarının MİT’in tarafından hazırlanan bir senaryo ve onların içişleri bakanlığı öncülüğünde MİT’e bağlı kurumların bir organizasyonu olduğu, Süleyman Soylu ve AKP-MHP sözde sanatçılarının da destek adı altında binanın önüne gelmesiyle ortaya çıktı.

 

‘TERÖRLE İLİŞKİLERİ TESPİT EDİLMESİ HALİNDE KAYYIM ATANACAK’

AKP-MHP faşist iktidarın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerine de kayyım atanacak mı?” sorusuna “Terörle ilişkileri tespit edilmesi halinde kayyım atanacağı” cevabını vermişti. Kayyım atanmasına gerekçe arayan AKP-MHP faşist iktidarı ailleleri HDP binası önüne yönlendirmek ile kapattırmaya çalışıldığı belirtildi. Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerine kayyım atanması için gerekçe arayan AKP-MHP iktidarı, buralara kayyım atama gerekçesi aranılıyorsa başta AKP Genel Başkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Süleyman Soylu sürekli çeşitli gerekçelerle cezaevine konulan HDP eski eşbaşkanları, milletvekileri, yöneticilerine “Terörist” olarak lanse etmesi ve başta İBB  Başkanı Ekrem İmamoğlu olmak üzere CHP yöneticilerinin HDP’ye destek beyanları ve Amed’e giderek destek vermeleri gerekçe olarak gösterilmesi yeterli olacağı değerlendirmesi yapıldı.

 

Ancak tüm bu gerekçelere rağmen Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerine kayyım atanamayacaklarını bunun nedeni ise AKP-MHP tamamen kendini bitirir şeklinde yorumlar yapıldı. 


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.