11-20 Nisan 2010 Kronolojisi
Kronoloji / 23 Nisan 2010 Cuma Saat 14:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Annesi Üveyş Ana Gever ve Wan MKM’ de anıldı. Mexmur mülteci kampında da üveyş ana ile ilgili bir anma etkinliği düzenledi.

11.04.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Annesi Üveyş Ana Gever ve Wan MKM’ de anıldı. Mexmur mülteci kampında da üveyş ana ile ilgili bir anma etkinliği düzenledi.

             DTP eski Uşak İl Başkanı Mehmet Kılınç’ın TC kirli devlet güçleri tarafından vahşice katledildiği ortaya çıktı. Kılınç’ın katledilmesi BDP İzmir il örgütü tarafından kitlesel bir eylemle kınandı. Kürdistan ve Türkiye’deki PKK ve PAJK’lı tutsaklar, Mehmet Kılınç’ın katledilmesiyle ilgili olarak bir açıklama yaparak sorumlunun AKP ve Adalet bakanı olduğunu belirtti.

             HPG: “Çelê’de operasyonlar başlatıldı. Medya savunma alanlarının obüs ve havan topu saldırısı da devam ediyor.”

             Fransa’daki Kürtler Avrupa’daki siyasi soykırım operasyonlarını kitlesel olarak protesto etti. Eylemlere Korsikalılar’da katıldı. 

             PAJK: “Öcalan’ın analık değerlerine bağlılığı kadın özgürlük mücadelesinde anlam buldu. Faşist TC güçleri devrededir.”

             Barış Grubu Üyesi Elif Uludağ: “Bizim gelişimiz AKP’nin asıl niyetini ortaya çıkardı. Hiçbir savaş ömür boyu sürmez. Koşullar oluşmadan hiçbir anne çocuklarına gel demez.”

             TC devlet güçleri Kop katliamında olduğu gibi Kürtleri önce katlediyor sonra da davayı başka kentlere havale ediyor. Gazi katliamının davası ve Gazeteci Metin Göktepe’nin katledilme davası da aynı gerekçelerle başka uzak kentlere nakledilmişti.

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan nükleer güvenlik zirvesine katılmak için ABD’ye gitti. 

             Kurulduğu 1975 yılından bu yana bir veya iki kez kongre yapan YNK, 1 Haziran’da kongreye gidiyor. Noşirvan Mustafa’nın ayrılarak Goran hareketini oluşturmasıyla zor dönemlerden geçen YNK’nin bu kongrede önemli kararlar alması bekleniyor.

             AKP seçim öncesi kömür ve beyaz eşya gibi rüşvetler dağıtma ardından bu kez de üniversite sınavı YGS’nin yapılacağı gün AKP İstanbul il örgütünün sınav merkezlerinin önünde kek ve içecek dağıtması halkta tepki yarattı.

             Polonya devlet yönetiminin ağırlıklı bir bölümünün Rusya’da bir uçak kazasında ölmesi sonucunda Polonya 1 haftalık yas ilan etti. Uçaktaki kara kutular inceleniyor.

             Devrilen Kırgızistan’ın lideri Bakiyev yeni kurulan geçici hükümete tehdit yağdırdı. İstifa etmeyeceğini belirterek geçici hükümet yetkililerine bir masa etrafında müzakere önerisinde bulundu.

 

12.04.10

             Kapatılan DTP’nin Eşbaşkanı Ahmet Türk Muş’un Kop ilçesinde TC kirli savaş güçlerince gerçekleştirilen katliam davasını izlemek için gittiği Samsun’da TC polis güçlerinin gözetiminde ve planlı, alçakça bir saldırıya uğradı. Türk’ün burnunda zedelenme oldu. Saldırı Kop katliam davasının Muş’tan Samsun’a alınmasıyla zemini hazırlanmış oldu. Kop katliam davası 8 Haziran’a ertelendi.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş: “Saldırı planlıdır. AKP hükümeti planlı saldırının arkasındaki güçleri ya açığa çıkacaktır ya da tepkilerimiz farklı biçimlerde de ortaya koyacağız. Tepkilerimiz Wan’da CHP’ye karşı yapılan yumurtalı saldırı karşı yapılan tepki gibi olmayacaktır.”

