Şırnak’ta ‘Gönüllü Öğretmen’ adı altında 8 MİT’çinin faaliyetleri!
Haberler / 12 Eylül 2019 Perşembe Saat 12:15
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ŞIRNAK – TC/AKP-MHP faşist sistemi Şırnak’ta oluşturulan özel birimin faaliyetleri devam ederken, Şırnak’ın Gundikê Melê (Balveren) beldesinde ‘Gönüllü Öğretmen’ adı altında 8 MİT üyesi her biri Türkiye’nin çeşitli kentlerinden doğumlu, aldıkları ‘özel savaş’ eğitiminden sonra Kürt çocuklarını asimile ve yozlaştırmak amacıyla eğitim verdikleri belirtildi.

TC/AKP-MHP Faşist sistemine bağlı özel savaş güçleri tarafından Şırnak ve Cizre ile Slopi ilçelerinde  özsavunma direnişleri döneminde doçka, uçaksavar, A6 silahları, roket, bomba atar gibi ağır silahlarla havadan ve karadan yaptığı saldırılar ile aralarında 35 günlük bebek ve 7 çocuk sahibi annenin de dahil olmak üzere yüzlerce sivil ya kurşunların hedefi ya da bodrum katlarında yakılarak katledilirken, şimdi de bölge halkının çocukları ve gençlerini asimile ve yozlaştırmak amacıyla yeni bir konsept devreye konulduğu öğrenildi. Daha önce özellikle 18 Ocak 2019 tarihinde Şırnak’ta faşist TC devletinin bütün resmi kurum temsilcilerinin katıldığı bir toplantı yapılarak, PKK saflarında olan çocuklarıyla iletişime geçerek geri getirmeleri konusunda aillelere baskı uygulamak, Türkiye’nin çeşitli batı kentlerinde ‘özel savaş’ eğitimini alan kişilerin ‘öğretmen’ adı altında bölgenin çocuk ve gençlerin dil ve kültürel asimile etme amacıyla faaliyetler yürütülmesi kararı alınmıştı.

Daha önce belirlenen çocukları PKK gerilla saflarında olan 50 aille ile iletişime geçerek, çocuklarıyla ileşitim kurmalarını sağlayıp Kürt Özgürlük Hareketi’nden koparmak için gereken desteğin verileceği, dönenlerin hiçbir zarar görmeyeceği, direniş süreçlerinde yanlarında olamadıkları ve sahip çıkamadıkları için özeleştirisel yaklaşılacağı, ancak ikna olmadıklarında ise baskı ve zor kullanılacağı tartışmaları yürütüldüğü aktarılmıştı.   

 

Kürtçe harflerin bile yasak olan bölgede üniversiteye hazırlık adı altında asimilasyon ve yozlaştırma!

Botan ve Serhat bölgelerinde özellikle sınır bölgelerinde bini aşkın gündür OHAL uygulaması kesintisiz yaşanıyo. HDP’li belediyeler ve Kürt kurumları tarafından açılan Kürtçe kurslar ve etkinliklikler ‘güvenlik’ gerekçesiyle yasaklanırken, söz konusu ‘özel savaş birimleri’nce Şırnak’ın belde ve köylerinde çocuk ve gençleri üniversiteye hazırlık adı altında asimile ve yozlaştırma planı devreye konulduğu öğrenildi. Bunun en açık örneği ise faşist TC’nin algı medyası Anadolu Ajansı’nda Şırnak’ın Balveren beldesinde 8 gönüllü öğretmen oluşturdukları Kütüphane’de çocuk ve gençleri üniversiteye hazırladıkları şeklinde haber geçmesi oldu.

Ancak alınan bilgilere göre, söz konusu 8 kişinin “Öğretmen” adı altında MİT tarafından ‘özel savaş’ eğitimi almış kişiler olduğu ortaya çıktı. Sözde öğretmenler, ‘Türkçe’ dersi yanı sıra moda, giyim kuşam ile ‘Türkleştirmeyi geliştiren’ dizi, film ve belgesellerin de izletilerek, Kürt kültüründen uzaklaştırılmayı amaçlandığı bilgisi verildi


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER): Sirnak  Gonullu  Ogretmen  MIT  faaliyetleri  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.