İddia: Bab ve Cerablus Halkı Türk Devletine Karşı Eylemlerini Arttırarak Devam Edecek
Haberler / 02 Eylül 2019 Pazartesi Saat 06:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ- Son dönemlerde Türk Askeri ve onlara bağlı grupların sivil halka yönelik uyguladığı adam kaçırma, haraç isteme, keyfi infaz ve baskılara karşı eylemler ile gündeme gelen Bab ve Cerablusda sivil halkın eylemlerini arttırarak devam edecekleri iddia edildi.

Suriye Kuzeyinde bulunan ve Türkiye ile sınır olan bu kentler de Türk Devletine yönelik protesto yürüyüşlerinin şiddeti artarak devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Türk asker ve polisinin koruduğu sınır kapısına yürüyen sivil halk oradaki polis ve askerlere taş atarak oradan çıkardı.

Bölgedeki sivil halkın Türk Devleti ve ona bağlı grupların halk üzerine kurduğu baskıların patlak verdiği bu günlerde, bölgede hergün Türk devleti ve ona bağlı gruplar aleyhine eylemlerin gerçekleştirildiği iddia edildi.

 

Eylemlerin Şiddeti Artarak Devam Edecek İddiası

Bölgedeki kaynaklardan alınan bilgilere göre Türk devletinin halkın öfkesini dindirmek için her türlü yola başvurduğu ancak toplantı, ev ev ziyaret, namaz vakitlerinde yapılan çağrılar vb. gibi yöntemlerden sonuç alamayınca halkı bastırmak için silahlı grupları öne sürerek sivil halktan eylemlere katılıp tespit edilenleri gözaltına aldıkları belirtildi. Bölgede sivil halka yönelik baskıların artarak devam ettiği de aktarılan bilgiler arasında. Ancak bölgedeki kaynaklarımızın aktardığı bilgilere göre sivil halkın öfkesinin hiçbirşekilde dindirilemediği aksine dahada şiddetlenecek eylemlere kalkışacak gruplaşmalara gittikleri ve oluşturulan bu gruplarda Türk devleti himayesinde olan silahlı gruplardan bazı kişilerinde bu sivil halkın oluşturduğu grupta yer aldığı belirtildi.

 

Atme kampında ‘‘Hain Türk Devleti’’ Sloganları Atılmıştı

Türk Devleti’ne karşı eylemler sadece buralarla kalmayıp Türkiye sınırlarına yakın bir bölgede kurulan ve Türk devleti tarafından çeteleri biraraya getirme merkezi olarak kullanılan ‘‘Atme Mülteci Kampı’’ndan İdlib savaşının yoğun olduğu süreçlerde yapılan protesto gösterilerinde ‘‘Hain Türkiye’’ sloganları yükselmişti. Türk Devleti tarafından işgal edilen bölgelerdeki kaynaklarımızın aktardığı bilgilere böre sivil halk Türk Devleti ve Askerine güvenmiyor ve karşıt protesto eylemlerine devam edekleri belirtildi.

 

İdlib ve Diğer Bölgelerde Bulunan Silahlı Gruplar da Türk Devletine Karşı

Gördüğü baskı ve zulüme karşı eylemlere kalkan sivil halkın yanı sıra, Türk Devleti’nin finanse edip silahlandırdığı gruplardan da karşıt sesler yükseliyor. İdlib’deki operasyon odası El-Feth El-Mubin (Açık Fetih) komutanlarından Kuteyba Abu Abdo, yayınladığı mesajda Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ve gözlem noktalarına  güvenilmemesi gerektiğini söylemişti. Ayrıca ÖSO komutanlarından Muhammed Al-Ahmad geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İdlip’ten çekilmesi halinde Suriye dosyasını da elinden bırakmak zorunda kalacak şeklinde tehditte bulundu. Bunların haricinde İdlib, Bab, Cerablus ve Afrin’deki bazı grup liderleri arasında da benzer görüşlerin tartışıldığı iddia edildi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.