KNK: “Saldırı planlıdır. Kürt Halkının tahammül sınırları zorlanıyor.”

             Gever’de 14 Nisan Kürt halkına karşı siyasi soykırım operasyonları çerçevesinde tutuklanan Kürt belediye başkanı ve siyasetçilerinin tutuklanması kitlesel olarak protesto edildi.

             BDP : “AKP’ye karşı sert muhalefet yürüteceğiz. Tüm halkımız 1 Mayıs’ta alanlar da olmalıdır.”

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan ile ABD Başkanı Barak Hüseyin Obama’nın görüşmesinde Kürt halkına karşı yeni saldırı planları çıktı. İstanbul’da ABD, Irak ve Türkiye’den oluşan ve PKK’ye karşı kurulan üçlü mekanizma toplandı. Üçlü mekanizmanın ortak noktalarda anlaştığı ileri sürüldü.

             İran devletinin Kürt halkı üzerindeki terörü sürüyor. Kürt tutsak Husen Xizir’de İran devlet güçleri tarafından kaybedildi. İran devletinin 5 dakikada göstermelik mahkemelerle Kürt tutsaklarını yargıladığı ve idam cezası verdiği ortaya çıktı.

             Batman’da Doğa Derneğinin düzenlediği 2 günlük “Barajsız Hasankeyf konferansı” yapıldı.

             Kürt Gazeteci Evrim Alataş Amed’te yakalandığı kanser hastalığına yenilerek yaşama veda etti.

             AKP komplo anayasasının oluşturulması çerçevesinde gerçekleştirdiği anayasa değişiklik paketinin oylaması öncesi ilk firesini AKP Ankara milletvekili M. Zekai Özcan’ın istifa etmesiyle verdi.

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan Nükleer Güvenlik zirvesi için gittiği Washington’da Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ile bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından açıklama yapılmazken, görüşmenin olumsuz geçtiği öğrenildi.

             1 Mayıs işçi bayramının İstanbul Taksim meydanında kutlanması için makul sayı ile kutlamalara sınırlı izin verildiği belirtildi.

             Kocaeli’de demokratik tepkilerini ortaya koymak isteyen depremzedeler TC polis güçleri tarafından saldırıya uğradı.

 

13.04.10

             KCK: “Her Kürt Ahmet Türk’e yapılan saldırıyı kendisine yapılmış saymalı ve ona göre gereken her şeyi yapmalıdır. Münferit bir saldırı değildir, Kürt halkını sindirmeye dönük bir saldırıdır. Gerçekleştirdiğimiz eylemsizlik kararına rağmen Kürt halkına yönelik saldırılar devam etti. Erdoğan tasfiye politikasında kesin sonuç almak istiyor.”

             KJB yayınladığı yazılı açıklamada “Halkımız saldırıya tavır almalıdır” dedi. CDK’de yayınladığı yazılı açıklamada “Kürt halkı bu saldırıyı asla affetmeyecektir” dedi.

             Gittiği Samsun’da organizeli bir şekilde ve polis denetiminde faşistçe saldırıya uğrayan kapatılan DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk Ankara’da burnundan ameliyat oldu. Saldırıdan sonra iki polis görevden alındığı öne sürüldü. 

             Colemerg ve Gever’de Ahmet Türk’e yapılan faşist saldırıyı protesto etmek isteyen kitleye TC polis güçleri saldırdı. Colemerg’te 14 yaşındaki çocuk polisler tarafından linç edildi. Geverliler tepkilerini kepenklerini kapatarak gösterdi.  Başta Amed, Wan ve İstanbul olmak üzere Kürdistan ve Türkiye’nin genelinde kapatılan DTP’nin Eşbaşkanı Ahmet Türk’e yönelik gerçekleştirilen faşist saldırı kitlesel olarak protesto edildi. Gerçekleştirilen protesto eylemselliklerine TC polis güçleri saldırdı. Amed’deki protesto eylemselliğine katılan Osman Baydemir “faşist saldırının onurlu duruşa saldırı olduğunu” ifade etti. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş: “Ahmet Türk’e yapılan alçakça saldırı Kürt halkına yapılmıştır. Halklar arasında provokasyon yaratmak isteyenlerin oyununa kimse gelmesin. 12 Eylül faşizmi Erdoğan döneminde tekrar etti.”

