MİT’in kötü senarsyosu : 5 yıl önceki de, dün babasından şiddet görüp evden kaçan çocuğun ailesi de HDP binası önünde!
Haberler / 10 Eylül 2019 Salı Saat 12:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ – AKP-MHP faşist iktidarı MİT’in hazırladığı senaryo ile AKP İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun eliyle evinde sorun yaşayan yaşamayan çocuklarının aillelerini, çocuklarını geri getirmeleri için para karşılığında HDP Diyarbakır İl Örgütü binası önünde oturma eylemi yapmaya zorluyor. 5 yıl önceki de, dün babasından şiddet görüp evden kaçan çocuğun ailesi de HDP binası önünde oturma eylemin kimler tarafından organize edildiği gözler önüne serdiği değerlendirmesi yapılıyor.

AKP-MHP faşist iktidarı tarafından ‘Su’ dan gerekçelerle Kürdistan’ın üç büyük şehri Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyum atanarak halkın iradesini işgal edilmesiyle gündem olan bölgede, bu kez MİT’in hazırladığı senaryo ile AKP-MHP’nin İçişleri Bakanı olan Süleyman Soylu’nun öncülüğünde evinde sorun yaşayan yaşamayan çocukların aillelerini, çocuklarını geri getirmeleri için para karşılığında HDP Diyarbakır İl Örgütü binası önünde oturma eylemi yapmaya zorladıkları belirtildi. 5 yıl önce Eleziz’in Xarput ilçesinde çantasını alıp evden çıkan çocuğun ailesi de, daha dün akşam hem de babasından gördüğü şiddetten dolayı evden ayrılan çocuğun anne-babası da HDP binası önünde oturması, bu durumun kimler tarafından organize edildiği gözler önüne serdiği değerlendirmesi yapılıyor.

 

Kayyumlardan finanse olan havuz medyasının düştüğü hal!

İki yıl önce de Kürdistan’daki tüm HDP belediyelerine işgal (Kayyum) edilmesinin ardından başta AKP’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve onun içişleri bakanı Süleyman Soylu’ya hediyeler adı altında yüz milyarlarca para aktarılması ve devletin Anadolu Ajansı (AA) ile AKP’nin basın sözcüsü A Haber ve diğer Havuz Medyası gruplarına “Abonelik” adı altında para aktarılan belediyeler 31 Mart yerel seçimlerinde tekrardan geri alınan HDP’nin üç büyükşehir belediyelerine işgal (kayum atanması) gündemden çıkarılmak, olmazsa gerekçellendirmek ile HDP’yi tümden kapattırmak amacıyla, HDP binası önünde adeta kamp kurmuş halinde. Çocukları herhangi bir sorun nedeniyle evden kaçan ailleleri zaten daha önce MİT’in elinde olan listeye göre başta 1990’lı yıllarda sokak ortasında yurtseveri katleden, işkence eden Vatan Partisi olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlar, polisin yardımıyla bulup özellikle Diyarbakır seçilerek HDP binası önüne getirilerek, “Havuz Medyası”da ailleleri zorla konuşturuyor. Ancak aillelerin tavırları ve konuşmalarındaki çelişki ve komik durumlar ortaya çıkıyor ki, bu senaryo kimler tarafından ve ne amaçla hazırlandığı ortaya koyuyor.

 

5 yıl aradan sonra çocuğunu soruyor!

Söz konusu duruma açıklık getiren ve AKP-MHP faşist iktidarın amacını HDP binası önünde oturma eylemi yapan aillelerden sadece bu iki örnek bile ortaya koyuyor. Elazığ’ın Xarput ilçesinden kalkıp Diyarbakır’a kadar gelen “Kederli Anne” Havuz Medyasının kameralarına “Oğlum 5 yıl önce Xarput’tan Elazığ’a gitmiş. Çantasını toplayıp bizden, ailesinden vedalaşarak evden çıktı. 5 yıldır haber alamıyorum” demesi dikkat çekiyor. “Peki 5 yıl aradan sonra çocuğunu sormak yeni mi aklına geldi?” diye bir soru sorulursa nasıl bir cevap vereceği ise merak konusu oldu. 

Diğer bir aille de daha dün çalıştığı iş yerinden evine gelirken, ekonomik krizden dolayı iş bulamayan ve büyük stres altında olan babasıyla tartışan 19 yaşındaki genç, kızgınlığı geçinceye kadar evden çıkan ve hemen yanı başındaki Bağlar ilçesindeki mahallede oturan akrabası ve aynı zamanda arkadaşının evinde kalan gencin anne ve babası da HDP binasının önünde oturma eylemi yapan aillelerin arasında. Büyük heyecanla mikrofonlarını uzatan Havuz Medyası’na şaşkın bir tavırla konuşan ‘Anne’ ; “Valah benim oğlum dün işten gelirken babasıyla tartıştı, çalışmayan babası stresli olduğu için dayak attı ona o da kızıp evden çıktı. Sanırım akrabaların evinde kalıyor” ağzından kaçırırken, “Bende oğlumu kaçırtan HDP’den hesap sormaya geldim. Gerçi benim 4 çocuğum var bir tanesi özürlü onun için fazla burada oturamam ama...” diye bitiriyor.

 

Müge Anlı’nın programına katılan aile de ‘Burada kameralar daha çok’

HDP’yi kapattırma durumuna getirme amacıyla yazılan bu senaryonun ne kadar basit ve düşük bir düzeyi olduğunu ortaya koyan en son örnek ise yine havuz medyasının kameralarına konuşan, iki yıl önce toplum değerlerinin sadece evlilikten ibaret olduğunu gösteren “Müge Anlı” adlı şarlatanın programına çocuğu kaçarak evlenen kadının da katılması oldu. Binanın önünde kamp kuran havuz medyasına bakarak gelen, toplanmanın amacından hiç bir bilgisi olmayan kadın, heyecanlı muhbirin “Siz niye buradasınız, çocuğunuz ne zaman kaçırıldı” sorusuna ve gözlerine bakarak o da heyecanlı bir şekilde “Evet, benim de çocuğum kaçarak evlendi, baktım burada daha fazla kamera var, bende geldim. Bende burada oturacam, kendime ve buradaki aillelere destek verecem” şeklindeki cevabına herhalde koltuğunda oturarak ne kadar büyük bir işi organize ettiğini keyifle seyretmeye hazırlanan Süleyman Soylu bile düştükleri düzeyi görünce sevinci kursağında kalmıştır.     

 

 Jîr HÊJAR

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): HDP  aileler  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.