             TC yargısının siyasi soykırım uygulamaları çerçevesinde terörü artarak devam ediyor. Sêrt Belediye Başkanı Selim Sadak’a 1 yıl hapis cezası verildi. 

             Samsun’da Emek ve demokrasi güçleri adına Türk’e yapılan saldırıyı protesto etmek isteyen kitleye yine faşistlerin saldırısı gerçekleşti.

               TC Başbakanı Tayip Erdoğan Washington’da Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ile görüşme ardından İsrail’in Filistin’deki insanlık dışı uygulamalarından dem vurarak sahte demokrasi havarisi kesildi. Erdoğan’ın ABD Başkanı Barak Hüseyin Obama ile yapacağı görüşmenin ana gündem maddesi yine Kürt Özgürlük Hareketinin pazarlık konusu edilmesi oldu. Diğer görüşülecek konuların İran ve Türkiye-Ermenistan ilişkileri olduğu ileri sürüldü. 

 

14.04.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan avukatlarıyla haftalık olağan görüşmesini gerçekleştirdi.

             Dünyanın hiçbir yerinde görülmeyecek bir şekilde aralarında seçilmiş belediye başkanlarının da bulunduğu binlerce Kürt siyasetçi siyasi soykırım operasyonları çerçevesinde geçen yıl AKP hükümetinin operasyonları ile tutuklanmıştı. Amed’de onbinlerce kişinin görkemli bir şekilde ortaya koyduğu eylemle Kürt halkına dayatılan siyasi soykırım operasyonları protesto edildi.  Wan’da da onbinlerce kişi siyasi soykırım operasyonlarını ve Ahmet Türk’e yönelik gerçekleştirilen faşist saldırıyı protesto etti. Gever’de sabahın erken saatlerinde kepenklerin kapatılmasıyla başlayan eylemler onbinlerce kişinin yürüyüşü ve protesto mitingiyle sürdürüldü. Tahammülsüzlük gösteren TC polisinin saldırısı üzerine bir kişi ağır yaralanırken, kitlede taş ve Molotoflarla kendisini savundu.

             Siyasi soykırım operasyonları ve Kürt siyasetçisi Ahmet Türk’e Samsun’da gerçekleştirilen faşist saldırı Cizîr, Sîlopî, Wêranşar, Pîrsus, Tetwan, Muş, Mersin, Adana ve İstanbul olmak üzere Kürdistan ve Türkiye’nin genelinde kitlesel eylemselliklerle protesto edildi.

             BDP Ekolojik ve Yönetimler Konferansı Amed’in Cigerxwîn Kültür Merkezinde 450 delegenin katılımıyla başladı.

             Saddam rejimi 14 Nisan’da başlattığı Enfal operasyonları ile Güney Kürdistan’da 210 binin üzerinde Kürdü katletti. Güney Kürdistan’da Enfal katliamı ile ilgili olarak bir gün yas ilan edildi.

             Samsun’da faşist bir şekilde saldırıya uğrayan kapatılan DTP’nin Eşbaşkanı Ahmet Türk Ankara’da geçirdiği burun ameliyatından sonra taburcu edildi.  Colemerg üniversitesi öğrencileri de Türk’e yönelik yapılan saldırıyı protesto etti. Mexmur’de, Ahmet Türk’e yapılan faşist saldırıyı kitlesel bir basın açıklamasıyla protesto etti.

             Almanya’nın Hamburg ve Bremen kentlerinde Kürtler, Ahmet Türk’e yönelik alçak saldırıyı TC konsolosunun önünde yapılan kitlesel eylemle protesto etti.

             KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Nisan’ın 2. Çarşambasında kutlanan Yêzîdîler’in “Çarşema Sor bayramını” yaptığı açıklama ile kutladı. 

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan Washington’da ABD Başkanı Barak Hüseyin Obama ile dün akşam görüştü. Erdoğan’ın Obama’dan 24 Nisan’daki Ermeni soykırımını anma gününde soykırım kavramını kullanmama sözünü aldığı iddia edildi. Görüşmenin 45 dakika sürdüğü öğrenildi.

             İsrail’in Türkiye’deki büyükelçisi Gabi Lewi bir gerçeği bir daha itiraf etti. TC ile İsrail’in hiçbir zaman düşman olamayacağını yaptığı açıklamada dile getirdi.

             Çin 7,2 şiddetindeki depremle sarsıldı. Yaşanan depremde 400 kişinin öldüğü ve on bin kişinin de yaralandığı belirtildi.

 

15.04.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 8 avukatı hakkında ağaç dikmeyi teşvik ettikleri gerekçesiyle dava açıldı.

             HPG bir açıklama yaparak; Şirnex’in Cudî bölgesinde operasyon yapan TC ordu birlikleri ile yaşanan sıcak temasta çok sayıda TC askerinin öldüğünü belirtti. Batman’da operasyon yapan TC ordu birlikleri ile yaşanan çatışmalarda 2 TC askeri ölürken çok sayıda askerinde yaralandığı belirtildi.

             Nisêbîn’de binlerce kişi HPG Gerillası

             Gökhan Burhanlı ve Agît Kaya için bir yürüyüş yaparak taziye çadırı açtı.

             TC polisi Kuşadası’nda Sokak ortasında 27 yaşındaki bir genci katletti.

             Colemerg’teki 41 sivil toplum örgütü TC polis terörünü yaptığı bir basın açıklamasıyla kınadı.

             Bazîd’deki esnaflar Ahmet Türk’e yapılan faşist saldırıyı kepenklerini kapatarak protesto ettiler. Kitlesel olarak bir yürüyüş ardından bir basın açıklaması yapıldı. Amed Adalet ve Çözüm Girişimi’de kitlesel bir basın açıklaması yaparak Ahmet Türk’e yönelik gerçekleştirilen alçakça saldırıyı protesto etti.

             Başta Wan, Dep, Ferqîn, Tutak, Muş, Hatay, İstanbul ve Dîlok olmak üzere Kürdistan ve Türkiye genelinde çeşitli eylemlerle Ahmet Türk’e yönelik yapılan faşist saldırı çeşitli eylemlerle protesto edildi.

             Güney Kürdistan’ın Duhok kentinde binlerce kişi Ahmet Türk’e yönelik yapılan faşist saldırıyı kitlesel bir yürüyüşle protesto etti. Ermenistan’daki Kürt kurumları da Türk’e yönelik yapılan saldırıyı kınadı. Dicle ve Wan 100. Yıl üniversite öğrencileri de Ahmet Türk’e yönelik yapılan saldırıyı kitlesel eylemlerle protesto etti.

             17. Kara Perşembe eylemleri çerçevesinde Batman, Amed, Mêrdîn ve Şirnex’te 5 dakikalık oturma eylemleriyle Ahmet Türk’e yönelik saldırı ile siyasi soykırım operasyonları protesto edildi.

             “Çarşema Sor bayramı” Şengal ve Efrîn’de binlerce kişinin katılımıyla kutlandı. Almanya’nın Celle, Wessel ve Emmerich’te Çarşema sor çeşitli etkinliklerle kutlandı.

             “Roj Roj a Me Ye kampanyası” çerçevesinde Civak a İslam’a Kürdistan’da topladıkları yardımlarını Roj tv’yi ziyaret ederek teslim ettiler.

             Çin’deki yaşanan depremde ölü sayısı 617’e çıktı.

 

16.04.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Ahmet Türk’e yapılan saldırı tesadüf değildir, planlıdır. Saldırıyı polis rozetiyle veya amblemiyle yapacak halleri yok. Kontrgerilla her partide örgütlüdür. Ergenekon buzdağının sadece görünen yüzü, AKP sadece kendi çıkarlarını koruyor. Kritik sürecin nasıl evirileceğini önümüzdeki haftalar gösterecektir. Bir şey bekleniyorsa koşullarım düzeltilmelidir. Vazgeçilmez koşullar şunlardır; 1-İnsan hakları ve demokrasi şartı 2-Halkın güvenliğidir. Kürt ulusal konferansı olmalıdır. Hep büyük idealler peşinde koştum. Cinsiyetçi toplum sistemi içinde ne kadın ne de erkek kurtulabilir. Evrim’in ailesine başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Evrim, Zilan ve Müslüm Doğan’ın anıları yaşatılmalıdır. Anayasa yazboz kâğıdı değildir. Anayasa toplumun taleplerinin ortaklaşmasıyla olur. Samimilerse barajı indirsinler. AKP ve CHP uzlaştı, halkımız oyuna gelmemelidir.”

             Cudî dağı TC ordu güçleri tarafından bombalanırken, Helkız dağındaki operasyonda 4. Gününe girdi.

             HPG BİM yaptığı açıklamada Haftanîn bölgesinin bir gün içerisinde 3 kez bombalandığını belirtti. Haftanîn halkının Güney Kürdistan yönetimine çağrısı TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılara sessiz kalmaması oldu.

             Ahmet Türk’e yönelik gerçekleştirilen faşist saldırıyı protesto etmek için başta Wan ve Sêrt olmak üzere birçok yerde çeşitli eylemsellikler düzenlendi. Samsun’da 9 partinin başkanları bir araya gelerek Türk’e yapılan saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı.

             Güney Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzanî 4 gün gecikmeyle Ahmet Türk’e yönelik gerçekleştirilen saldırıyı kınayan yazılı bir açıklama yayınladı.

             İHD Amed Şubesi yayınladığı son 3 aylık insan hak ihlallerin raporunu yayınladı. Rapora göre 3 ay da 1549 kişinin gözaltına alındığı ve 503 kişinin de tutuklandığı belirtildi.

             BDP Sîlopî ilçe başkanının da aralarında bulunduğu 11 kişi siyasi soykırım operasyonları çerçevesinde tutuklandı.

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla Qendîl ve Mexmur’den barışa katkı sunmak amacıyla Kuzey Kürdistan’a giriş yapan Demokratik Çözüm ve Barış Grubu üyelerinden Lütfü Taş’a ilk duruşmada 10 yıl ceza verildi.

             AKP anayasası olarak nitelendirilen TC anayasa değişiklik paketi anayasa komisyonundan geçti. Pazartesi günü paketin genel kuruluna götürüleceği belirtildi.

             Yunanistan’ın başkenti Atina’da gençler 1973 yılındaki askeri cuntanın öğrenci demokratik eylemliliğini kanlı bastırmasını protesto etti. Polislerin göstericilere saldırısı üzerine çatışmalar çıktı. 

 

17.04.10

             AKP’nin son zamanlarda yürüttüğü savaş diplomasisi ardından Kürdistan’da çatışmalar tırmanıyor. HPG yaptığı açıklamada Sason’da TC ordu güçlerinin operasyonları sonucu yaşanan çatışmalarda 5 askerin öldüğünü, Haftanîn-Zap alanlarının ordusu tarafından obüs ve havan toplarıyla bombalandığını belirtti.

             KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan yaptığı açıklamada kendisiyle röportaj yapan Habertürk yazarı Amberin Zaman’ın söylediklerini çarpıttığını belirtti.

             BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş: “Çözümün önündeki tek engel AKP zihniyetidir. Oyuna gelmeyin ölümlerin baş sorumlusu Erdoğan’dır.”

             Hunerkom ve Koma Berxwedan’ın Kurucusu ve Kürt Özgürlük Hareketinin neferi ŞehÎd Sefqan (Celal Ercan)  Almanya’da kitlesel olarak anıldı.

             BDP 1. Yerel Yönetimler Konferansının sonuç bildirgesini yayınladı. Bildirgede “Özgür ve Özerk Demokratik Yerel Yönetimler Hareketi” ilan edildi.

             Ahmet Türk’e yapılan alçakça saldırı ve siyasi soykırım operasyonları Mêrdîn’de kitlesel bir yürüyüşle protesto edildi. Qoser’de saldırı kepenklerin kapatılmasıyla protesto edildi. Colemerg’teki kadınlar Ahmet Türk ve Hatip Kurt’a yönelik saldırıları kitlesel bir yürüyüşle kınadı.

             Amed’deki 600 tutsak Ahmet Türk’e yönelik saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı. Almanya’da Kürtler de Türk’e yönelik saldırıyı kitlesel olarak protesto etti.

             TC Adalet Bakanlığının yaptığı resmi açıklamaya göre cezaevindeki tutuklu sayısı 120 bine ulaştı. Tutuklu olanlardan 2699’u çocuklardan oluşuyor.

             İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi 3 aylık hak ihlali raporunu açıkladı. 13 ilde son üç ay içinde 6 bin 734 hak ihlali yaşanırken, bin 549 kişi gözaltına alındı, 503 kişi ise tutuklandı.

             Kürdistan’da birçok çocuğun “çocukta olsa kadında olsa gereken neyse yapılacaktır” diyerek katledilme talimatını bizzat veren TC Başbakanı Tayip Erdoğan kendisine fahri doktora unvanı verilen Gazze’de “Filistin’de çocuklar ölmesin” diyerek insan hakları savunucusu kesildi.

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan Kürt halkının iradesini tasfiye amaçlı geliştirdiği sahte açılımına destek için bazı yazarlarla bir araya geldi. Yaşar Kemal, Vedat Türkali ve Adalet Ağaoğlu gibi birçok demokrat yazar sahte açılım davetine katılmayarak onurlu tutumlarını ortaya koydular.

             Avrupa’da İzlanda yanardağının patlaması sonucu meydan gelen hava trafiğindeki kaos sürüyor. 11 Eylül’de Newyork’taki ikiz kule saldırısı sonrası yaşanan hava trafiğindeki kaostan bu yana en büyük tıkanma yaşanıyor. 

 

18.04.10

             TC ordusunun imha amaçlı operasyonları devam ediyor. Gabar’da TC ordu güçleri ile çıkan çatışmada 3 asker öldürüldü. TC ordu güçlerinin Güney Kürdistan sınırını geçme girişimleri HPG gerillaları tarafında püskürtüldü. Dêrsim’deki operasyon da devam ediyor.

             İran’ın paramiliter gücü Besic merkezine silahlı saldırı düzenlendi. Ölü ve yaralı hakkında bilgi edinemedi.

             BDP’nin Qilaban, Çelê, Şemzînan belediye başkanlarının da aralarında olduğu birçok kişi TC ordusunun Kürdistan’daki imha operasyonlarını engellemek için askeri operasyonların en yoğun olduğu alanlarda canlı kalkan olacak.

             BDP Kadın Meclisi D.A TC polis güçleri tarafından taciz ve şiddete uğradı. BDP’li kadınlara yönelik cinsel ve fiziki saldırı Kürdistan’da birçok yerde protesto edildi.

             TC devletinin Kürt halkı üzerindeki terörü bebeğine kadar kimseyi tanımıyor. Gever’de TC polislerinin attığı gaz bombalarından 14 günlük çocukta nasibini aldı.

             İstanbul’un 20 ilçesinde Ahmet Türk’e yönelik alçak saldırı kitlesel olarak protesto edildi. Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesinde ki protesto eylemine müdahale eden TC polis güçlerinin kitleye saldırması üzerine çatışma çıktı. Çatışma geç saatlere kadar sürdü. İsviçre’nin Zürich, Fransa’nın Loerient, Almanya’nın Berlin, Hollanda’nın Den Haag kentinde Ahmet Türk’e yönelik saldırılar kitlesel gösterilerle protesto edildi.

             Meya Der 1. Olağan Kongresini Amed’de gerçekleştirdi.

             Sarmaşık Gıda Bankası 3. Olağan Kongresini Amed’de yaptı.

             İstanbul Kürt Enstitüsü 18 yıl önce indirilen tabelasını kuruluş yıldönümünde yeniden astı.

             Avrupa’daki siyasi soykırım operasyonları sürüyor. Almanya’nın Hannover kentindeki Kürt Derneği birçok polis tarafından baskına uğradı.

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan katıldığı bir Tv programında başkanlık sistemine olumlu baktığını öne sürdü.

             Kuzey Kıbrıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu yapıldı.

             Samsun’un Ladik ilçesinde TC polis güçlerine yönelik dün gece gerçekleştirilen silahlı saldırıda 2 polis öldürüldü.  Saldırıyı şu ana kadar üstlenen olmadı.

             İzlanda’daki yanardağın püskürmesi dünya hava trafiğini felç etti. 23 ülkenin hava sahası tamamen kapatıldı. 50 binden fazla uçuş iptal edildi. Karadeniz’deki Zonguldak, Sinop hava sahaları da trafiğe kapatıldı. 

 

19.04.10

             Samsun’un Ladik ilçesindeki 2 TC polisinin öldüğü eylemi HPG üstlendi. HPG yaptığı açıklamada TC ordusunun son askeri operasyonları ile katledilen gerillaları ve halka yönelik saldırılara karşı misilleme olarak yaptığını açıkladı.

             KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan: “Yeni dönemin ikili karakteri var. Kendi çözümümüzü kendi öz gücümüzle sağlayacağız. Üslubumuz, tarzımız, hedefimiz değişiyor, her şey değişecek. Ortadoğu projesini uygulamak için PKK’nin tasfiyesini öngörüyorlar. Colemerg’te çocuğun yerlerde sürüklenmesi, Türk’e saldırıda bu planın parçasıdır. Siyasi operasyonlarda Amed, Mexmur ve İstanbul’dan döndü. Sınıra sevkiyat basına yansıyanın çok ötesindedir. Sınır hattına boydan boya karakollar örüldü, paralı ordu bu alana taşındı. Botan-Zağros halkı askeri kuşatmayla pasifize edilmek isteniyor. Bölge sürekli çatışma halinde, bu zaten bir savaş durumudur. Söz konusu açıklama bir plandır, Önder Apo’ya dönük saldırıdan AKP sorumludur. Gerilla tarihinin en örgütlü en hazırlıklı dönemini yaşıyor.”

             Dêrsim’de TC ordusunun askeri operasyonu sürüyor.

             BDP milletvekili Hasip Kaplan TC meclis genel kurulunda yaptığı açıklamada “12 Eylül darbe anayasası taksit taksit değiştirilemez” dedi.

             Azadîya Welat çalışanı Ali Bilen TC kirli savaş güçleri tarafından kaçırılıp kafası taşlarla ezilerek öldürülmek istendi. Tesadüfen fark edilmesi sonrasında, Bilen’in saldırganlar tarafından yaralı halde bırakılmak zorunda kaldığı belirtildi. 

             TC kirli savaş güçleri tarafından Batman BDP il binası önüne MKE’ye ait bir mermi bırakılarak tehdit edildi.

             BDP Kadın Meclisi Amed’de Kürt kadınlarına yönelik cinsel şiddeti kitlesel bir yürüyüşüyle protesto etti. BDP milletvekili Sebahat Tuncel cinsel şiddet ve tacizi TC meclis gündemine taşıyarak “cinsel şiddeti gerçekleştirenler açığa çıkarılıp cezalandırılmazsa sorumlu AKP hükümeti ve TC içişleri bakanlığıdır” dedi.

             “Çocuklar için Adalet Girişimi” üyeleri Amed’de çocuk katliamlarını, kitlesel bir yürüyüş ardından düzenlediği basın açıklaması ile protesto etti. 

             Irak cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık El Haşimi Ankara’daki müzakerelerde TC ile anlaştı. Haşimi Ankara’da TC Başbakanı Tayip Erdoğan ve Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşme sonrası yaptığı açıklamada “PKK’nin ilk önce Irak için bir tehdit oluşturduğunu” ileri sürdü.

             TC enerji ve tabi kaynaklar bakanı Taner Yıldız’a Kayseri’de katıldığı asker cenaze töreninde yumruklu saldırı yapıldı. Taner’in burnunda kırık olduğu belirtildi. Saldırıyı gerçekleştirenin MHP kökenli, beden eğitimi öğretmeni ve eski boksör olduğu ortaya çıktı.

             TC meclisinde, AKP anayasası ile ilgili görüşmelere geçme önerisi kabul edildi. Görüşmelere saatlerce süren usul tartışmaları damgasını vurdu.

             Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlık seçimini muhafazakâr kimliği ile tanınan Musa Eroğlu kazandı. Eroğlu Kıbrıs sorunun çözümünde iki devletli; konfederasyon çözümünün siyasal temsilcisi olarak biliniyor.

             El Kaide’nin Irak lideri Masri’nin öldürüldüğü iddia edildi.

 

20.04.10

             BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak: “Çocukların katledildiği bir ülkede gerçek bir bayramdan söz edilebilir mi? Askeri yöntemlerde ısrar edilirse kaybeden Türkiye’nin demokratik geleceği olur. Bu AKP’nin paketidir. Kendi anayasamızı inşa edeceğiz. 1 Mayıs Newroz’dan sonra özgürlük taleplerinin haykırılacağı yer olacaktır.”

             TC ordusu Şirnex’te Gabar ve Çırav alanlarında binlerce askerin katıldığı yeni bir operasyon başlatıldı. Çatışmaların yaşandığı, bölgeden gelen bilgiler arasında yer alıyor.

             Iran ordusu bu sabah Qendîl köylerini bombaladı. Saldırıda bir köylü yaralanırken maddi zararında yaşandığı da belirtildi.

             Anti mayın kuruluşlarından Türkiye’ye yapılan çağrıda derhal elinizdeki mayınları imha edin denildi. Çağrıya TC devlet yetkilileri olumsuz yanıt verirken HPG kendisine yapılan çağrıya olumlu yanıt verdi. 

             İstanbul’da üç ayrı yerde eşzamanlı ses bombaları patladı. Patlamaları üstlenen olmadı.

             Batman’ın köylerinde soykırım operasyonları çerçevesinde yapılan baskınlarda 26 kişi gözaltına alındı.

             Ahmet Türk’e yapılan çirkin saldırıyı Bîsmîlliler bir yürüyüşle, Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesinde de kepenkler kapatılarak protesto edildi.

             Türkiye’nin Giresun ve Gümüşhane kentlerinde Kürt işçiler ve Isparta’daki Kürt öğrenciler faşist grupların saldırısına maruz kaldı.

             KJB, BDP Kadın meclis üyesi D.A’ya yapılan saldırıyı kınayan bir açıklama yayınladı.

             Qendîl ve Mexmur’den gelen Demokratik çözüm ve Barış Grubu üyeleri TC yargısının kıskancına alınıyor. Grup üyeleri hakkındaki davanın ilk duruşması bugün görüldü.

             BDP Grup üyeleri AKP anayasa paketinin TC genel kurulundaki görüşmelerine katılırken oylamalara katılmama kararı aldı.

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan’ın Başkanlık sistemi ile ilgili söylemlerine karşı muhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı Deniz Baykal Erdoğan’ın bu konuya ilişkin sözlerinin gündem saptırma ve boş sözler olduğunu öne sürdü.

             İzlanda’daki yanardağın sonucu ortaya çıkan kül bulutu krizi devam ediyor. Yeni bir kül bulutu uyarısı da yapıldı. Hava trafiğinin felcinin Avrupa için zararı 1 milyar doları buldu.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net - www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA